مدیر جهاد کشاورزی تربت جام گفت: مبارزه با آفت سن گندم در سطح شش هزار و 20 هکتار از مزارع این شهرستان انجام شد.

به گزارش جام روز؛ اصغر خوشخو روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سال زراعی کنونی این شهرستان با داشتن ۱۱ هزار و ۸۰۰ هکتار گندم و هشت هزار و ۲۰۰ هکتار جو یکی از قطبهای تولید غلات در استان خراسان رضوی است.
وی اضافه کرد: کشاورزان باید متوجه باشند که فرصت مبارزه اندک است و باید از هر فرصت و زمانی برای مبارزه با این آفت استفاده کنند.
مدیر جهاد کشاورزی تربت جام گفت: زمانی که بارندگی و باد وجود دارد نمی توان سم پاشی را ادامه داد اما کشاورزان باید از همان فرصتهای چند ساعته ای که دست می دهد نهایت بهره برداری را بکنند.
خوشخو بر لزوم مبارزه با سن گندم پیش از تخم ریزی این آفت تاکید کرد و افزود: باید از تخم ریزی سن مادر جلوگیری کرد چرا که هر سن مادر می تواند ۷۰ تا ۸۰ تخم بگذارد.
وی ادامه داد: با توجه به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، فرصت مبارزه با این سن کم است و کشاورزان باید با توجه به توصیه کارشناسان هر چه سریعتر سم پاشی را ادامه دهند.
او اضافه کرد: امسال در راستای مبارزه با آفات در سطح ۳۸۰ هکتار از زمینهای زیر کشت غلات این شهرستان مبارزه علیه زنگ گندم و سفیدک انجام شد و در سال زراعی کنونی هم در ۴۰ درصد از مزارع غلات تربت جام مبارزه علیه سن گندم، شته و سفیدک انجام شده است.
سن گندم مهمترین آفت گندم و جو در ایران است که از مواد درون گندم یا جو تغذیه می کند و در نهایت محصولی که عاید کشاورز می شود، خوشه خشک و سیاه شده گندم و جو است.
در شهرستان تربت جام که در فاصله ۱۶۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد ۴۵ هزار هکتار کشتزار وجود دارد و سالانه بیش از ۳۰ نوع محصول زراعی و ۲۵ نوع محصول باغی در این شهرستان تولید می شود.

انتهای پیام/