آتش زدن پسماندهای پزشکی و عدم دفن اصولی در ترانشه جدا سلامت و بهداشت محیط زیست و انسان را تهدید می کند.

به گزارش جام روز، حفظ محیط زیست کره زمین بر عهده همه انسانها می باشد و بشر با سرعت بالایی که برای رسیدن به زندگی آرمانی خود داشته باعث برهم زدن نظم محیط زیست شده است.

تربت جام به عنوان بزرگترین شهرستان مرزی خراسان رضوی در ۱۶۰ کیلومتری مشهد الرضا واقع شده که با مشکلات زیست محیطی بسیاری مواجه است.

مشکلات زیست محیطی این شهرستان در کار گروه پسماند و مخاطرات بررسی و برای رفع آن به دستگاه های اجرایی ابلاغ می شود یکی از این مخاطرات دفن و بی خطر سازی زباله های عفونی بخش بهداشت و درمان تربت جام است.

محمد ابراهیم داودیان بخشدار مرکزی تربت جام در جلسه کار گروه پسماند و مخاطرات محیطی مهرماه سال ۹۶ در فرمانداری برگزار شد با ابراز گلایه از برخورد ضعیف مدیران در رفع آسیب های زیست محیطی گفت: آسیب های زیست محیطی که به سلامت انسان و جامعه بستگی دارد نباید در حد شعار باقی بماند و لازم است برای رفع آن تلاش جدی و مسولانه انجام شود.

داودیان افزود: بحث مخاطرات زیست محیطی تا کنون در جلسات بسیاری مطرح شده است که متاسفانه مدیران نسبت به تشکیل کارگروه های تخصصی در بخش مربوطه اقدام نکرده اند که این اینگونه بی توجهی ها باعث به خطر افتادن محیط زیست و سلامت انسان می شود.

وی ادامه داد: اعضای کار گروه پسماند و مخاطرات محیطی که نسبت به مصوبات کوتاهی کنند حق حضور در جلسه را ندارند و گزارش کمکاری از شرح وظایف قانونی و تکلیفی آنها به مدیران استانی ارسال خواهد شد تا تصمیم گیری شود.

از همین رو برای پیگیری و بررسی این مشکل زیست محیطی به سراغ مدیران اجرایی حوزه سلامت و جمع آوری زباله رفتیم تا از نزدیک مطلع شویم اقدامات صورت گرفته توسط این دستگاه بعد از گذشته چند ماه به چه نحوی بوده است.

اثرات مستقیم زباله های بیمارستانی بر سلامت افراد جامعه

جواد دامن پاک رئیس محیط زیست تربت جام در گفتگو با حبرنگار ما با اشاره به اثرات مستقیم زباله بیمارستانی بر سلامت افراد جامعه گفت: زباله های بیمارستانی در صورتی که به درستی دفع نشوند، نوعی تهدید مستقیم و فوری برای سلامت افراد جامعه عامل بیماری محسوب می شوند که زمین و آب  آن منطقه را آلوده می کنند و هر نوع محصول کشاورزی که از آن زمین به عمل آید تحت تاثیر این آلودگی قرار گرفته و محصولات آلوده و نامرغوبی می دهد.

دامن پاک افزود: دفن زباله های بیمارستانی همراه با زباله های دیگر صورت بپذیرد و تماس پیدا کنند می توانند آلودگی خاک و آب آن منطقه را داشته باشد.

رئیس محیط زیست تربت جام گفت: امر تفکیک مطلوب و مناسب زباله های عفونی و غیرعفونی در مراکز بهداشتی و درمانی به درستی انجام نمی پذیرد و نیازمند آموزش و نظارت بیشتر و جدی تری است.

پوشش صد در صدی بی خطر سازی زباله های عفونی

وی یادآور شد: با خرید دستگاه های جدید بی خطر سازی پوشش صد درصدی زباله های عفونی تولید شده در بیمارستانها و مراکز بهداشتی و درمانی  بخش دولتی صورت گرفته که این شهرستان در استان خراسان رضوی از وضعیت مناسب تری نسبت به دیگر شهرستان ها برخوردار است.

رئیس محیط زیست تربت جام ادامه داد: یکی از چالش ها دفن بهداشتی پسماندهای عفونی بی خطر سازی شده همراه سایر پسماندهای عادی که می بایست جداگانه و در ترانشه مخصوص دفن بهداشتی انجام شود.

وی عنوان داشت: میزان پسماند های عفونی بی خطرسازی شده توسط دانشکده علوم پزشکی تربت جام روزانه ۷۰۰ کیلو گرم می باشد که جمع آوری و بی خطر سازی زباله عفونی بخش خصوصی مراکز درمانی و مطب های سطح شهرستان بر عهده نظام پزشکی تربت جام می باشد.

دامن پاک خاطرنشان کرد: درجلسه اخیر کمیته پسماند پزشکی مقرر گردید که نظام پزشکی شهرستان با پرداخت هزینه نسبت به استفاده از ظرفیت خالی دستگاههای بی خطر سازی بیمارستان ارتش اقدام نماید.

محمد رحیمیان رئیس مرکز بهداشت تربت جام در گفتگو ا خبرنگار با اشاره به نظارت دقیق بر نحوه جمع پسماندهای بیمارستان ها افزود: بی خطر سازی زباله های عفونی در سه بیمارستان کارشناسان دانشکده علوم پزشکی بر نحوه عملکرد و در صد بی خطر سازی نظارت دارند تا براساس استاندارد ها این عمل صورت پذیرد.

خطر پیشرو بهداشت و درمان دفن پسماندهای بی خطر سازی با دیگر زباله ها است

رحیمیان با اشاره به دفن زباله های مراکز پزشکی افزود: دفن زباله های بی خطر سازی شده به همراه دیگر زباله در یک ترانشه مهمترین خطر پیشرو بهداشت و درمان است و دانشکده علوم پزشکی برای دفن زباله ها ترانشه جدایی ندارد و بعد از بی خطر سازی با دیگر زباله دفن می شود.

وی بیان داشت: مسئولیت جمع آوری پسماندهای پزشکی بخش خصوصی آزمایشگاه ها، درمانگاه ها و مطب ها برعهده نظام پزشکی می باشد که دانشکده علوم پزشکی به عنوان متولی بهداشت و سلامت بر عملکرد آنها نظارت دارد و بر اساس دستور العمل ها بعد از بی خطر سازی باید دفن شود.

رئیس مرکز بهداشت تربت جام اعلام کرد: پسماندهای مراکز درمانگاه، آزمایشگاه و مطب پزشکان قبل از بهمن ماه سال جاری بی خطر سازی نمی شد که با تلاش نظام پزشکی با افزایش دستگاه اتو کلاو بی خطر سازی انجام می شود که مدیریت دفن با شهرداری و محیط زیست است.

محمد رضا تولیت رئیس نظام پزشکی تربت جام در گفتگو با خبرنگار ما گفت: ارتقا بهداشت و سلامت جامعه و کاهش عفونت بر عهده دانشکده علوم پزشکی و نظارت بر بخش خصوصی را نظام پزشکی انجام می دهد تا زباله های خطرناک و عفونی از معمولی جداسازی و با بی خطرسازی پسماند مراکز درمانی و بهداشتی بخش خصوصی از ابتدای بهمن قانون مدیریت پسماند در این شهرستان عملی شد.

تولیت ادامه داد: کیسه زباله ها باید از سطل به آرامی به مخازن منتقل و از پرتاب کردن کیسه ها خودداری تا پاره نشود و از پراکنده شدن زباله خودداری و بعد از خالی کردن کیسه ها سطل های زباله شسته و سپس زیر نظر کارشناس بهداشت ضد عفونی و در محل استقرار سطل های زباله قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: تعداد مراکز جمع آوری زباله در بخش خصوصی ۷۷ مرکز شامل مطبها، کلینیکها، آزمایشگاهها و … زباله های عفونی و غیر عفونی سه بار در هفته به طور کلی توسط پیمانکار جمع آوری و جهت بی خطرسازی منتقل می شود.

رئیس نظام پزشکی تربت جام عنوان کرد: برای انتقال پسماندهای پزشکی در گذشته چندین مرحله به شهرداری مراجعه که با توجه به عفونی بودن این زباله ها شهرداری از جمع آوری و انتقال آن خودداری که نظام پزشکی به اجبار با هزینه کرد اعتبارات داخلی و حمایت پزشکان پسماندها جمع آوری و پس از بی خطرسازی جهت دفن در تراشه زباله های عادی شهرداری به خارج از شهر انتقال داده می شود.

تولیت افزود: اگر مدیریت جدید شهرداری آمادگی انتقال پسماند را دارند و هزینه بالایی از نظام پزشکی دریافت نمی کنند آمادگی انعقاد قرارداد را داریم.

شهرداری برای دفن زباله های عفونی آمادگی دارد

سید علی حسینی شهردار تربت جام در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به جمع آوری پسماندها شهر افزود: پسماندهای تربت جام توسط ماشین های جمع آوری زباله از سطح شهر اقدام می شود؛ اما برای جمع آوری و حمل پسماندهای پزشکی تاکنون از سوی دانشکده علوم پزشکی و سازمان نظام پزشکی هیچ گونه قراردادی با شهرداری بسته نشده است و این سازمان آمادگی دارد که زباله های بخش پزشکی را پس از بی خطر سازی نسبت به حمل آن اقدام کند.

حسینی بیان داشت: در حال حاضر پسماند پزشکی در تراشنه جدا دفن نمی شود و اگر مراکز پزشکی با شهرداری قراداد امضا کنند موظف خواهیم شد ترانشه جدایی جانمایی کنیم.

شهردار تربت جام با اشاره به قوانین دفع پسماند یاد آور شد: حفر هر نوع ترانشه برای دفن زباله باید با موافقت کمیته پسماند صورت گیرد و شهرداری هیچ اطلاعی از نحوه دفن پسماندهای پزشکی ندارد.

در تماس با نیروی که اقدام به جمع آوری زباله های بخش خصوصی بهداشت و درمان را انجام می دهد گفت: زباله ها را بعد از بی خطر سازی در محل دفن زباله ها آتش می زند.

آتش زدن پسماندهای پزشکی و عدم دفن اصولی در ترانشه جدا نشان می دهد هنوز زباله های پزشکی سلامت و بهداشت محیط زیست و انسان را تهدید می کند.

آنچه مشخص است مدیران تلاش کردن تا مشکلات را به حداقل برساند و اگر مقداری تعامل را بیشتر کنند امکان رفع این مسائل به صورت صد در صدی می باشد.

انتهای پیام/