فرماندار تربت جام گفت: خشکسالی سال های اخیر بحران آب را بیشتر کرده و در آستانه جنگ آب هستیم که باید آب شرب مدیریت با تغییر الگوی کشت، آبیاری تحت فشار از هدر رفت آب جلوگیری و نگاه اقتصادی به آن را تغییر دهیم.

به گزارش جام روز، نهمین جشنواره فراگیری نخستین واژه آب به همت امور آب و فاضلاب شهری و آموزش و پرورش تربت جام با شرکت مسئولین کشوری، استانی، محلی و دانش آموزان در سالن تربیت این شهرستان برگزار شد.

حمیدی فرماندار تربت جام با تاکید بر مدیریت آب گفت: اهمیت آب برکسی پوشیده نیست وقتی می گوییم آب مایه حیات است نشانه از اهمیت آن دارد و توجه دقیق به کاهش مصرف آب، صرفه جویی،بهینه سازی و مدیریت آب از مهمترین اهداف جشنواره واژه آب است.

حمیدی افزود: کشور با معضل آب مواجه است البته همه دنیا از کمبود آب رنج می برند و ۴۰ درصد جهان با کمبود آب روبه رو می باشد که برای مقابله با این مشکلات نیازمند به تغییر الگوی مصرف، اهمیت، ارزش و مفهوم آب پی ببریم و در جهت استفاده بهینه از آب گام موثر برداریم و با تغییر الگو، اتکای به آب برای کسب در آمد را عوض کنیم.

وی با اشاره به خشکسالی ها اخیر کشور تصریح کرد: خشکسالی های سال های اخیر بحران آب را بیشتر کرده و در آستانه جنگ آب هستیم که باید آب شرب مدیریت و به دام ها آب شرب ندهیم و با تغییر الگوی کشت، آبیاری تحت فشار و دیگر روش های نوین از هدر رفت آب جلوگیری شود.

فرماندار تربت جام بیان داشت: در این شهرستان با وجود قابلیت ها، پتانسیل ها و ظرفیت های فراوان که دارد به گونه ای است که گمان می کنیم روی گنچ نشسته ایم اما آن را به رنج تبدیل کرده ایم و برای استخراج معادن و منابع خدادادی کاری صورت نگرفته است.

حمیدی عنوان کرد: در کشت هندوانه که بیشترین صادرات منطقه را داشته ۹۰ هزار میلیارد ریال صادرات کردیم که ۲۰۰ هزار میلیارد هزینه کردیم و نیاز صنایع تبدیلی بیش از گذشته می باشد تا دارای توجیح اقتصادی شود.

وی با اشاره به ظرفیت ها تاریخی منطقه یاد آور شد: وجود اماکن تاریخی می تواند جاذبه بالایی برای صنعت گردشگری داشته و به ازای هر روز نفر گردشگر و توریست برایر ایجاد ۳ نفر شغل می باشد.

انتهای پیام/