مدیر کل سازمان انتقال خون خراسان رضوی گفت: قبل از سال 53 توسط شرکت های خصوصی خون فروخته می شدو مافیای خون حضور فعال و چشمگیری داشتند اما پس از انقلاب اسلامی مردم ایران با اهدای خونشان باعث شدن که رتبه کشور در جهان اول شود.

به گزارش جام روز، حمیدرضا اسلامی مدیر کل سازمان انتقال خون خراسان رضوی ظهر امروز در مراسم بهره برداری از مرکز انتقال خون تربت جام با قدردانی از تلاش های مجمع خیرین سلامت این شهرستان گفت: در کشوری زندگی می کنیم که قبل از سال ۵۳ توسط شرکت های خصوصی خون فروخته می شد و مسئله اهدای خون مطرح نبود و مافیای خون حضور فعال و چشمگیری داشتند اما پس از انقلاب اسلامی مردم ایران با اهدای خونشان باعث شدن که رتبه کشور در جهان اول شود.

دکتر اسلامی افزود: شهرستان تربت جام که سومین مرکز جمعیت استان می باشد و علاقه مندان به اهدای خون در این منطقه حضور چشمگیری داشته اند منطقی نبود که مرکز انتقال خون نداشته باشند که با تلاش مجمع خیرین کمتر از یکسال این امر محقق شد.

وی اعلام کرد: ظرف دوماه آینده اهدای خون و فرآوری در این مرکز به صورت مستقل انجام می شود و علاقه مندان می توانند بدون مشکل برای اهدای خون همه روزه مراجعه کنند.

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی تصریح کرد: پتانسیل و ظرفیت های لازم درمانی برای تبدیل شدن این شهرستان به قطب درمانی محیا شده است که با راه اندازی مرکز طب تصویری تربت جام استاندارد های لازم را برای ایجاد منطقه درمانی فراهم می شود.

اسلامی با اشاره به اهمیت روز افزون استفاده از فرآورده های خون در جهان بیان داشت: امروز در جهان با به کار گیری دانش های نوین مانند پلاسما و سلول های بنیادی بسیاری از بیماری ها صعب العلاج از مرگ حتمی نجات پیدا می کند که نشان می دهد اهمیت خون در برنامه های پزشکی در چه رتبه و مرحله ای است.

وی ابراز داشت: اولویت اصلی سازمان انتقال خون در حوزه پژوهشی و آموزشی است و کسانی که تحقیقات کاربردی داشته باشند مورد حمایت واحد پژوهشی این سازمان قرار می گیرند.

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی با اشاره به بودجه این سازمان عنوان کرد: فعالیت این سازمان چهار برابر بودجه ای است که  تعلق گرفته است و به لحاظ تولید خون خراسان رضوی رتبه  سوم را در کشور دارد.

اسلامی خاطرنشان کرد: درخراسان رضوی  یک عمل جراحی در سال گذشته به خاطر نبود خون و فرآورده های خونی کنسل نشده است.

وی اعلام داشت: سازمان انتقال خون خراسان رضوی توانسته ۹۹ درصد در خواست های خونی بیماران را در ۵۸ بیمارستان و مرکز درمانی پوشش دهد و با توجه به تولید پنج برابرظرفیت استان هنوز نتوانسته این امر به صورت صد درصدی محقق شود.

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی یادآور شد: خراسان رضوی سالانه بیش از ۳۲۲ هزار کیسه خون تولید و پس از فرآوری در اختیار مراکز درمانی قرار می دهد که این میزان توسط ۱۰ پایگاه اهدای خون در این استان تامین می شود.

اسلامی با اشاره به اهمیت وجود پایگاه انتقال خون در تربت جام بیان داشت: با توجه به مرزی بودن این شهرستان و وجود حوادث بسیار در این منطقه و کشته شدن یک نفر از خیرین به دلیل نبود خون در سال های گذشته وجود مرکز انتقال خون در این شهرستان امری ضروری بوده که محقق شده است.

وی با اشاره به هزینه بالایی انتقال و نگهداری خون عنوان کرد: سازمان انتقال خون برای تهیه خون سالم و رساندن آن به دست مصرف کننده و آماده‌سازی هر کیسه خون هزینه‌ای بالغ‌بر ۱۰۹ هزار تومان صرف می کند.

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی تاکید کرد: سازمان انتقال خون با تلاش پرسنل و آزمایش های دقیق اجازه ورود یک نمونه خون‌آلوده و فاسدرا به چرخه خون نداده است و مجموع خونی که در شهرستان تربت‌جام استخراج می‌شود جز پاک‌ترین خون‌ها در سطح استان و کشور است.

اسلامی اعلام کرد: مرکز خون‌گیری تربت‌جام جز بهترین و قوی‌ترین پایگاه‌ها در سطح استان است که با تلاش مجمع خیرین اداره می‌شود و کمک آنها باغث می شود تا مشکلات سازمان انتقال خون مرتفع و پایگاه‌های قوی در نقاط مختلف استان راه‌اندازی شود.