مسئول امور مساجد تربت جام گفت: کمبود شديد اعتبارات، خانه عالم و روحاني مهمترين مشکلات پيش روي مساجد تربت جام است.

حجت الاسلام حسن رجبی مسئول امور رسیدگی به مساجد تربت جام در گفتگو با خبرنگار جام روز با گرامیداشت روز جهانی مسجد گفت: کمبود شدید اعتبارات، خانه عالم و روحانی مهمترین مشکلات پیش روی مساجد تربت جام است.

حجت الاسلام رجبی افزود: دراین شهرستان بیش از ۳۸۰ مسجد شیعه و اهل سنت وجود دارد که از این تعداد ۱۸۰ مسجد شیعه و الباقی متعلق به اهل سنت این شهرستان می باشد.

وی تصریح کرد: در این شهرستان  ۲۷ روستا روحانی مستقر ندارد و دربرخی از روستا خانه عالم احداث نشده که پیگیر تهیه زمین و اعتبار برای ساخت هستیم.

مسئول امور رسیدگی به مساجد تربت جام ادامه داد: اعزام روحانی به روستا ها که دارای ۵۰ خانوار هستند در اولویت می باشد و اکثر مساجد شهرستان نیازمند تعمیرات اساسی هستندکه اعتباری برای آنها موجود نیست و امسال فقط دو میلیون تومان بودجه برای یک مسجد در نظر گرفته شده است.

حجت الاسلام رجبی اعلام کرد: از طریق طرح موسسه ۱۱۰ مسجد دفتر آیت الله مکارم شیرازی تا کنون شش مسجد در روستا محروم منطقه احداث شده است.

وی ادامه داد: مسجد جایگاه مبارزه با نفس اماره و جهاد اکبر است؛ از صدر اسلام تأثیرات فراوان جهادی داشته و باعث توجه خاص مسلمانان بوده است.

مسئول امور رسیدگی به مساجد تربت جام بیان کرد: از صدر اسلام مساجد محل تعلیم و تربیت، قضاوت حل اختلافات و مشکلات مردم بوده است و امروز باید دوباره این امر احیا شود و مسجد مرکز توجه ها باشد.

حجت الاسلام رجبی یادآور شد: امروز متأسفانه توجه به ساخت‌و ساز و توسعه و بنای مسجد داریم ولی کمتر به کار اصلی مسجد اهمیت می‌دهیم که مساجد مرکز بیداری، هوشیاری و حرکت‌هاست و این امر باید استمرار داشته باشد.

وی عنوان داشت: مهمترین حربه دشمن ایجاد شک و شبه دراعتقادات مردم بویژه جوانان است و پاسخ به این حربه ها برنامه روحانیون در مساجد می باشد.

مسئول امور رسیدگی به مساجد تربت جام بیان کرد: مردم در مساجد میهمان خدا هستند، بنابریان خادمان و فعالان مساجد علاوه برداشتن برنامه های پربار و غنی فرهنگی برای جذب جوانان و نمازگزاران روحیه مهمانداری وخدمت کردن داشته باشند.

حجت الاسلام رجبی با اشاره به اهمیت و جایگاه مساجد ابراز داشت: در منطقه تلفیقی و مرزی تربت جام خادمان مساجد؛ حافظ فرهنگ، اعتقادات و امنیت مرزهای ایران اسلامی هستند.

وی با اشاره به برنامه های اجرایی هفته مساجد در تربت جام گفت: برگزاری کارگاه آموزشی فعالیت های فرهنگی مساجد، کارگاه شبهه شناسی، آموزش هیات امنا و خدام ، گردهمایی علمای شیعه واهل سنت و تقدیراز ائمه جماعات مساجد فعال از مهمترین برنامه های این هفته در تربت جام است.

مسئول امور رسیدگی به مساجد تربت جام ابراز داشت: برای اجرای برنامه های فرهنگی مساجد مبلغ ۷۰ میلیون ریال اعتبار در نظر گرفته شده است که برای تمام مساجد هزینه می شود.

حجت الاسلام رجبی افزود: مساجد سنگر دفاع از ارزش ها، مظلومین،تولی دوستان خدا ودشمنی با دشمنان خداست، مسجد میدان طرح مسائل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و محل خنثی سازی فتنه های دشمنان اسلام، قرآن و انقلاب است.

وی از هیات امنای مساجد خواست: در خصوص ایاب و ذهاب روحانیون مستقر در روستا ها همکاری بیشتری با ائمه جماعت داشته باشند.

انتهای پیام/