سيزدهمين جشنواره موسيقي مقامي و بازيهاي آئيني تربت جام با عنوان" حافظان اصالت " در سالن مجتمع فرهنگی و هنری ولایت اين شهرستان آغاز شد.

به گزارش جام روز، شب گذشته سیزدهمین جشنواره موسیقی مقامی و بازیهای آئینی تربت جام با عنوان” حافظان اصالت ” به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسئولان اجرایی، هنرمندان، پیشکسوتان حوزه هنری و قشرهای مختلف مردم به در سالن مجتمع فرهنگی و هنری ولایت این شهرستان آغاز شد.

نعمت الله فیاض رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت جام گفت: در آستانه فرارسیدن ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی سیزدهمین جشنواره بازیهای آئینی و موسیقی مقامی با عنوان حافظان اصالت با شرکت گروههای هنری گرامیداشت دهه فجر از روز گذشته در قسمت بازیهای آئینی شروع و امشب در قسمت نوازندگی و موسیقی مقامی به صورت رسمی افتتاحیه برگزار شده است.

وی با اشاره به قدمت بازیهای آئینی تربت جام گفت : بازیهای آئینی و موسیقی مقامی خطه تربت جام قدمتی به طول تاریخ دارد و قرن هاست مردم فرهنگ دوست منطقه این بازیها را از بطن زندگی خود خلق کردند.

فیاض تصریح کرد :هرکدام از حرکات بازیهای آئینی معنای مهمی در خود نهفته دارد که مسئولان فرهنگی وظیفه دارند در جهت حفظ ،تقویت و انتقال این هنر اصیل به نسل های بعدی تلاش کند.

اسفندیار تخمکار دبیر جشنواره در ادامه به خبرنگار جام روز گفت :سیزدهمین جشنواره موسیقی مقامی و بازیهای آئینی با رقابت نه گروه در بخش بازیهای آئینی و ده گروه در بخش موسیقی مقامی و همچنین ۷۰تک نواز و تک خوان برگزار می شود.

وی افزود: پس از داوری این رقابت ها در بخش بازیهای آئینی و موسیقی مقامی به گروهای اول تا سوم و در بخش تک خوانی و تک نوازی به نفرات اول تا سوم تندیس جشنواره، لوح سپاس و دیگر هدایای نفیس تقدیم می شود.

انتهای پیام/