معاون فرماندار تربت جام گفت: شهرستان تربت جام با ظرفیت های که دارد می تواند یکی از کانون های مهم صنعت گردشگری کشور و استان خراسان رضوی باشد که متاسفانه تاکنون برای فراهم نمودن زیر ساخت ها و نگاه به این صنعت اقتصادی برنامه ریزی خاصی صورت نگرفته است.

به گزارش جام روز، امروز در جلسه کارگروه میراث فرهنگنی و گردش گری که در محل سالن اجتماعات فرمانداری با حضور نمایندگان سازمان میراث فرهنگی و گردش گری استان خراسان رضوی برگزار شد.

در این جلسه احمد شافعی معاون فرماندار تربت جام با اشاره به ظرفیت بالای صنعت گردشگری در این شهرستان با انقاد از فراهم نبودن زیر ساخت ها و برنامه ریزی جامع گردشگری گفت: شهرستان تربت جام با ظرفیت های که دارد می تواند یکی از کانون های مهم صنعت گردشگری کشور و استان خراسان رضوی باشد که متاسفانه تاکنون برای فراهم نمودن زیر ساخت ها و نگاه به این صنعت اقتصادی برنامه ریزی خاصی صورت نگرفته است.

وی افزود:آثار تاریخی، بازی های آئینی و فضاهای طبیعی این منطقه بی نظیر و در بعضی قسمت ها در جهان کم نظیر است و اگر سمن ها به این عرصه ورود پیدا کنند می توانیم بیشتر از گذشته فرهنگ و آداب رسوم این خطه ی فرهنگی خراسان برزگ را معرفی کنیم.

شافعی ادامه داد: وجود 150 اثر تاریخی در شهرستان نسبت به دیگر نقاط استان خراسان متمایز کرده است و اگر بتوانیم ظرفیت ها را به درستی معرفی کنیم شاهد حضور سرمایه گذاران خواهیم بود.

در ادامه محمود طغرایی کارشناس ارشد سازمان میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: بیش از یک میلیون اثر تاریخی در جغرافیای ایران شناسایی شده که وظیفه ذاتی ما شناسایی ظرفیت ها، حفاظت، پژوهش و معرفی به جامعه است.

وی افزود: اگر با نگاه و رویکرد اقتصاد مقاومتی به میراث فرهنگی و ظرفیت های کشور داشته باشیم مردم در خارج از کشور هزینه نخواهند کرد و این میراث فرهنگی و اقوام ایرانی عامل وحدت، قدرت و همگرایی هستند.

طغرایی خاطر نشان کرد: ظرفیت های تاریخی فوق العاده ای در روستا های تربت جام داریم که نشان دهنده نبوق اجداد می باشد که معرفی این میراث فرهنگی مظلوم واقعه شده است.

وی اعلام کرد: از مجموع دو هزار 500 روستای استان خراسان رضوی 470 روستا دارای انجمن میراث فرهنگی فعال هستند.

کارشناس ارشد میراث فرهنگی استان خراسان اعلام کرد: از ابتدای سال جاری انجمن میراث فرهنگی شکل گرفته و 25 تشکل هم در حال ثبت است و تاسیس تشکل های مردم نهاد از ظرفیت های بسیار بی نظیر در حفظ وحراست از مجموعه های فرهنگی است.

انتهای پیام/