حجت الاسلام محمد پور نوروز چهار شاخصه مشترک یزید و آمریکا را بیان کرد.

به گزارش جام روز، حجت الاسلام محمد پورنوروز مدیر امور بین الملل مرکز مطالعات تطبیقی قم به مناسب ایام محرم یاد داشتی را به خبرنگار جام روز ارائه کرد.

بسم الله الرحمن الرحیم

تقابل اسلام ناب با اسلام امپریالیستی

یکی از مهم‏ترین ابعاد زندگی حضرت سیدالشهدا که حقیقتاً باید امروز توجه بیشتری به آن شود و عدم توجه و تفکر در این بعد موجب می‏شود به دین ضربه‏ای جدی وارد شود و از طرفی تدبر و تفکر در آن بُعد، افق بسیار بالایی در زندگی ما ایجاد می‏نماید و موجب شناخت جریان‏های اجتماعی می‏شود، توجه به بُعد استکبار ستیزی و عدم کنار آمدن با جریان‏های ضددینی است.

بارها در باب اهداف قیام حضرت سید الشهدا بحث شده و در کتاب‏های مختلف در این زمینه مطالبی ارزنده مطرح شده است، که در این نوشتار بنا دارم از زبان خود حضرت و با اشاره به واقعه ه‏ای تاریخی، بخشی از لایه‏ های پنهان بُعد سیاسی اجتماعی دانشگاه بزرگ عاشورا را بیان نمایم.

باید توجه داشت که شور حسینی آن زمان ارزشمند و تاثیرگذار خواهد بود که با شعور و فهم معارف حسینی همراه باشد.

نه گریه بر آن شاه تشنه لب کافیست                                                               اگر چه گریه بر آلام قلب تسکین است
ببین که مقصد آن شاه تشنه لب چه بود                                                       که درک آن سبب عز و جاه و تمکین است
معاویه پیش از مرگش به یزید وصیت کرد که از سه نفر بعیت بگیر: عبدالله بن عمر، عبدالله بن زبیر و حسین بن علی.

عبدالله بن عمر شخصیتی زاهد پیشه داشت که معمولاً اینطور افراد برای حکومت‏ها خیلی ترس ندارد. همان چیزی که امروز عده به دنبال آن هستند یعنی سکولاریزم و جدایی دین از سیاست.

عبدالله بن زبیر اهل رزم و معامله بود و لذا باز هم ترسی برای یزید نداشت.

حضرت امیرالمومنین علی بن ابیطالب، در رابطه با زبیر فرمودند: مَا زَالَ الزُّبَيْرُ رَجُلًا مِنَّا أَهْلَ الْبَيْتِ حَتَّى نَشَأَ ابْنُهُ الْمَشْئُومُ عَبْدُ اللَّه‏. (نهج البلاغه، حکمت 453)

چه بسیار افرادی بودند که اگر اوائل انقلاب شهید می‏ شدند، امروز عکس‏ های آنها در خانه‏ هایمان بود، ولی فرزندانشان و پسرانشان آنها را به بدترین حالات کشاندند که آبروی یک عمر مجاهده را از بین می‏برد.

اما نفر سومی که گفته باید از او بیعت بگیری، حسین بن علی بود. ایشان دارای زهد واقعی و اهل رزم بود.

بیعت با حسین بن علی مشکل است، اسطوره جهاد و تقوا و امام المسلمین؛ شخصیتی است که رسول الله در شان او گفته اند: «حسین منی و انا من حسین، احب الله من احب حسینا». (این روایت در کتب معتبر شیعه و سنی بسیار نقل شده است.)

حسین از من است و من هم از حسینم، خدا دوست دارد هر که حسین را دوست داشته باشد.

بسیاری از آیات قرآن در شان او نازل شده: همچون آیه عصمت که «انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل بیت و یطهرکم تطهیرا» آیه مباهله، آیاتی از سوره هل اتی و بسیاری از آیات شریفه دیگر.

حدیث ثقلین در شان او نازل شده ثقلین که: «انی تارک فیک خلیفتین، کتاب الله حبل ممدود ما بین السماء و الارض و عترتی اهل بیتی. فانهما لن یفترقا حتی یردا علیّ الحوض» که البانی عالم بزرگ اهل سنت در سلسله الاحادیث الصحیحه این حدیث را صحیح می داند.

بله بیعت گرفتن از حسین دشوار است.

حاکم مدینه، ولید بن عتبه بن ابوسفیان به مروان بن حکم گفت که اگر قبول بیعت نکرد گردن بزن.

امام همراه بنی هاشم به دارالحکومه فراخوانده شدند و هنگام ورود گفتند: اگر صدایم بلند شد: داخل دارالاماره شوید.

بعد از اینکه حاکم مدینه درخواست بیعت با یزید می‏کند، بیان مبارک حضرت در رد کردن دعوت حکومت ظالم بسیار زیباست.

اگه بخواهیم مثالی برای تقابل دو جریان حق و باطل در تاریخ پیدا کنیم و مقابله جریان اسلام ناب و امپریالیسم جهانی را بیان کنیم براستی زیباترین فراز را باید در سخن ارزشمند حضرت سید الشهداء یافت که می‏ فرمایند: إِنَّا أَهْلُ بَيْتِ النُّبُوَّةِ وَ مَعْدِنُ الرِّسَالَةِ وَ مُخْتَلَفُ الْمَلَائِكَةِ وَ بِنَا فَتَحَ اللَّهُ وَ بِنَا خَتَمَ اللَّهُ وَ يَزِيدُ رَجُلٌ فَاسِقٌ شَارِبُ الْخَمْرِ قَاتِلُ النَّفْسِ الْمُحَرَّمَةِ مُعْلِنٌ بِالْفِسْقِ وَ مِثْلِي‏ لَا يُبَايِعُ‏ مِثْلَه‏.

امام سریع نفرمودند من با یزید بیعت نمی‏کنم. بلکه ابتدا خود و خاندان خود را معرفی کردند که خاندان وحی و رسالت هستند؛ خاندانی که رفت و آمد ملائکه در آن جاست و هر آغاز و فرجام الهی بوسیله آن بزگواران است.

سپس یزید را معرفی کردند و چهار ویژگی برای یزید ملعون برشمردند که در حقیقت همان ویژگی‏های مستکبرین جهان است و در نهایت فرمودند نه تنها من، حتی مثل من هم با مثل او بیعت نمی‏کند.

اما حضرت چهار ویژگی برای یزید بر می ‏شمرند:

1- رجل فاسق: او قمار باز بود همان چیزی که امروز در آمریکا رواج دارد.

2- شارب الخمر: امروز هم شرابکده های واشنگتن از معروفترین شرابخانه‏ ها جهان است.

3- قاتل النفس المحترمه: یزید آدم کش بود و امروز هم شاهدیم رژیم صهیونیستی و آمریکا و بسیاری از کشور های غربی مستقیم و غیرمستقیم همین رویه را در پیش دارند، استفاده از سلاح هسته ای، کشته شدن حدود 40 میلیون نفر در جنگ جهانی دوم، کشتار مردم مظلوم در افغانستان و عراق و فلسطین و بحرین و یمن و سوریه تنها نمونه ای از یزیدی بودن آمریکا و همدستانشان است.

4- معلن بالفسق: علنی فسق می‏ کرد.

اگر یزید میمون باز بود، بارها دیده ایم مسئولین آمریکایی مانند جان کری با سگ سر میز کنفرانس حاضر می شود.

و در نهایت می فرمایند حتی مثل من با مثل یزید بیعت نمی کند. یعنی هر کس که بدنبال فرهنگ ناب اسلامی و حسینی است با یزیدیان بیعتی ندارد.

اگر در این زمانه رهبر معظم انقلاب می‏فرماید من به مذاکرات خوش بین نیستم، بخاطر این است که او مثل جدش حسین بن علی است.

او به تاریخ اسلام تسلط دارد و لذا می‏گوید به مذاکرات خوش بین نیستم. و ما هم شاهد آن هستیم که بعد از این همه عقب افتادگی از دستاوردهایی که با مجاهدت شهدای هسته‏ای و جوانان این کشور انقلابی بدست آمده بود، با مذاکرات از بین رفت و بقول مذاکره کنندگان تقریبا هیچ نصیب ما شد.

تحریم ها نه تنها برداشته نشد، بلکه بیشتر و سازماندهی شد و هر روز که می گذرد شاهد مصیبت هایی از این مذاکرات هستیم که FATF تنهای نمونه ای از آن است.

راه نجات مسلمانان برگشتن به تعالیم قرآن و معارف اهل بیت است. و یکی از عالی ترین معارف اسلام، همین استکبارستیزی است که عاشورا تجلی‏گاه بروز این فرهنگ است.