اگر مسئولان به فکر مدیریت بازار فروش زعفران نباشند کشاورزان در آینده نزدیکی دچار مشکلات خواهند شد.

به گزارش جام روز، کشور ایران رتبه اول تولید زعفران در جهان را دارا می باشد اما سهم اندکی از صادرات و بازاریابی توسط نیروهای ایرانی در جهان را دارد و همین امر باعث شده است کشورهای همسایه به سمت توسعه کشت این محصول حرکت کنند و بررسی های صورت گرفته نشان می دهد اگر مسئولان به فکر مدیریت این محصول نباشند کشاورزان در آینده ی نزدیکی دچار مشکلات خواهند شد.

کشاورزان در گفتگو با خبرنگار ما گفتند: از سال 1390 طرح ملی جامع زعفران در مراحل تصویب می باشد که همچنان بین دولت و مجلس در حال رفت و آمد است وبه تصویب مجلس نرسیده است و همچنین در استان خراسان رضوی قرار بوده است صندوق توسعه زعفران ایجاد شود که این امر هم محقق نشده است.

کشت زعفران در تربت جام از ابتدای تیر ماه آغاز شده و تا 15 مهرماه اتمام می یابد در همین راستا جوادی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان تربت جام در پاسخ خبرنگار ما تصریح کرد: شهرستان تربت جام در سال زراعی جاری با افزایش 350 هکتاری کشت زعفران مواجه شده است که این افزایش اراضی زیر کشت این محصول ارزشمند را از 3235 هکتار سال گذشته به 3585 هکتار در 95 رسانده است.

وی افزود: این محصول بسیاری از مردم را درگیر کرده است و کشاورزان مشکلاتی دارند که می توان به کاهش نیروی کار متخصص و خرید تضمینی این محصول توسط دولت اشاره کرد که باید تلاش شود تا رفع شود.

انتهای پیام/