فرمانده نیروی مقاومت بسیج با تشریح دستاورد فداکاری و مقاومت مردم ایران در تمام عرصه‌ها از بدو انقلاب تا کنون و در تمامی برهه‌های حساس اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی از همین دست است و امروز ما باید از بین اقتصاد شیخ‌نشینی و اقتصاد صنعتی یکی را انتخاب کنیم.

به گزارش جام روز، به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا نقدی در هفدهمین همایش سراسری مسئولان بسیج وزارت نفت که با حضور علی کاردر، محمدرضا مقدم، حمیدرضا عراقی و شجاع‌الدین بازرگانی معاونان وزیر نفت برگزار شد، اظهار داشت: امیدواریم این نشست منشا برکات زیادی برای کشور و وزارت نفت باشد. آن هم وزارت نفتی که منشا خدمات و فداکاری‌های فراوان بوده و اهدای هزار و 54 شهید، 11 هزار و 539 جانباز و هزار و 234 آزاده سند و مدرک این فداکاری است.

وی ادامه داد: در شرایطی که ما به استقلال رسیدیم و استقلال ما با وابستگی‌های سیاسی تهدید می‌شد فداکاری شرکت نفت و شرکت‌های تابعه بود که جریان تولید و توزیع و فرآوری و صادرات نفت را سر پا نگه داشت و این مسئله برای دشمنان ما غیرقابل باور بود.

فرمانده نیروی مقاومت بسیج افزود: دشمنان با حملات جنایتکارانه تلاش کردند ما را متوقف کنند اما زیر شدیدترین آتش‌ها بچه‌ها ایستادند و در تلمبه‌خانه‌ها و خارک و عرشه کشتی‌ها مقاومت کردند و دشمن را شکست دادند،چنانکه ما مدیون این ایثار و فداکاری هستیم و هرگز این فداکاری‌ها را از یاد نمی‌بریم.

وی تصریح کرد: خدا پاداش این فداکاری را داد. چنانکه خداوند وعده داده است ان‌تنصروالله ینصرکم و یثبت اقدامکم و از ما پرسیده است و من اوفی بعهده من‌الله یعنی چه کسی از خدا به عهد خود وفادارتر است؟ هیچ کس و خدا به وعده خود عمل کرد. چنانکه تلاش کردید، خون دادید و جانبازی کردید و خدا پاداش آنرا در همه عرصه‌ها داد.

نقدی اضافه کرد: روزی که دشمن به کشور ما تروریست اعزام و ناامنی ایجاد کرد،ما دستگاه اطلاعاتی نداشتیم چنانکه من که یک دانشجوی 20 ساله بودم مسئول کل اطلاعات شمال غرب و غرب کشور بودم و در مقابل ما سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا، انگلیس، صدام، فرانسه و رژیم صهیونیستی قرار داشت و آدم‌های گروهک‌های ضد انقلاب سابقه طولانی کار در تشکل‌های سیاسی داشتند.

وی ادامه داد: این طرف من که رئیس بودم 20 سال داشتم و ببینید بقیه چه شرایطی داشتند اما شکست‌شان دادیم و سران‌شان تسلیم و اسیر و نابود و پراکنده شدند و رفتند و امروز در کشور امنیت داریم.

فرمانده نیروی مقاومت بسیج گفت: حزب توده پدربزرگ بچه‌های ما در کارهای امنیتی محسوب می‌شد و منافقین هم سابقه طولانی در این زمینه داشتند اما به لطف خدا نابود شدند و امروز دستگاه امنیتی شما آنقدر قدرتمند است که جاسوس آمریکایی، انگلیسی و اسرائیلی می‌گیرد و هر گروه تروریستی و انتحاری را که آمریکا می‌فرستد دستگیر می‌کند و باید پرسید کجای دنیا این گونه است؟ این ثمره چیست؟ ما که چیزی نداشتیم.

وی ادامه داد: بچه‌های ما حتی پشت لب‌شان سبز نشده بود اما آن زمان ملت ما تصمیم گرفت در مقابل امواج ترور و ناامنی تسلیم نشود و بایستد و مقاومت کند و به حرف آنهایی که می‌گفتند به گروهک‌ها امتیاز بدهید تا اوضاع را آرام کنیم،گوش ندادیم و قربانی دادیم و فداکاری و تلاش کردیم تا به جایی رسیدیم که امروز دستگاه اطلاعاتی داریم که در منطقه بی‌نظیر است.

نقدی افزود: آمریکا ریگی را از یک کشور به کشور دیگری می‌فرستد و بچه‌های ما او را روی هوا می‌گیرند و روی زمین می‌نشانند و گوشش را می‌گیرند و تحویل دادگاه می‌دهند. آن هم در کشوری که با هیچ ابرقدرتی هم‌پیمان اطلاعاتی نیست و قرارداد اطلاعاتی ندارد اطلاعات مربوط به این تحولات را دریافت کند.

* نیروی نظامی ایران در برابر ابرقدرت‌ها بازدارندگی ایجاد کرده است

وی در ادامه گفت: در عرصه نظامی ما بدون شک قوی‌ترین نیروی نظامی منطقه و یکی از قوی‌ترین نیروهای جهان هستیم که توانسته‌ایم جلوی ابرقدرت‌های شری مانند آمریکا توازن برقرار و بازدارندگی ایجاد کنیم.

نقدی گفت: این نیروی مسلح از کجا ایجاد شد؟ از مقاومت. چنانکه وقتی صدام به ما حمله کرد عده‌ای گفتند نمی‌شود جلوی او ایستاد اما ایستادیم و مقاومت کردیم و بر مبنای ان‌تنصروا الله ینصرکم ملت ما خدا را یاری کرد و تسلیم نشد، مقاومت کرد و پاداش خدا همین نیروهای مسلح مقتدری است که ابرقدرت‌ها را سر جای خودش نشانده و جرات ندارند به ما حمله کنند.

وی تصریح کرد: ابرقدرت‌ها خاک تمام کشورهای اطراف ما را به توبره کشیدند و در کشورهایی که سران آنها تسلیم شدند نیرو مستقر کردند و به آنهایی که تسلیم نشدند حمله کردند اما به ایران نتوانستند یک تیر شلیک کنند و ان‌شاءالله نخواهند توانست و این ثمره مقاومت و ایستادگی است.

* توان موشکی ایران ناشی از مقاومت است

وی در ادامه گفت: روزگاری در شهرهای ایران از جمله تهران از فاصله 900 کیلومتری موشک شلیک می‌‌کردند و یک تن مواد منفجره وسط شهر به زمین می‌خورد و ما هم علم و فناوری مقابله با آن را نداشتیم.

فرمانده نیروی مقاومت بسیج ادامه داد: ما تمام دانشمندان را جمع کردیم که بتوانیم به فاصله 120 کیلومتر از لب مرز خودمان تا بغداد نه یک تن سر جنگی بلکه یک کیلو مواد منفجره پرتاب کنیم و جواب به موشک‌باران بدهیم اما نتوانستند ولی تسلیم نشدیم.

وی ادامه داد: مردم زیر بمباران و موشک‌آمدند و گفتند می‌ایستیم و از دل آن مقاومت هوافضا متولد شد وامروز شما می‌توانید ماهواره‌هایی بفرستید که موشک جنگی پیش آن چیزی به حساب نمی‌آید.

نقدی افزود: به آن درجه از علم و فناوری رسیدیم که برای هر جای دنیا مسئولان ما تصمیم گرفتند، موشک بسازند و هر اراده‌ای کردند بتوانند آن را عملی کنند.

وی با بیان اینکه از این موارد در عرصه‌های علمی و فناوری و دیگر عرصه‌ها بی‌شمار وجود دارد، گفت: در خود صنعت نفت مقاومت زیر فشار باعث ابتکارات و شکوفا شدن استعدادها شد.

* گردشگری انقلابی در ایران

فرمانده نیروی مقاومت بسیج اظهار داشت: اگر امروز رهبر انقلاب می‌فرماید اقتصاد مقاومتی، اطاعت از این فرمان و اقدام به مقاومت چنین نتیجه‌ای خواهد داشت یعنی قدرت اقتصادی برتر و بلامنازع ایجاد خواهد کرد چنانچه اگر به این فرمان گوش کرده و عمل کنیم و به حرف سازش‌کاران گوش نکنیم و با دشمنان خدا نسازیم نتیجه مقاومت مثل نتیجه مقاومت‌های قبلی میوه شیرین پیروزی است.

وی با بیان اینکه شما در هر عرصه‌ای این میوه‌ را می‌بینید،گفت: امروز علیه ارزش‌های انقلاب اسلامی هزاران شبکه ماهواره‌ای در حال فعالیت است و بنا به گفته رئیس محترم صدا و سیما 200 شبکه فقط به زبان فارسی و گویش‌های ایرانی پخش می‌شود اما انقلاب به سرعت پیشرفت می‌کند چنانکه نه فقط پرچم آن در ساحل دریای سرخ و مدیترانه و شمال آفریقا برافراشته شده است بلکه این پرچم در همه جای دنیا در حال دیده شدن است.

نقدی گفت: الان آزادی‌خواهان دنیا به ایران می‌آیند و می‌پرسند شما چه کرده‌اید؟ چنانکه یکی از توریسم‌های ما توریسم گردشگری انقلابی است و آزادی‌خواهان می‌آیند و از تجربه‌های ایران می‌پرسند و سوال می‌کنند که چطور جلوی آمریکا ایستاده‌اید؟

وی در این باره به نقل خاطره‌ای پرداخت و گفت: گروهی غیرمسلمان از 10 هزار کیلومتر آن‌طرف‌تر دنیا آمده بودند و وقتی من وارد سالن جلسه شدم صلوات فرستادند چنانکه من فکر کردند دوستان به من گزارش اشتباه درباره ملیت و دین آنها داده‌اند.

وی ادامه داد: خواستم صحبت را شروع کنم اما گفتند یکی از ما قرار است قرآن بخواند و یکی از جوانان آنها با لهجه خاصی سوره توحید را تا آخر خواند.

فرمانده نیروی مقاومت بسیج اضافه کرد: در این جلسه به یاد جوان‌های حاضر در بوسنی افتادم. جوان‌های ترکیه که برای کمک به مبارزین بوسنی آمده بودند تمام سرودهای انقلاب اسلامی را به زبان فارسی بلد بودند و می‌خواندند. آنها 4 کلمه فارسی نمی‌توانستند حرف بزنند اما سرودها را بلد بودند، درست مثل همین جوان که مسلمان نبود اما سوره توحید را حفظ کرده بود.

وی تصریح کرد: چنان مجذوب جذبه‌های انقلاب و ارزش‌های مقاومت شدند و ایستادگی ملت ما مقابل ابرقدرت‌ها برایشان مهم است و عزمت آن را درک می‌کنند که می‌گویند هر کاری شما بکنید درست است.

نقدی با بیان اینکه اینها واقعیت‌های امروز دنیا و نتیجه مقاومت است، گفت: اینکه مقامات آمریکایی برای دست دادن با مقامات ایرانی التماس می‌کنند همین است، چنانکه ما دنیا را خوب رصد نمی‌ کنیم اما آنها با دقت این کار را انجام می‌ دهند.

وی اضافه کرد: در نیجریه‌ای که آنها روی نفت آن چنبره زده‌اند چنان اسلام بلند شده که مجبور شده‌اند آن کشتار رسوا و جنایتکارانه را سال گذشته روز اربعین انجام دهند و هزاران نفر از جمله 6 فرزند رهبر شیعیان نیجریه را به شهادت برسانند.

وی تاکید کرد: این عکس‌العمل‌های دستپاچه و رسوا و آن التماس برای عکس گرفتن با یک مقام ایرانی را کنار هم بگذارید.

* کسی فکر نکند زد و بند می‌کنیم و حل می‌شود

فرمانده نیروی مقاومت بسیج اضافه کرد: در مناظره کاندیداهایشان 16 بار با اسم و ده‌ها بار با ضمیر نام ایران را می‌آورند؛ کسانی فکر نکنند که زد و بند می‌کنیم و حل می‌شود نه خون شهدا یقه شما را خواهد گرفت.

وی افزود: اگر چیزهایی که خودم دیدم و درباره پیشرفت انقلاب اسلامی در قلوب مردم دنیا که نه به زور سرنیزه و ترور و تفنگ بلکه با عشق و محبت و بیان حقیقت و بیان مبتنی بر فطرت به دست آمده را بیان کنم،می‌بینید که این دستاوردها پاداش مقاومت شماست و می‌بینید ان‌تنصروا الله یعنی چه؟ یعنی تمام بوق‌های تبلیغاتی علیه شما در کار هستند و شما روز به روز محبوب تر می‌شوید چنانچه فقط برای یک فیلم علیه شما 450 میلیون دلار هزینه می‌کنند و ده‌ها هزینه مشابه انجام می‌دهند اما شما محبوب‌تر می‌شوید.

نقدی اضافه کرد: خدا چطور باید یاری کند؟ ما چه امکاناتی باید داشته باشیم تا جواب تبلیغات آنها را بدهیم؟ یکی از مسئولان وزارت امور خارجه برای من می‌گفت که در شیلی به عنوان سفیر کار می‌کرد و یکبار که برای کوهنوردی به کوه‌های آن رفته بود کنار چشمه‌ای با چوپانی از مردم محلی آنجا مواجه شده بود چوپان از آنها پرسیده بود شما اهل کجا هستید و آنها گفته بودند ایران و چوپان گفته بود آیت‌الله خمینی.

وی افزود: او در میان کوه‌های آن مشتش را برای انقلاب شما تکان می‌دهد و اینها قطعا پاداش ایستادگی و مقاومت است و اقتصاد مقاومتی هم شعبه‌ای از این مقاومت است.

* امروز در آستانه انتخاب بین اقتصاد شیخ‌نشینی و اقتصاد صنعتی پیشرفته هستیم

فرمانده نیروی مقاومت بسیج در ادامه با بیان اینکه امروز در آستانه یک انتخاب هستیم، گفت: عده‌ای می‌گویند ما اقتصاد شیخ‌نشینان را داشته باشیم یعنی اختیار نفت ایران را به ابرقدرت‌ها بدهیم و ماشین و هواپیمای لوکس بخریم و عده کمی از آن بهره‌مند شوند و بقیه نگاه کنند و بگویند الحمدالله در کشور ما ماشین و هواپیمای لوکس هم هست و خوش‌شان بیاید و افتخار کنند که آن عده اندک سوار اینها می‌شوند.

وی اضافه کرد: عربستان 10 میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کند اما 40 درصد مردم آن زیر خط فقر هستند چنانچه از خیابان‌های اصلی مکه که به کوچه‌ها برویم می‌بینیم عده کمی متمتع و صاحب کاخ‌ها و ماشین‌های آن چنانی هستند، توده مردم  بیچاره هستند؛ این اقتضای شیخ‌نشینی و یک مدل اقتصادی است.

وی افزود: پیشنهاد عده‌ای این است که هر چه بیشتر و به هر قیمتی که شده خام بفروشیم و خودشان استخراج کنند و ببرند و یک چیزی هم به ما بدهند؛ ما چه کار با این دردسرها داریم؟ عده کمی هم که دور و بر اینها هستند بهره‌مند می‌شوند.

نقدی ادامه داد: در عربستان افرادی هستند که رولزرویس الماس‌نشان سوار می‌شوند و آن آقا هم اظهارنظر می‌کند که ایران پر از فساد اقتصادی است و هر روز پرونده‌ای در آن رو می‌شود اما یادش رفته است که در ایران با فساد برخورد می‌شود اما در کشور شما فساد قانون است.

وی گفت: عده کمی همه اموال را چپاول کنند و ببرند و کاخ آن چنانی و رولزرویس و بنز طلا سوار شوند و عده زیادی هم فقیر باشند؛ این قانون شماست و کسی هم با آن برخورد نمی‌کند. بعد تو می‌گویی در ایران فساد وجود دارد؟ ما افتخار می‌کنیم که اگر فساد است با آن مبارزه می‌کنیم اما باید انتخاب کنیم که اقتصادی شیخ‌نشین باشیم یا اقتصاد صنعتی پیشرفته داشته باشیم.

فرمانده نیروی مقاومت بسیج توضیح داد: شیخ‌نشین‌ها شرکت‌های چند ملیتی را حاکم می‌کنند و می‌گویند تو ببر، کمی هم به ما بده و عده کمی هم از آن بهره‌مند می‌شوند  اما اقتصاد صنعتی پیشرفته تلاش می‌طلبد و زحمت دارد و اعتماد به نفس و باور می‌خواهد.

* کشوری که ردیاب زیردریایی می‌سازد تجهیزات لرزه‌نگاری نمی‌تواند بسازد؟

وی اظهار داشت: رهبر انقلاب 14 خرداد امسال فرمودند جوانان ما که در نانو و هسته‌ای و فناوری‌های پیشرفته جلو رفته‌اند و در بعضی زمینه‌ها در زمره 5 یا 6 کشور اول دنیا هستند نمی‌توانند چاه‌های نفت را به تولید برسانند؟ یا پالایشگاه‌ها را اصلاح کنند؟ این سؤال را باید جواب بدهیم.

نقدی ادامه داد: ما که دستگاه ردیابی می‌سازیم که از 200 کیلومتری وقتی زیردریایی یا قایق موتورش را روشن می‌کند او را ردیابی می‌کنیم و می‌توانیم همان زیر آب به او شلیک کنیم باید توضیح بدهیم که آیا فناوری لرزه‌نگاری و پیدا کردن ابعاد مخزن نفت و گاز از این پیچیده‌تر است؟ فکر نمی‌کنم.

وی افزود: شما ماهواره در مدار قرار می‌دهید و شما راداری دارید که از 2 هزار کیلومتر آن طرف‌تر هواپیمایی را که از روی باند بلند می‌شود به شما نشان می‌دهد و این را هم بچه‌های خودتان ساخته‌اند بدون اینکه حتی بتوانند نمونه خارجی آن را ببینند.

فرمانده نیروی مقاومت بسیج ادامه داد: پدافند هوایی که امروز ما رادار، موشک، ردیاب و سیکر آن را می‌سازیم پیچیده‌ترین فناوری است در حالی که در صنعت نفت شما با سرعت‌های بالا مواجه نیستید اما در موضوع رادارها یک هواپیما جنگنده را باید در 300 کیلومتری و در یک محیط سه بعدی که با سرعت بالاتر از ماه حرکت می‌کند را باید ردیابی کنیم و وقتی به بُرد موشک رسید به او شلیک کنیم و در یک محیط سه بُعدی مورد اصابت قرار بدهیم. این چقدر دقت می‌خواهد؟ ما در نفت با مسائل چنین پرسرعت و پیچیده‌ای مواجه نیستیم.

* ظلم آنهایی که می‌گویند کشور ما فقط در آبگوشت بزباش می‌تواند رقابت کند

وی تصریح کرد: چقدر ظالم هستند کسانی که می‌گویند کشور ما فقط می‌تواند در آبگوشت بزباش رقابت کند و از این بدتر یک مقام مسئول نمی‌توانست ملت ما را تحقیر کند.

نقدی ادامه داد: دو شب پیش پهپادها را ندیدید؟ این لبه فناوری دنیاست و بچه‌های ما آن را در مشت گرفتند. ما نمی‌توانیم این مسائل را حل کنیم؟ اگر می‌خواهیم اقتصاد صنعتی پیشرفته داشته باشیم نه یک اقتصاد شیخ‌نشینی باید خودمان را قدری تکان بدهیم و این مسائل را حل کنیم.

فرمانده نیروی مقاومت بسیج  با بیان اینکه استعدادها فراوان هستند، اضافه کرد: چند روز پیش دیدم پشت یک وانت نوشته این هم نتیجه گوش کردن حرف پدر برای کارشناسی ارشد، واقعاً قلبم آتش گرفت. ما چند ده هزار مهندس بیکار داریم، چرا؟ چرا قطعات مورد استفاده صنعت در ایران نباید کدینگ ایرانی داشته باشد و مجبور شویم به صورت سازمان‌یافته آنها را وارد کنیم؟

وی افزود: چرا تولیدکننده باید به من شکایت کند که از من نمی‌خرند و باید جنس خودم را به خارج بفرستم و مهر خارجی بزنم تا بتوانم آن را دوباره وارد کنم و به داخل بفروشم.

* آیا باید قراردادی روی میز دولت قرار بگیرد که 150 اصلاح بخورد؟

سردار نقدی در ادامه با تأکید بر اینکه رسالت شما در بسیج بسیار سنگین است، گفت: آقای وزیر نفت جلسه قبل همین جا با شما اتمام حجت کردند و گفتند مقابل فساد سکوت نکنید و فریاد بزنید. باید فریادهای شما را بشنویم. این موارد هست یا نیست؟ یا من اشتباه می‌کنم؟ نمی‌دانم.

وی ادامه داد: اینکه یک عده‌ای پیدا شود و مدل قرارداد نفتی بنویسند و معاون اول محترم رئیس جمهور بفرمایند ما این را 150 اصلاح کرده‌ایم در شأن ما است؟ واقعاً از داخل وزارت نفت باید چنین قراردادی روی میز دولت قرار بگیرد که 150 اصلاح بخورد؟ یعنی در هر خط تقریباً یک اصلاح.

نقدی گفت: وزیر محترم نفت فرمودند جلوی فساد بایستید، خب این چیست؟ این ابرفساد است. قراردادی که می‌خواهیم با خارجی‌ها و شرکت‌‌های چندملیتی ببندیم و طرف مقابل بیگانه دشمن ما است و می‌خواهد سر به تن ما نباشد و آنقدر اشکال داشته باشد که دولت مجبور شود 150 اصلاح روی آن بزند؛ آن هم در شرایطی که این همه افراد توانمند، حقوقدان، فنی و ظرفیت‌های فراوان در کشور است.

* نگویید اگر بایستیم مسئولیت ما را می‌گیرند 

فرمانده نیروی مقاومت بسیج با بیان اینکه‌ آقای وزیر از شما خواستند و مطالبه کردند و باید در مقابل این فضاها بایستیم گفت: کسی نگوید اگر بایستیم ما را قلع و قمع می‌کنند و خلع مسئولیت می‌کنند؛ خب بکنند؛ شما که دست و پا دادید در جنگ به این چیزها فکر کردید؟ شما که تیر و ترکش خوردید و در آتش مهار چاه‌ها سوختید در آن لحظه‌ها به چنین مسائلی فکر کردید؟ شما جانتان را گذاشتید. نهایتاً شما را از سمتتان برمی‌دارند.

وی ادامه داد: آقای وزیر خودشان اعلام پشتیبانی کردند و نهایتاً شما در رأس وزارتخانه پناهگاهی دارید و اگر مدیران با شما برخورد کردند می‌توانید به دفتر خود وزیر پناه ببرید.

* منابع مالی برای توسعه نفت در کشور وجود دارد

فرمانده نیروی مقاومت بسیج  ادامه داد: اینکه بگوییم پول نداریم و حتماً باید باج بدهیم تا برای ما پول بیاورند حرف درستی نیست؛ ما مجبور نیستیم باج بدهیم چنانچه دولت قبلی که برای جمع کردن نقدینگی سکه می‌فروخت در عرض 40 روز 10 میلیون قطعه سکه فروخت و دولت فعلی که دو سال قبل خودرو فروخت با یک امتیاز وام در عرض 6 روز 130 هزار خودرو فروخت پس نقدینگی کم نیست آن هم برای نفت که پول آن نقد است.

نقدی اضافه کرد: یعنی اگر شما به مردم بگویید بیایید در نفت شریک شوید هزاران میلیارد تومان پول می‌آورند.

وی با بیان اینکه فناوری هم قابل دسترس است، گفت: افراد زیادی از فناوران به من مراجعه می‌کنند و می‌گویند 60 درصد از کالاهای وارداتی را بدون مشکل می‌توانیم بسازیم؛ من 10 سال مسئول فناوری و تحقیقات ستاد کل نیروهای مسلح بودم و قدرت ارزیابی دارم و صنعت و دانشگاه را می‌شناسم و می‌دانم که چه می‌گویم.

فرمانده نیروی مقاومت بسیج در ادامه اظهار داشت: من همیشه از خاطرات خوش خودم می‌گفتم اما بگذارید یک خاطره تلخ هم بگویم. 12 سال قبل که در ستاد کل نیروهای مسلح بودم به معاون وزیر فعلی که آن زمان هم وزیر بودند زنگ زدم و به این معاون وزیر که یک فرد مؤمن و جهادی و در مورد او شناخت قبلی داشتم گفتم ما فناوری‌های زیادی در صنعت دفاعی داریم و ظرفیت‌های خالی زیادی هم داریم. شما هر چه نمی‌توانید بسازید را بیاورید تا صنایع دفاعی برای شما آن را بسازد؛ شرم می‌کنم بگویم ایشان چه پاسخی به من دادند،بروید این مسائل را حل کنید.

نقدی ادامه داد: به وزیر دولت قبلی ابتدای انتصاب او گفتم این همه نخبه در کشور است که از ‌آمریکا و غرب استعماری برای آنها دعوت‌نامه و حتی چک می‌فرستند؛ خودمان چرا این نخبگان را به کار نگیریم.

فرمانده نیروی مقاومت بسیج  افزود: ما می‌خواستیم این نخبگان را به صنایع دفاعی بیاوریم اما گفتند ما محدود می‌شویم و نمی‌توانیم سفر خارجی داشته باشیم، حفاظت داریم و مشکلاتی از این دست داشتند اما شما در صنعت نفت این محدودیت را ندارید و می‌توانید اینها را بورسیه کنید و به کار بگیرید و به جای دادن امتیاز به شرکت‌های چندملیتی به نخبگان داخلی امتیاز بدهید.

وی افزود: آن زمان پیگیری کردم و تلاش کردم این اتفاق بیفتد که این اتفاق افتاد و آنها را ‌آوردیم و مشغول کردیم اما دو سال بعد که از آن وزیر پرسیدم گفت: همه آنها را پرانده‌اند و کسانی هستند که نخبگان را می‌پرانند. این فساد است و بسیج باید هوشیار باشد و با این موارد مبارزه کند.

* در دو راهی تسلیم و مقاومت باید انتخاب کنیم

نقدی با بیان اینکه ما باید بین تسلیم و مقاومت یکی را انتخاب کنیم، اظهار داشت: چنانچه در دو راهی‌های تسلیم مقابل تروریست‌ها، تسلیم در جنگ، مقابله با موشک‌ها و تحریم علمی مقاومت را انتخاب کردیم و برنده شدیم و بهره آن را هم بردیم.

وی افزود: من نمی‌دانم این قراردادهای جدید نفتی چیست و خودتان بهتر می‌دانید اما اگر خدای ناکرده قراردادی بسته شود که مسائلی مانند شکایت و دعاوی حقوقی در آن بلاتکلیف گذاشته شود و ما یکی از بزرگ‌ترین مخازن نفتی دنیا را تحویل یک شرکت خارجی بدهیم و معلوم هم نباشد که اگر اختلاف ایجاد شد کجا باید حل شود نگران‌کننده است و اگر این اتفاق بیفتد شما مسئول هستید و باید جواب خدا و شهدا را بدهید.

فرمانده نیروی مقاومت بسیج  ادامه داد: من نمی‌دانم این گونه است یا نیست چنانکه شما خودتان متخصص هستید اما اگر خدای ناخواسته قراردادی بسته شود و تحریم‌ها در آن بلاتکلیف باشد و بتوانند با وضع تحریم‌های جدید با ما بازی کنند و چاه‌ها در اختیار تحریم‌کنندگان باشد و استقلال سیاسی کشورمان در گروگان شرکت‌های چندملیتی نفتی باشد دیگر نمی‌توان حرف بزنیم.

نقدی تصریح کرد: مبادا این اتفاقات بیفتد، مبادا نظارت بر قرارداد 10 روز بعد از تنفیذ باشد. چنین نظارتی چه فایده‌ای دارد؟ گروه نظارت درباره ایرادات آن چه می‌تواند بکند؟ فقط می‌تواند خاک بر سر خودش بریزد.

وی تأکید کرد: آقای وزیر اینجا با شما اتمام حجت کردند و گفتند شما مسئول هستید که در مقابل خطا و فساد بایستید، شما زیرنظر ایشان هستید و حجت بر شما تمام است و نمی‌توانید حجتی در مقابل خدا بیاورید.

فرمانده نیروی مقاومت بسیج  ادامه داد: به شما می‌گویند این اشتباهات را دیدید و سکوت کردید و شما جواب بدهید پتروشیمی شهر ما راه بیفتد مهمتر است مگر قابل قبول است. جواب خدا را چه می‌دهید.

* ملاشیه، لشکرآباد و شلنگ‌آباد اهواز را دیده‌اید؟

نقدی اضافه کرد: ملاشیه اهواز را دیده‌اید کنار چاه‌های نفت شماست. ملاشیه و لشکرآباد و شلنگ‌آباد و کوت‌عبدالله اهواز را و وضع زندگی مردم را ببینید انصاف نیست ثروت‌های بی‌محابا به حلقوم شرکت‌های چند ملیتی ریخته شود و مردم ما گرسنه بمانند و ما سرافکنده باشیم؛ ما جواب خدا را نمی‌توانیم بدهیم.

* آیا باید برای توسعه میادین مشترک و غیرمشترک یک جور امتیاز بدهیم؟

وی در ادامه اظهار داشت: فرض کنید واقعاً فناوری و پول نداشته باشیم و می‌خواهیم قرارداد ببندیم آیا اگر می‌خواهیم امتیازاتی بدهیم که شرکت‌ها برای ورود به حوزه نفت ما مشتاق بشوند باید این امتیازات برای همه مخازن نفتی ما یکسان باشد؟ مخازن پرریسک و کم‌ریسک را باید یک جور امتیاز بدهیم؟ مخازن مشترک و غیرمشترک را باید یک جور امتیاز بدهیم؟

نقدی افزود: این در حالی است که مخزن مشترک را اگر زود نجنبیم دیگران می‌برند اما مخزن غیرمشترک این خصوصیت را ندارد و نفت آن زیر زمین نمی‌پوسد و در طول زمان گران‌تر هم می‌شود.

فرمانده نیروی مقاومت بسیج  تصریح کرد: آیا نباید بالای این قرارداد بنویسند این قرارداد ویژه میادین پرریسک است که تکنولوژی آن را نداریم؟ این درست نیست که یک متن بنویسیم و بگوییم به همه جا قابل تعمیم است.

وی تأکید کرد: اگر دقت نشود و مراعات نشود همه ما روز قیامت مسئول هستیم و جواب یک یک محرومینی که کنار چاه‌های نفتی زندگی می‌کنند را باید بدهیم.

نقدی اضافه کرد: من از شما می‌خواهم اتمام حجت وزیر محترم را جدی بگیرید و هزینه آن را بپردازید چرا که پیمودن راه حق هزینه دارد؛ ابراهیم را در آتش انداختند، به حضرت رسول سنگ زدند، با حضرت امیر چه کردند و چه بر سر حضرت اباعبدالله آوردند؟ ایشان همه هستی خود را برای حقیقت تقدیم کرد.

فرمانده نیروی مقاومت بسیج  با بیان این که این حرف دوای تلخی است که نتیجه آن شیرین است گفت: من به دست‌ها و قلب‌های پاک و نیت‌های صادق شما که آن را در جبهه‌ها و برپا نگه داشتن صنعت نفت نشان دادید ایمان دارم تا ما از این گردنه‌ها با سربلندی عبور کنیم، اقتصاد مقاومتی را در صنعت نفت پیاده کنیم و یک صنعت سربلند در تراز اول دنیا را بتوانیم شکل بدهیم.

* دست صنایع دفاعی به اندازه 10 درصد صنعت نفت هم باز نیست

به گزارش فارس، پس از اظهارات فرمانده نیروی مقاومت بسیج مدیرعامل شرکت ملی نفت با قرار گرفتن پشت تریبون توضیحاتی را درباره قراردادهای جدید نفتی موسوم به IPC ارائه کرد و از نقدی خواست که تیم‌های تخصصی در این باره توضیح بدهند.

فرمانده نیروی مقاومت بسیج پس از اظهارات مبسوط مدیرعامل شرکت ملی نفت دوباره پشت تریبون قرار گرفت و اظهار داشت: ما اهل شنیدن هستیم و همه حرف‌ها را می‌شنویم و به همین دلیل خیلی موارد را چون ما یقین نداشتیم مشروط گفتیم که مثلاً اگر تحریم شدیم به مشکل می‌خوریم؟ یا اگر 10 روز بعد از تنفیذ قرارداد نظارت اتفاق بیفتد مؤثر است؟ و مواردی از این دست اما جواب سؤالاتی که کردیم اینجا داده نشد و شما متخصصان نفت در این باره بعداً بحث خواهید کرد.

وی ادامه داد: اما دو نکته را لازم دانستم که بگویم و به همین دلیل پشت تریبون برگشتم؛ اول اینکه ما هیچ وقت نباید خودمان را با عراق مقایسه کنیم، عراق اشغال شده و به عنوان کشور اشغال شده امتیاز داده است اما ما اشغال نشده‌ایم و یک کشور آزادی‌خواه هستیم و با عراق اشغال شده قابل مقایسه نیستیم.

فرمانده نیروی مقاومت بسیج  افزود: دومین مطلب آن است که صنعت دفاعی به اندازه 10 درصد شما هم دستش باز نیست نه از این پول‌ها دارد و نه اختیارات دارد و در شرایط بسیار سخت‌گیرانه‌تر و تحت انواع مقررات حفاظتی و امنیتی کار می‌کند که خودتان می‌توانید بروید و ببینید.

نقدی اضافه کرد: اما امروز در هر دانشگاه صنعتی مهمی که بروید می‌بینید که بین 5 تا 50 پروژه دفاعی با وجود همه محدودیت‌ها و طبقه‌بندی‌ها روی میز دانشگاه‌هاست چنانچه در همین تکنولوژی پهپادها همه دانشگاه‌های کشور سهیم هستند اما به ندرت پروژه‌های نفتی روی میز دانشگاه‌ها قرار دارد در حالی که آنها تشنه پروژه هستند.

وی تأکید کرد: تصور نکنید بخش دفاعی با دست‌های باز و بدون کنترل می‌تواند هزینه کند و این گونه به اینجا رسیده است چنانچه صنعت دفاعی با همه پیشرفت‌هایش از صنعت خودرو که به هیچ جا نرسیده است خیلی کمتر بودجه دریافت کرده است.

فرمانده نیروی مقاومت بسیج  اظهار داشت: پیشرفت صنعت دفاعی دو دلیل دارد یکی اینکه خارجی‌ها مسأله دفاعی را قفل کردند و به هیچ وجه به ما تجهیزات و تکنولوژی نمی‌دهند و همه مأیوس هستند که از خارج آن را بگیرند.

نقدی افزود: دومین دلیل آن است که نیروها ایمان داشتند که می‌توانند انجام دهند و بچه‌های جنگ و بچه‌های عاشق آرمان‌ها هستی‌شان را گذاشتند و انجام دادند.

وی در پایان گفت: دوستان قراردادهای نفتی را باز کنند و درباره آن صحبت کنند و اگر این ابهاماتی که بنده گفتم و دیگران می‌گویند وجود دارد آن را اصلاح کنیم.

انتهای پیام/م