معاون وزیر امور خارجه علت اصلی رفع مشکلات و موانع را در بدعهدی و بدحسابی طرف‌های غربی به ویژه آمریکا دانست.

به گزارش جام روز، به نقل از خبرگزاری دانشجو، عباس عراقچی در حاشیه همایش برجام گذشته، حال و آینده در جمع خبرنگاران در مورد روابط ایران و روسیه گفت: رابطه ایران با روسیه رابطه ویژه و خاص خودش است و به هیچ کشور دیگری مربوط نیست.

وی در مورد میزان رفع تحریم‌ها افزود: مشخصاً مقدار زیادی از تحریم‌ها رفع شده اما مقداری دیگر هستند که با مشکلات و موانعی روبه‌رو هستیم که علت اصلی آن بدعهدی و بدحسابی‌ طرف‌های غربی به ویژه آمریکا است.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه در حال پیگیری تعلل‌ها و کوتاهی‌ها در اجرای بهینه رفع تحریم‌ها هستیم، تصریح کرد:‌ رفتار طرف مقابل و تعلل‌ها و کوتاهی‌های آن رصد و به هیأت نظارت گزارش داده می‌شود و آنها هر وقت صلاح بدانند تصمیم مقتضی را خواهند گرفت.

عراقچی در مورد نفوذ عوامل امنیتی و دستگیری در اصفهان گفت:‌ من در این مورد فقط حرف و شایعه شنیده‌ام و باید مراجعی که رسماً پاسخگو باشند پاسخ دهند و توضیح دهند اگر جاسوسی دستگیر شده در مورد آن توضیح دهند.

وی ادامه داد: به صرف شایعات نباید حکم داد و این پاسخگویی را نهادهای امنیتی باید انجام دهند و من در مقامی نیستم که تأیید کنم کسی دستگیر شده است یا نه؟

معاون وزیر امور خارجه تأکید کرد: پیدا کردن جاسوس وظیفه ما نیست و نهادهای امنیتی و قضایی باید مراقبت کنند و امیدواریم زودتر پاسخگو باشند.