کارشناس ارشد امور فرهنگی گفت: حمایت دولت عربستان از گروهک تکفیری داعش و سران کشورهای غاصب همچون آمریکا و اسرائیل و بمباران مردم بی‌گناه یمن همگی دلایلی است بر عدم‌حمایت آل سعود از وحدت اسلامی و بی‌کفایتی آل سعود بر مدیریت کنگره بزرگ حج و تولیت اماکن مذهبی.

به گزارش جام روز، هاشم بهرامی نیا کارشناس ارشد امور فرهنگی در گفتگوی اختصاصی با جام روز با ابراز تأسف از حادثه اخیر منا اظهار داشت: وجود بیت‌الله الحرام، کعبه مقدس، مزار پیامبر اکرم (ص)، وجود قبرستان بقیع و کنگره عظیم حج که هرساله میلیون‌ها نفرازکشورهای مختلف در این همایش بزرگ شرکت می‌کنند به‌عنوان مؤلفه‌های وحدت اسلام و نقاط اشتراک علقه های دینی مسلمانان است.

هاشم بهرامی نیا افزود: کسانی که مدیریت اماکن مقدس و مسئولیت برگزاری کنگره بزرگ حج رادارند قطعاً باید منادی و عامل به وحدت اسلامی و پیشگام در این عرصه باشند.

این استاد دانشگاه بیان داشت: خادمین حر مین شریفین باید آموزه‌های اسلامی همچون انصاف، عدالت و دفاع از حق مظلومین را به‌خوبی انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: با نگاهی به سابقه دولت و حکومت آل سعود و پس از حادثه سال 66 دربیت الله الحرام و کشتار زوار توسط آل سعود ما شاهد اولین بی‌کفایتی و اینکه به معنی واقعی خادمین حر مین شریفین نیستند بودیم.

بهرامی نیا اذعان داشت: حمایت دولت عربستان از گروهک تکفیری داعش و سران کشورهای غاصب همچون آمریکا و اسرائیل و بمباران مردم بی‌گناه یمن همگی دلایلی است بر عدم‌حمایت آل سعود از وحدت اسلامی و بی‌کفایتی آل سعود بر مدیریت کنگره بزرگ حج و تولیت اماکن مذهبی.

وی اظهار داشت: در حادثه منا اتفاقی افتاد که باعث آزرده شدن دل همه مسلمان جهان شد؛ حکومت آل سعود باید ضمن پذیرش مسئولیت این اتفاق، شفاف‌سازی کند و پاسخگوی این مسئله باشد که چرا دریک سال و ظرف چند روز دو حادثه بزرگ باعث کشته شدن تعداد زیادی از زائران بیت‌الله الحرام شده است.

کارشناس ارشد امور فرهنگی تربت‌جام خاطرنشان کرد: شفاف‌سازی و مجازات عوامل این حادثه عظیم خواسته همه مسلمانان و حکومت‌های اسلامی است.

وی در ادامه گفت: باید نهضت انتقاد در سراسر کشورهای اسلامی به راه بیفتد؛ باید کشورهایی که اسلام و دین اسلام را به‌عنوان کامل‌ترین دین پذیرفته‌اند در خصوص این اتفاق حساسیت به خرج داده و بزرگان کشورها نسبت به این حوادث انتقاد کنند و از حکومت آل سعود بخواهند تا پاسخگوی این مسئله باشند.

هاشم بهرامی نیا افزود: کشوری که از ظلم و ستم، تکفیری‌ها و تروریست‌های داعش و … حمایت می‌کند و حامی وحدت اسلامی نیست قطعاً نمی‌تواند کنگره عظیم حج که یک کار جهانی است را مدیریت کند؛ تشکیل ستادی از کشورهای اسلامی در خصوص مدیریت حج و پیگیری امور زائرین در سطح دنیا مطالبه همه کشورهای اسلامی خواهد بود.

وی در ادامه تشکیل ستادی جهت پیگیری امور زائرین ایرانی شهید و حادثه‌دیده در حج امسال را لازم و ضروری دانست و بیان داشت: مسئولین امر تلاش کنند تا حق زائران ضایع نشود و هرچه سریع‌تر حکومت عربستان اجساد ایرانیان را تحویل دهند و با تکریم و احترام در سطح کشور تشیع شوند.

بهرامی نیا در پایان با تشکر از رهبر انقلاب پیام ایشان را تسکین بازماندگان حادثه منا دانست.

انتهای پیام/