مدیرکل دفتر مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست از افزایش پنج برابری جریمه شکار حیات وحش خبر داد.

به گزارش جام روز مدیرکل دفتر مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: جریمه شکار حیات‌وحش با توجه به ماده سه قانون شکار و صید به‌طور متوسط حدود پنج برابر و برخی از گونه‌ها تا بیش از 10 برابر افزایش‌یافته است.

علی تیموری در گفت‌وگو با خبرنگار ما افزود: افزایش مطالبه ضرر و زیان گونه‌های حیات‌وحش به تصویب شورای عالی محیط‌زیست رسید و اکنون در روزنامه‌ها درج و برخی از آن‌ها به ادارات کل استانی ابلاغ‌شده است.

وی تأکید کرد: بازدارنده بودن جریمه‌ها یکی از اهداف این افزایش جریمه‌ها است ازاین‌رو افزایش جریمه‌ها جزو برنامه‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست بود که بعد از تهیه مورد تأیید و تصویب شورای عالی محیط‌زیست نیز قرار گرفت.

تیموری اظهار کرد: در تعرفه‌های جدید برخی از جریمه‌ها تا 16 برابر نیز افزایش‌یافته است که نشان از اهمیت حفظ گونه‌های جانوری دارد.

وی ادامه داد: در تعرفه جدید جریمه پلنگ از 5 میلیون تومان به 80 میلیون تومان و یوزپلنگ از 20 میلیون تومان به 100 میلیون تومان افزایش‌یافته است.

مدیرکل دفتر مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: جریمه گوزن زرد ایرانی از 5 میلیون تومان به 60 میلیون تومان، مرال و شوکا از 3 میلیون و 200 هزار تومان به 35 میلیون تومان و قوچ و میش و کل و بز و جبیر به 10 میلیون تومان افزایش یافت.

وی افزود: همچنین انواع نهنگ‌ها از 15 میلیون تومان به 50 میلیون تومان افزایش یافت و فک خزری در دوره قبل جریمه‌ای نداشت اما در جدول جدید جریمه 15 میلیون تومانی برای آن در نظر گرفته‌شده است.

تیموری ادامه داد: گا ندو یا تمساح پوزه‌کوتاه که گونه بومی ایران و درخطر انقراض است نیز در دوره قبل جریمه‌ای نداشت اما اکنون شکار آن 20 میلیون تومان جریمه به همراه دارد.

وی گفت: جریمه لاک‌پشت‌های پوزه عقابی، سبز و زیتونی 10 میلیون تومان تعیین شد درحالی‌که در دوره قبل جریمه‌ای 3 میلیون تومانی داشتند، همچنین جریمه سمندر لرستانی که گونه اندمیک ایران و درخطر انقراض است از 200 هزار تومان به 300 هزار تومان افزایش یافت.

تیموری افزود: همچنین جریمه پرندگانی شامل شاهین، بحری، بالابان، لاچین و طرلان از 20 میلیون تومان به 60 میلیون تومان افزایش یافت و جریمه عقاب‌های شاهی، دریایی و تالابی نیز 20 میلیون تومان تعیین شد درحالی‌که در دوره قبل یک‌میلیون و 500 هزار تومان بوده است.

وی ادامه داد: هوبره که پرنده‌ای درخطر انقراض است نیز از 2 میلیون تومان جریمه به 20 میلیون تومان افزایش‌یافته است.