«تهران بدون سر و صدا ارتباطات خود با طالبان را افزایش داده و اکنون برای این گروه شبه نظامی سنی، نیروگیری می کند ...»

با نزدیک شدن ضرب الاجل هسته ای، در روزهای اخیر خبر تامین مالی و تسلیحاتی طالبان توسط ایران به صورت گسترده ای در رسانه های غربی مطرح شده است.

 

 

چندی پیش خبر سفر یک هیئت سیاسی وابسته به طالبان افغانستان به تهران و ملاقات آن ها با مقامات امنیتی جمهوری اسلامی از سوی برخی رسانه ها مطرح شد که پس از چندی توسط وزارت خارجه ایران تکذیب شد.

 

 

جمهوری اسلامی ایران بارها در گفتار و رفتار خود نشان داده است که به دنبال ثبات و امنیت پایدار در افغانستان است؛ چرا که ناامنی در کشورهای همسایه‌ی ایران چیزی جز هزینه برای جمهوری اسلامی نداشته است. روشن است که تامین مالی و تسلیحاتی گروهی مخالف دولت، با سیاست های اعلام شده ایران، که امنیت و ثبات پایدار در افغانستان است سازگاری ندارد؛ آن هم گروهی که از نظر ایدئولوژیکی با جمهوری اسلامی در تضاد بوده و می تواند تهدیدی برای مرزهای کشور به حساب آید.

 

 

اما گذشته از این موارد، خبرسازی گسترده رسانه های غربی در این رابطه و سخن از تامین تسلیحاتی و نظامی و ارسال نیروی انسانی برای طالبان! توسط ایران، در آستانه توافق هسته ای، مطلبی است که جای تامل دارد به خصوص که سناتورهای آمریکایی برای به شکست کشاندن مذاکرات هسته ای، در جدیدترین بهانه خود مدعی شده اند که پس از لغو تحریم ها، امکان دارد ایران از پول های آزاد شده برای کمک به گروه های تروریستی استفاده کند!

 

 

این خبرسازی جدید علیه ایران در حالی است که پیش از این، غربی ها مدعی کمک مالی ایران به دولت افغانستان بوده و از آن ابراز نگرانی می کردند و حالا هم مدعی کمک مالی ایران به طالبان شده اند و از آن هم ابراز نگرانی می کنند!

 

 

در همین راستا روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال (WSJ) در خبری تحت عنوان “ایران با پول و تسلیحات از طالبان پشتیبانی می کند” به این موضوع پرداخت.

 

 

در گزارش این روزنامه آمریکایی آمده است: «تهران بدون سر و صدا ارتباطات خود با طالبان را افزایش داده و اکنون برای این گروه شبه نظامی سنی، نیروگیری کرده و مبارزانش را آموزش می دهد. مقامات غربی می گویند تهران تامین تسلیحات، مهمات و کمک مالی به طالبان را افزایش داده و تهدیدی جدید برای امنیت شکننده افغانستان به وجود آورده است.»

 

 

روزنامه آمریکایی واشنگتن تایمز (Washingtontimes) نیز در خبری تحت عنوان “ایران با افزایش کمک مالی و تسلیحاتی به طالبان، با نفوذ آمریکا مقابله می کند” به این موضوع پرداخت.

 

 

واشنگتن تایمز نوشت: «مقامات می گویند که استراتژی ایران در حمایت از طالبان دو بعدی است: از یک سو مقابله با نفوذ آمریکا در منطقه و از سوی دیگر ایجاد وزنه تعادل مقابل داعش در قلمرو طالبان در افغانستان است.»

 
نشریه کامنتری مگزین (Commentarymagazine) نیز به این موضوع پرداخته و نوشت: «ایران با استفاده از خلا موجود نفوذ خود در افغانستان را افزایش می دهد.»

 

 

در همین رابطه نشریه آمریکایی فارین پالیسی (Forignpolicy) نوشت: «در ابتدا ایران از طالبان حمایت مالی می کرد اما در حال حاضر آن ها آموزش می دهند و تجهیز می کنند. ایران حتی شروع به نیروگیری برای طالبان از مهاجران افغانی در مرزهای خود کرده تا با پیشنهاد حقوق دو برابر به آن ها در صورت پیوستن به طالبان، اعضای جدیدی برای این گروه، فراهم نماید.»

 

 

پایگاه اینوستر (Investors) نیز ضمن پرداختن به این موضوع نوشت: «ایران و طالبان در کنار یکدیگر در مقابل آمریکا کار می کنند.»

 

 

فاکس نیوز (Foxnews)، اینترنشنال بیزینس تامیز (IBTnews)، تاور (Tower)، آمریکن سینکر (Americanthinker)، ورلد تریبون (Worldteribon) و … نیز با عناوین مختلف به این موضوع پرداختند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

506