رئیس محیط‌زیست تربت‌جام با گرامیداشت هفته محیط‌زیست گفت: امروز مشکلات زیست‌محیطی در سطح دنیا یکی از مهم‌ترین چالش‌های بشر در هزاره سوم است.

به گزارش جام روز مهندس جواد دامن‌پاک افزود: گرمایش جهانی و تغییر اقلیم، نازک شدن لایه ازن، کاهش سرانه آب شیرین، سرعت‌بالای انقراض گونه‌ها و مشکلاتی ازاین‌دست که شهره جهانی دارند زندگی انسان‌ها را درکل دنیا به‌شدت تحت تأثیر قراردادهاست.

وی اضافه کرد: محیط‌زیست با بقای انسان‌ها در ارتباط است و در دهه‌های اخیر از اهمیت وافری در سطح دنیا برخوردار گردیده و روزبه‌روز بر اهمیت حفاظت از محیط‌زیست افزایش می‌باید.

وی ادامه داد: در کشور ما حفاظت از محیط‌زیست به 40 سال قبل بر می گرد اما امر حفاظت از محیط‌زیست در منطقه تربت‌جام سابقه بسیار دیرینه دارد.

وی با اشاره به تاریخ و اهداف تشکیل محیط‌زیست تصریح کرد: تحقق اصل 50 قانون اساسی به‌منظور حفاظت از محیط‌زیست و تضمین بهره‌مندی درست و مستمر از محیط‌زیست و همسو با توسعه پایدار و پیشگیری و ممانعت از تخریب و آلودگی محیط‌زیست و حفاظت از تنوع زیستی مهم‌ترین اهداف تشکیل سازمان محیط‌زیست است.

وی با اشاره به وظایف اداره محیط‌زیست تربت‌جام خاطرنشان کرد: اجرای قوانین و ضوابط مربوط به استقراروفعالیت واحدهای صنعتی و خدماتی، کنترل واحدهای آلوده‌کننده محیط‌زیست، حفاظت از ذخایر طبیعی و تنوع زیستی، تعیین و شناسایی زیست‌گاه‌ها و روابط بوم‌شناختی موجود گونه‌های حیاط وحش و محیط آن‌ها، تهیه و آماده نمودن نمونه‌های گیاهی و جانوری، اجرای قوانین شکاروصید، اجرای قوانین حفاظت و بهسازی محیط‌زیست ازجمله مهم‌ترین وظایف این اداره است.

رئیس محیط‌زیست با اشاره به مناطق تحت پوشش گفت: در حال حاضر مناطق حفاظت‌شده جنگلی شامل باغ کشمیر به وسعت 20 هزار هکتار و سه منطقه شکار و تیرانداز ممنوع بزد، کلیلاق، هریرود و سایت تکثیر پرورش آهو درمجموع بالغ‌بر 202 هزار هکتار تحت مدیریت اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان قرار دارد.

دامن‌پاک با اشاره به عملکرد حفاظت محیط‌زیست در حوزه معاونت پایش افزود: مشاهده دو مورد هاری و دو مورد پروانه دفع حیوانات زیانکار و صدور 24 مرود پروانه صید ماهی و 50 مورد تیمار پرندگان شکاری و جمع‌آوری 50 نمونه گیاهی و همچنین 18 نمونه بانک ژن ازجمله عملکرد حوزه معاونت پایش در سال گذشته بوده است.

وی با اشاره به مهم‌ترین رتبه و شاخص‌های محیط‌زیست شهرستان تصریح کرد: احداث سایت تکثیر آهو، ایجاد موزه حیاط وحش و مرکز آموزش زیست‌محیطی، احداث مرکز تحقیقات زیست‌محیطی، کسب رتبه تهیه نمونه‌ها بانک ژن و پروژه آموزش محیط یار و همچنین آموزش بیش از 15 هزار دانش‌آموز ازجمله مهم‌ترین شاخص‌ها و رتبه‌ها در سال گذشته بوده است.

وی با اشاره به مهم‌ترین تنگناها و محدودیت توسعه بخش محیط‌زیست گفت: برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی و خشک‌سالی‌های متعدد، بهره‌برداری مفرد و سنتی از منابع طبیعی تجدیدشونده، کاهش روزافزون تنوع زیستی در اثر تخریب زیستگاه‌ها و تخلفات شکار و صید، کمبود شدید نیروی انسانی، امکانات و تجهیزات و وجود سلاح‌های مجاز و غیرمجاز از مهم‌ترین تنگناها و محدودیت‌های توسعه بخش محیط‌زیست شهرستان است.

وی اضافه کرد: در بخش محیط‌زیست انسانی کمبود تأسیسات و تجهیزات دفع آلودگی زیست‌محیطی در شبکه جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب و پساب‌های شهری و صنعتی، ضعف در مدیریت پسماندها در شهر و روستا، آلودگی زیست‌محیطی ناشی از مصرف کود و سموم مبارزه با آفات، تخریب زیست‌محیطی ناشی از فعالیت‌های معادن، استقرار اصناف و واحدهای آلاینده دریافت مسکونی شهری، مجاورت دام با انسان و کشت زیر پلاستیکی خربزه و معضل باقی ماندن پلاستیک‌ها در اراضی زراعی ازجمله مشکلات بخش محیط‌زیست انسانی است.

رئیس اداره محیط‌زیست با اشاره به اهداف بلندمدت توسعه بخش محیط‌زیست گفت: تحقق اصل 50 قانون اساسی باهدف حفظ محیط‌زیست و پیشگیری از هرگونه فعالیت منجر به تخریب محیط‌زیست، بهره‌مندی مردم شهرستان از محیط‌زیست سالم و مطلوب، حفظ و تنوع زیستی در سطح منطقه، سازگاری و همسو کردن فعالیت‌های توسعه‌ای با ملاحظات زیست‌محیطی و مدیریت پایش و کنترل کلیه آلاینده‌های زیست‌محیطی ازجمله اهداف بلندمدت توسعه بخش محیط‌زیست در شهرستان است.

دامن‌پاک با اشاره به شاخص‌های زیست‌محیطی گفت: تنوع ویژگی‌های طبیعی زیستگاه بسیاری از گونه‌های گیاهی و جانوری، وجود اکوسیستم‌های کوهستانی بیابانی، آبی و جنگلی، وجود 37 تیپ عمده گیاهی با بیش از 400 نوع گونه دارویی و صنعتی، وجود بیش از 52 هزار هکتار جنگل ارس، پسته وحشی، تاغ، گز وبنه و همچنین امکانات بهره‌گیری از انرژی پاک و تجدید پذیر مثل باد و خورشید ازجمله شاخص‌های زیست‌محیطی شهرستان است.

وی در ادامه با اشاره به عملکرد یگان حفاظت محیط‌زیست در سال گذشته گفت: درمجموع 51 پرونده متخلف شکار پرندگان وپستاندارن تشکیل و به مقامات قضایی معرفی و متخلفین به میزان 14 میلیون تومان به جریمه نقدی محکوم شدند.

وی با اشاره به وجود واحدهای آلاینده گفت: از تعداد 75 واحد دارای پروانه بهره‌برداری 55 واحد فعال و 18 واحد غیرفعال بوده و دو واحد هم در حال دریافت جواز تأسیس است که درمجوعه 6 واحد به‌عنوان آلاینده اعلام گردیده و 3 واحد موفق به رفع آلودگی شده است.

جواد دامن‌پاک اضافه کرد: یکی از واحدها آلاینده گواهی صنعت سبز دریافت کرده و 2 واحد دیگر در تلاش است از طریق نصب سیستم‌های کنترل‌کننده از فهرست صنایع آلاینده خارج شود.

رئیس محیط‌زیست تربت‌جام با اشاره به کاهش نزولات آسمانی گفت: در سال زراعی جاری 137 میلی‌متر بارندگی داشتیم که نصب به میانگین دوره قبل 19 درصد کاهش بارندگی داریم باید مسئولان امر بحران آب را جدی بگیرند.

وی تأکید کرد: با توجه به شرایط موجود سبک زندگی باید منطبق با شرایط اقلیمی باشد و ما دریک پیچ تاریخی قرار داریم اگر کوتاهی شود خیلی از منابع را از دست خواهیم داد.

وی اذعان داشت: برای ایجاد یک محیط‌زیست سالم همه باید قدم‌های مثبتی بردارند و حفظ محیط‌زیست کی وظیفه عمومی است.

انتهای پیام/