امروز ۱۸ دی ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اجتماعی » ۱۱۲ روستای تربت جام به امید گاز از نفت محروم شدند
کد خبر : 34287
تاریخ انتشار : ۸ دی ۱۳۹۶در ۱۲:۲۳ ب.ظ

۱۱۲ روستای تربت جام به امید گاز از نفت محروم شدند

مردم ساکن روستاهای تربت جام سال هاست که منتظر گازکشی هستند که سال95 گاز رسانی آغاز به روستاهای واجد شرایط شد به همین دلیل ساکنان 112 روستا به امید گازکشی از ابتدای سال سهمیه نقت خود را دریافت نکردند و سهمیه 220 لیتری ماهانه پاسخ نیاز مردم را نمی دهد.

به گزارش جام روز، شهرستان تربت جام دارای پنج بخش و ۱۳ دهستان که بیشتر جمعیت آن ساکن روستاها هستند و سال های طولانی برای گرما بخشیدن به خانه هایشان در فصل سرما از انرژی نفت سفید استفاده می کردند.

از مجموع ۱۴۷ روستا واجدشرایط گازرسانی این شهرستان ۱۱۲ روستا در بخش پایین جام و مرکزی با جمعیتی حدود ۱۴ هزار نفر به علت برخوردار نبودن ازگاز طبیعی با نفت سفید روزگار را سپری می کنند که سهمیه پاییز و زمستان آنها برای دریافت نفت پاسخ گوی نیاز فصل سرد زمستان نیست و مجبور به گذران زندگی با سوخت کم هستند.

سال هاست که به مردم ساکن این منطقه وعده گازکشی دادند و در سال ۹۵ تصمیم بر آن شد که به روستاهای واجد شرایط گاز رسانی شود و این نعمت الهی و پاک در اختیار روستائیان قرار بگیرد به همین دلیل ساکنان ۱۱۲ روستا به امید گازکشی از ابتدای سال سهمیه نقت خود را دریافت نکردند که این امر باعث شد سهمیه ۲۲۰ لیتری پاسخ نیاز مردم را ندهد.

از سال گذشته پیمانکار شروع به کار کرده ولی هنوز گاز رسانی به این روستا محقق نشده است و مردم انتظار دارندکه مسئولان بیشتر به فکر مرزنشینان این منطقه باشندچون تهیه و نگهداری نفت از تابستان تا زمستان برای مردم سخت است.

مردم برای تامین پول سوخت مشکل دارند و در وضعیتی نیستند که بتوانند سوخت زمستان خود را از چند ماه قبل ذخیره کنند و با این سهمیه ۲۲۰ لیتر در زمستان با کمبود سوخت مواجه می شوند.

اهالی روستا اعتقاد دارند سهمیه ۲۲۰ لیتری در نظرگرفته شده نفت در فصل سرد کفاف زندگی را نمی دهد و مسئولان لازم است سهمیه زمستان را با توجه به برودت هوا نسبت به بقیه ماه های سال بیشتر کنند.

احمد شافعی معاون فرماندار تربت جام درگفتگو با خبرنگار جام روز با بیان این که عملیات گازرسانی به ۱۴۷ روستای واجد شرایط باقیمانده این شهرستان گفت: از سال ۹۵ با اعتباری به مبلغ ۹۲ میلیاردتومان آغازشده که با اتمام این عملیات ۱۰ هزار خانوار ساکنان روستاهای تربت جام ازنعمت گازبرخوردارخواهندشد.

شافعی افزود: عملیات گازرسانی به روستاهای در ۳ فاز اجرا شد که سرعت پایین فاز سوم با وجود این که سرعت پیمانکاران درفاز اول و دوم عملیات گازرسانی روستایی دراین شهرستان بالا بود مورد انتقاد است.

وی با اشاره به عملکرد پیمانکار گازرسانی عنوان داشت: با توجه به تعداد روستاهای واجد شرایط و تعریف شده در فاز سوم سرعت پیشرفت عملیات گازرسانی رضایت بخش نیست وانتظار داریم که پیمانکار تلاش بیشتری کند تا هر چه زودتر مردم روستانشین این شهرستان مرزی بتوانند از نعمت گاز برخوردارشوند.

معاون فرماندار تربت جام یادآور شد: بیشترین کار انجام شده در فاز سوم مربوط به بخش صالح آباد است و بخش پایین جام و بخش بوژگان درحال کار می باشد که در بخش مرکزی فقط دهستان موسی آباد مانده که در این محور به جز دو روستای موسی آباد و کلاته قاضی، کار شبکه داخلی بقیه روستاها به اتمام رسیده ولی به علت تکمیل نشدن ایستگاه های گازرسانی هنوز گاز به این شبکه ها تزریق نشده است.

انتهایپیام/

 

کلیدواژه ها :

دیدگاهها (۰)



تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب