امروز ۲۱ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اخبار تربت جام » گشایش خانه صنایع دستی درتربت جام
کد خبر : 15680
تاریخ انتشار : ۶ مرداد ۱۳۹۴در ۲:۳۹ ب.ظ

گشایش خانه صنایع دستی درتربت جام

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت جام گفت: با توجه به قدمت دیرینه و پیشینه تاریخی این شهرستان و به منظور احیا برخی مشاغل و هنرهای دستی وسنتی خانه صنایع دستی در این شهرستان گشایش یافت.
میراث فرهنگی

به گزارش جام روز عبدالرحیم تاج محمدی در گفت و گو با خبرنگارما افزود: هنوز در برخی از روستاهای تربت جام هنرمندان پا به سن گذاشته برای تامین امرار معاش با حداقل امکانات مشغول به فعالیت در انواع هنرهای سنتی هستند که به نوعی گردوغبار بی مهری بر آنها پاشیده است.

وی گفت: یکی از مهمترین اهداف برپایی خانه صنایع دستی در تربت جام آشنا کردن نسل جوان با برخی از هنرهای ماندگار در این منطقه و فرصتی برای هنرمندان این شهرستان مرزی است تا بتوانند هنرهای خود را در برنامه ها و مراسم مختلف به نمایش بگذارند و بستر فروش محصولات نیز فراهم شود.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت جام با اشاره به قدمت دیرینه برخی از صنایع دستی این شهرستان افزود: ساخت انواع آلات موسیقی، بافت انواع محصولات فرت بافی، فرش و گلیم از مهمترین هنرهای سنتی است که در مناطقی همچون بزد، چشمه گل و کلاته بزرگ هنوز فعالیت در این حوزه ها به چشم می خورد.

وی گفت: قدمت برخی از این هنرهای سنتی به حدود 300سال پیش بر می گردد.

او همچنین از اعطای تسهیلات به منظور حمایت از هنرمندان خبر و ادامه داد: پارسال 40 فقره تسهیلات با اعتبار یک میلیارد و600هزار ریال به تعداد 40هنرمند پرداخت شد.

خانه صنایع دستی با برپایی غرفه های رشته های صنایع دستی شامل ساخت انواع آلات موسیقی، فرت بافی، نجاری، حجم سازی، قلم زنی وچاپ باتیک همه روزه صبح و عصر در محل بنای تاریخی رباط جام پذیرای بازدید عموم علاقه مندان است.

انتهای پیام/

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب