امروز ۲۰ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اخبار تربت جام » کشور در دو دهه آینده نیروی کار نخواهد داشت
کد خبر : 25325
تاریخ انتشار : ۵ خرداد ۱۳۹۵در ۱:۵۴ ب.ظ

کشور در دو دهه آینده نیروی کار نخواهد داشت

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی تربت جام گفت: اگر جمعیت جایگزین نشود در دو دهه آینده نیروی فعال کار در کشور نخواهیم داشت و کشور با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

به گزارش جام روز، مجتبی مریخی، معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی تربت جام در مراسم افتتاح نمایشگاه پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با تاکید بر اجرای سیاستهای جمعیتی مورد نظر مقام معظم رهبری گفت: در سال 60 رشد جمعیت کشور 3/9 که در حال حاضر این میزان به 1/8 درصد کاهش یافته است.

مریخی افزود: متوسط زایمان هر زن ایرانی در دهه 60 هفت فرزند بوده است ولی اکنون به 1/8 فرزند کاهش یافته است.

وی بااشاره به فرصت جمعیتی کشور تصریح کرد: پنجره جمعیت یک کشور فرصت طلایی است که 75 درصد جمعیت آن بین سنین 15 تا 55 سال باشد که اگر جمعیت جایگزین نشود در دو دهه آینده نیروی فعال کار نخواهیم داشت و کشور با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

معاون بهداشتی علوم پزشکی با اشاره به سن ازدواج جوانان خاطرنشان کرد: سن ازدواج جوانان قبلا بین 20 و 23 سال بود و الان به 27 و 28 سال رسیده است.

مریخی بیان داشت: امروز جوانان متاسفانه به سمت تک فرزندی،بدون فرزند و مجرد زندگی کردن می روند که این یک معضل بزرگ است.

وی با اشاره به رشد جمعیت تربت جام گفت: رشد جمعیت در شهرستان تربت جام 3/8 درصد و مشکلی در این زمینه نداریم و باید برای پیش بارداری مادران و زایمان سالم برنامه ریزی داشته باشیم و از مرگ و میر مادران و نوزادان پیشگیری کنیم.

وی تاکید کرد: متاسفانه نخبگان و تحصیل کرده ها بچه کمتری می آورند که این روند خوبی برای آینده کشور نیست.

انتهای پیام/

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب