امروز ۲۱ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اخبار تربت جام » کشت خربزه زیر پلاستیکی یک تهدید بزرگ زیست‌محیطی است/ دچار شدن سرنوشت خاک همانند آب براثر پسماندها/ تاکنون توصیه‌ها، اخطارها، ارشادها به نتیجه نرسیده است/بامعرفی متخلفین به مراجع قضایی مانع کشت سال زراعی آینده ‌شویم
کد خبر : 30217
تاریخ انتشار : ۱۷ اسفند ۱۳۹۵در ۱۱:۴۰ ب.ظ

کشت خربزه زیر پلاستیکی یک تهدید بزرگ زیست‌محیطی است/ دچار شدن سرنوشت خاک همانند آب براثر پسماندها/ تاکنون توصیه‌ها، اخطارها، ارشادها به نتیجه نرسیده است/بامعرفی متخلفین به مراجع قضایی مانع کشت سال زراعی آینده ‌شویم

کشت خربزه زير پلاستيکی در شهرستان تربت‌جام با توجه به معضل پسماند و مواد غير بازيافتي در حوزه کشاورزی؛ برای محیط‌زیست، خاک و تأمین غذا سالم یک تهديد بزرگ محسوب می شود.

به گزارش جام روز ، شهرستان تربت‌جام با ۲۰ هزار هکتار سطح زیر کشت خربزه دارای رتبه نخست تولید این محصول استراتژی در منطقه و کشور است و در چند سال اخیر با کشت زیر پلاستیکی و جمع نکردن این مواد غیر بازیافتی که جز پسماند بخش کشاورزی محسوب می‌شود به یک معضل و خطر بزرگ زیست‌محیطی تبدیل‌شده است.

مدیران اجرایی و قضایی شهرستان برای جلوگیری و پیشگیری از ادامه این روند و خسارت‌های جبران‌ناپذیر به خاک به‌صورت جدی ورود پیدا کنند تا سال زراعی آینده و زمان کشت این محصول دیگر شاهد کشت خربزه زیر پلاستیک در منطقه نباشیم.

*پلاستیک باقی‌مانده مانند عایق مانع تنفس طبیعی خاک می‌شود

رئیس اداره محیط‌زیست تربت‌جام در گفتگو با خبرنگار ما به تبعات استفاده کشاورزان از کشت زیر پلاستیکی به‌ویژه محصول کشت خربزه اشاره کرد و گفت: به اعتقاد کارشناسان استفاده از پلاستیک در کشت محصولات کشاورزی برای خاک بسیار مضر و خطرناک است زیرا وقتی پلاستیک در خاک باقی می‌ماند به شکل عایق عمل می‌کند و مانع تنفس طبیعی خاک می‌شود.

«جواد دامن‌پاک» افزود: پلاستیک‌های استفاده‌شده در اراضی کشت محصولات کشاورزی و به‌ویژه کشت خربزه پس از برداشت محصول جمع‌آوری نمی‌شود و اراضی دوباره شخم می‌خورد تا برای کشت پاییزه آماده شود.

وی بابیان کاهش عملکرد زراعی به این روش‌ها اضافه کرد: پلاستیک مصرف‌شده زیرخاک باقی می‌ماند و از رشد و نمو گیاه به‌صورت طبیعی جلوگیری می‌کند و به‌تدریج یک قطعه زمین مرغوب پربازده را به نامرغوب حالت تبدیل می‌کند.

وی به دیگر خطرات کشت زیر پلاستیک در اراضی کشاورزی اشاره کرد و بیان داشت: جذب تشعشعات خورشیدی از طریق پلاستیک باعث افزایش دما در زیرخاک شده و اختلالات در فعالیت ریشه و گیاه به وجود می‌آورد.

*کوتاهی عمر گیاه، ریزی محصول و آلودگی محیط‌زیست معایب اصلی کشت زیر پلاستیکی

رئیس محیط‌زیست این شهرستان در خصوص سایر معایب کشت زیر پلاستیک خاطرنشان کرد: کوتاه شدن عمر گیاه، ریز شدن محصول و از همه مهم‌تر آلودگی زیست‌محیطی به دلیل وجود پلاستیک در اراضی از معایب برجسته کشت زیر پلاستیک است.

«دامن‌پاک» اقدامات انجام‌شده برای پیشگیری از کشت زیر پلاستیک را کم دانست و ابراز داشت: آموزش چهره به چهره و ارسال اخطار به کشاورزان مبنی بر جمع‌آوری پلاستیک در پایان برداشت محصول، بازدیدهای مکرر از اراضی و توجیه کشاورزان ازجمله اقدامات پیشگیرانه هست.

وی ادامه داد: در سال زراعی گذشته تعدادی از متخلفان به مراجع قضایی معرفی شدند که با همکاری نیروی انتظامی از اراضی بازدید شد که تعدادی اقدام به جمع‌آوری کردند.

وی بیان داشت: در سال گذشته حدود ۳۰ تن پلاستیک جمع‌آوری و به استان انتقال یافت و از طرفی هم پلاستیک‌ها بعدازاین که در معرض آفتاب قرار می‌گیرند جمع‌آوری آن سخت می‌شود.

 *دچار شدن سرنوشت خاک همانند آب براثر پسماندها

این مقام مسئول تأکید کرد: جدی نگرفتن عواقب رها کردن پلاستیک در اراضی به دلیل ناآگاهی، اجاره‌ای بودن و اهمیت ندادن به خاک و آلودگی آن توسط مستأجران ازجمله مشکلات برخورد با استفاده‌کنندگان کشت خربزه زیر پلاستیک در این منطقه هست.

«دامن‌پاک» ادامه داد: پسماند پلاستیک، خاک را به سرنوشت آب دچار خواهد کرد و عدم جمع‌آوری مصیبت عظمایی برای بخش کشاورزی هست که این امر با جایگزین کردن الگوی کشت نشایی این مشکل برطرف می‌گردد.

وی اعلام کرد: مصوبات کارگروه پسماند تاکنون در این رابطه به‌طورجدی اجرایی نشده و هرسال میزان کشت زیر پلاستیک افزایش می‌یابد.

*عدم قانون برای برخورد با متخلفان

در ادامه مدیر جهاد کشاورزی گفت: جهاد کشاورزی برای عدم استفاده کشاورزان از کشت خربزه زیر پلاستیک مکرر جلسات آموزشی برای کشاورزان برگزار کرده است اما قانون برخورد با استفاده‌کنندگان وجود ندارد.

«مهندس جعفر جوادی» افزود: به لحاظ حفاظت از خاک باید با استفاده‌کنندگان کشت زیر پلاستیک برخورد قضایی صورت گیرد و در سال گذشته دستگاه جمع‌آوری پلاستیک توسط بخش خصوصی تأمین شد اما مورد اقبال کشاورزان قرار نگرفت.

*تاکنون توصیه‌ها، اخطارها و کارهای ارشادی به نتیجه نرسیده است

بخشدار مرکزی تربت‌جام دراین‌باره به خبرنگار ما گفت: مصوبات کارگروه پسماند و مخاطرات طبیعی برای ممانعت از کشت زیر پلاستیک ضمانت اجرایی ندارد و باید برخوردهای لازم با متخلفین صورت بگیرد تا سلامت مردم و محیط‌زیست به خطر نیفتد.

«محمدابراهیم داودیان» افزود: تاکنون توصیه‌ها، اخطارها، پیامک‌ها و کارهای ارشادی به کشاورزان نتیجه در برنداشته است و باید از طریق مراجع قضایی وارد شویم.

وی ادامه داد: برخورد با متخلفین باید به‌صورت عملیاتی باشد و در زمان کشت محصول خربزه بازدیدهای مستمر صورت گیرد و از کشت زیر پلاستیک جلوگیری به عمل آید.

* معرفی متخلفین به مراجع قضایی مانع کشت زیر پلاستیکی خربزه در سال زارعی آینده  می‌شود

در ادامه معاون فرماندار تربت‌جام با اشاره به خطرات پسماند بخش کشاورزی گفت: برابر دستورالعمل‌ها برخورد با استفاده‌کنندگان پسماند بخش کشاورزی با مدیریت جهاد، محیط‌زیست و مقام قضایی است.

«احمد شافعی» افزود: جهاد کشاورزی با تشکیل پرونده برای متخلفین با همکاری محیط‌زیست آنان را به مراجع قضایی معرفی و با همراهی نیروی انتظامی از کشت خربزه زیر پلاستیک در آینده جلوگیری شود.

در پایان این گفتگو یک کشاورز با انتقاد از استفاده روش کشت خربزه زیر پلاستیک گفت: سال زراعی قبل فردی در مجاورت مزرعه ما اقدام به چندین هکتار کشت خربزه زیر پلاستیک کرد که پس از جمع‌آوری محصول پلاستیک‌ها را جمع نکرد و پس از شخم زدن زمین مقداری از پلاستیک زیرخاک رفت و باقی‌مانده آن با وزش باد به زمین ما آمد که مشکلات عدیده برای دیگر مزارع به وجود آورد.

وی افزود: امیدواریم با تلاش مسئولان اجرایی، قضایی و انتظامی در آینده دوباره شاهد کشت خربزه زیر پلاستیک در منطقه نباشیم و اگر هم کشت شد که حتماً می‌شود کشاورزان نسبت به جمع‌آوری پلاستیک اقدام کند.

 گزارش از مهدی حسینی- محمدرضا حقدادی

  • ۰۱ (۲)
  • ۰۱ (۳)
  • ۰۱ (۴)
  • ۰۱ (۶)
کلیدواژه ها :

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب