امروز ۳۰ دی ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اخبار تربت جام » کشاورزی و حیات بخش نصرآباد تربت جام بدون مدیریت آبهای سطحی و زیر زمینی در خطر است
کد خبر : 24951
تاریخ انتشار : ۳۰ دی ۱۳۹۶در ۱۲:۳۶ ب.ظ

کشاورزی و حیات بخش نصرآباد تربت جام بدون مدیریت آبهای سطحی و زیر زمینی در خطر است

برداشت بی رویه، افت آبهای زیر زمینی را در برداشته که نیاز مهار آب های سطحی را بیشتر از گذشته کرده است تا بخش نصرآباد که قطب کشاورزی شهرستان تربت جام با خطر کم آبی مواجه نشود.

به گزارش جام روز، شهرستان تربت جام با داشتن پنج بخش و ۲۴۰ روستا با تولید محصولات کشاورزی در سطح استان خراسان رضوی رتبه بالایی دارد.

محوری ترین منبع درآمد مردم منطقه کشاورزی است لذا همیشه در طول تاریخ تامین آب در دشت جام از مهمترین مسائل بوده است.

بخش بالاجام این شهرستان به لحاظ تولید محصولات کشاورزی رتبه اول را در این منطقه دارد که ذخایر زیر زمینی این دشت  به دلیل برداشت بی رویه آب از سفرهای زیر زمینی برای کشاورزی و انتقال آب برای تامین آنیاز شهرها و روستاها به شدت  مورد تهدید قرار گرفته است.

این بخش با وجود۴۰ هزار هکتار زمین حاصلخیز با۱۸۰حلقه چاه عمیق، ۴۰ رشته قنات و ۱۰رودخانه فصلی دارد که این امر باعث شده تا اراضی این منطقه زیر کشت محصولاتی چون گندم، جو، چغندرقند، سیب زمینی، ذرت علوفه ای، خربزه و گوجه فرنگی قرار بگیرد.

به گفته کارشناسان کشاورزی نبود سدهای مخزنی، برداشت بی رویه و انتقال آب این دشت به نقاط دیگر باعث افت شدید سطح اب های زیر زمینی شده که به طور مستقیم کشاورزی و زندگی ۴۵هزار نفر ساکنان این بخش را تهدید می کند.

اگر چه در سال های اخیر اقدامات حمایتی از طرح های نوین آبیاری کشاورزی مثل قطره ای و بارانی صورت گرفته است ولی به علت خرده مالکی و کوچک بودن بیشتر اراضی قابلیت اجرای این طرح ها وجود نداشته است.

آنچه که باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد این است که اراضی کشاورزی سرمایه ملی و برای حفظ آن باید بیش گذشته تلاش صورت بگیرد تا بتوانیم با اشتغال پایدار نیاز غذایی کشور تامین شود.

یکی دیگر از چالش های اراضی کشاورزی بخش نصرآباد وقوع سیلاب های و طغیان کردن آب رودخانه های فصلی حرکت این روان آب ها بدون هیچ مانعی به سمت اراضی کشاورزی است.

این روند علاوه بر هدر رفتن منابع ارزشمند آبی باعث نابودی محصولات کشاورزی و از بین رفتن لایه سطحی خاک می شود این سیلاب ها با ایجاد کانال های عمیق در داخل زمین هر سال چندین متر به داخل زمین های کشاورزی پیشروی می کنند و این امر اثرات مخربی را بر جای گذاشته است.

نبود مدیریت برای آبهای سطحی و عدم جانمایی و اجرای طرح های مهار و ذخیره سازی آب در این بخش شهرستان تربت جام مقفول مانده است.

البته مدیریت آب های سطحی تربت جام نشان داده است که اگر اقدام به جمع آوری و ذخیره سازی را  صورت دهد اجازه بهره برداری به روستاهای ان منطقه را نمی دهد و شاهد هستیم سال ها پشت بند خاکی جهان آباد هزاران لیتر آب جمع می شود اما روستای جهان آباد بخش میان جام با کمبود منابع آبی دست و پنجه نرم می کند.

به نظر می رسد در محل انتخاب پروژه ذخیره سازی نظر کارشناسی دقیقی صورت نگرفته و به جای ضابطه رابطه حاکم بوده است که باعث شده بندها موجود در شهرستان یا آبگیری نمی شوند یا حداقل کارایی را دارند.

اما چندین روستای بزرگ بخش نصرآباد(بالاجام) که دارای رودخانه ها نسبتا دائمی هستند مورد توجه قرار نگرفته و روی رودخانه های بردو، قلعه شیر، کلاته بزرگ و ابدال آباد هیچ گونه سد یا بند خاکی ایجاد نشده که جای سوال است.

امروز به علت افت شدید منابع زیر زمینی استفاده از آبهای روان و سطحی با ایجاد سد به خواسته عمومی مردم شهید پرور و سخت کوش بخش نصرآباد تبدیل شده که امیدوار هستند دولت مردان با نگاهی وسعی تر مناطق را مورد ارزیابی قرار دهند.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها :

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب