امروز ۲۰ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اجتماعی » کشاورزی خراسان رضوی ۵۰ درصد صادرات غیر نفتی استان را تامین می کند
کد خبر : 33276
تاریخ انتشار : ۱۸ مرداد ۱۳۹۶در ۶:۳۳ ب.ظ

کشاورزی خراسان رضوی ۵۰ درصد صادرات غیر نفتی استان را تامین می کند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: بخش کشاورزی خراسان رضوی 50 درصد درآمد های غیر نفتی استان را تامین می کند و در آمد حاصل از صادرات این بخش بیش از 50 درصد اعتبارات عمرانی دولت است.

به گزارش جام روز، مراسم تودیع ومعارفه مدیر جهاد کشاورزی تربت جام ظهر امروز با حضور رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان، مشاور و مسئول امور شهرستان ها در مجلس شورای اسلامی، فرماندار، امام جمعه و بهره برداران بخش کشاورزی در محل سالن تربیت برگزار شد و طی حکمی مهندس اصغر خوشخو به عنوان مدیر جدید جهاد کشاورزی معرفی و از خدمات شش ساله جعفر جوادی تجلیل به عمل آمد.

مجتبی مزروعی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با تشریح وضعیت کشاورزی خراسان رضوی گفت: بخش کشاورزی خراسان رضوی ۵۰ درصد درآمد های غیر نفتی استان را تامین می کند و در آمد حاصل از صادرات این بخش بیش از ۵۰ درصد اعتبارات عمرانی دولت است.

مزروعی افزود: شدت بحران آب استان خراسان چهار برابر میانگین بحران کشور است و این شرایط ایجاب می کند در جهت تحول شگرف در بخش کشاورزی تلاش کنیم.

وی ادامه داد: خراسان رضوی با توجه به عرصه گسترده ای که در صنعت کشاورزی دارد اما ۵۰ درصد از منابع آبی کشور را دارد که این امر با عدم توجه مدیران در سال گذشته باعث بحرانی شدن منابع آبی این استان شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان داشت: از کل جمعیت شاغل در استان خراسان رضوی ۲۳/۴ درصد در کشاورزی فعال هستند این در حالی است ۵۰ درصد جمعیت در شهر مشهد زندگی میکنند که این نسبت در شهرستان ها خیلی بیشتر از میانگین است.

مزروعی خاطر نشان کرد: کشاورزی استان خراسان مریض است و تاکنون به صورت تزریق دارو سرپا مانده است و اگر قرار اصلاح شود لازم است سیستم کشاورزی تغییر و نگاه علمی بیشتری مورد توجه فعالان این عرصه قرار گیرد.

وی ادامه داد: امروز بسیاری از کشاورزان ودامپروان استان خراسان توان جذب تسهیلات یارانه ای را ندارند و وظیفه مدیران است که ظرفیت ها و چالش های بخش کشاورزی را برای مسئولین تبیین کنند تا آنان بدانند پول را در کجا هزینه کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره دلایل بحرانی شدن آب در این استان تصریح کرد: در چندین سال گذشته الویت مسئولان استانی در بخش کشاورزی نبود بلکه اعتبارات در حوزه های گردشگری، خدمات و صنعت هزینه شده است و این باعث عقب ماندگی استان در بخش کشاورزی شده است.

مزروعی تاکید کرد: دو خطر جدی بیکاری و بحران آب کشور را تهدید می کند و اگر بخواهیم برا این مشکلات فائق شویم باید به بخش کشاورزی پرداخته شود.

وی با انتقاد از نحوه تخیصص اعتبار در استان یادآورشد: وزرات نیرو ۳۴/۶  درصد از بودجه استان را به خود اختصاص می دهد تا برای ۲۰ در منابع مصرفی آب هزینه کند و بخش کشاورزی با دریافت شش درصد از بودجه می خواهد ۸۰ در صد از منابع آبی را مدیریت کند که نشان می دهد مدیران مطلعنیستند بحران آب چگونه حل می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: از بودجه شش درصدی کمتر از یک درصد صرف هزینه بهسازی شبکه های آبی در بخش کشاورزی می شود که بسیار کم است.

مزروعی عنوان کرد: نبود سرمایه و اقتصادی نبودن تولید کشاورزی و دامپروی مانع اصلی بروز رسانی در بخش کشاورزی و داپرری شده است و اگر اصلاح نشودفقر اقتصادی کشاورز را از بین خواهد برد.

وی با اشاره به اهمیت اجرای طرح آبیاری تحت فشار گفت: در سال جاری ۲۷۲ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای سیستم آبیاری تحت فشار اختصاص یافته که در طول تاریخ بودجه کشور بی سابقه بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به پرداخت مطالبات گندم کشاورزان خاطر نشان کرد: پرداخت ها به صورت آنلانین صورت می گیرد و تا یکماه مطالبه گندم کشاورزان پرداخت می شود.

کلیدواژه ها :

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب