امروز ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
صفحه اصلی » اجتماعی » کشاورزی تربت جام نیازمند نگاه ویژه مدیران است
کد خبر : 34700
تاریخ انتشار : ۲۴ بهمن ۱۳۹۶در ۴:۰۰ ب.ظ

کشاورزی تربت جام نیازمند نگاه ویژه مدیران است

مدیریت جهاد کشاورزی تربت جام گفت: با توجه به تداوم دوره خشکسالی کشاورزان در بحران کمبود آب تنها و نیازمند نگاه ویژه کارگروه آب به آنها هستند.

اصغر خوشخو مدیریت جهاد کشاورزی تربت جام در گفتگو با خبرنگار جام روز با اشاره به کاهش بارندگی  و افزایش دما گفت:  از ابتدای سال زراعی جاری با کمبود بارش نزولات آسمانی و افزایش دما نسبت به دوره آماری باعث کاهش عملکرد مزارع غلات تربت جام شده است.

خوشخو با اشاره به افزایش دمای هوا افزود:  برای جبران افزایش ۱٫۱ درجه ای دما هوا نیازمند افزایش ۲۰ میلیمتری بارندگی داریم تا نیاز گیاهان را پوشش دهد که متاسفانه امسال با بارش ۱۴٫۹ میلیمتری که در ۲۰ سال اخیر بی سابقه بود و از میزان نرمال بارش کمتری صور ت گرفته پیش بینی می شود شاهد کاهش ۳۵ درصدی تولید محصولات جو و گندم باشیم.

وی با توجه به قرار گرفتن تربت جام در دوره خشکسالی های مداوم تصریح کرد: با وجود خشکسالی های پیاپی و نصب کنتور هوشمند و تعیین میزان حجم آب برای کشت و کار در شرایط عادی امروز کشاورزان در بحران کم آبی تنها می بینیم و شرکت آب منطقه ای تدبیری برای شرایط بحرانی آنها ندیده است.

مدیریت جهاد کشاورزی با اشاره به همکاری کشاورزان برای اجرای الگو کشت و مدیریت مصرف آب بیان داشت: کشاورزان تربت جام در راستای مدیریت بهینه آب اقدام به کاهش سطح زیرکشت، اجرای آبیاری نوین، تغییرالگوی کشت به سمت گیاهان کم آب طلب و استفاده از بذر اصلاح شده همکاری خوبی داشتند و امروز توقع دارند در شرایط بحران آب مسئولان به فریادشان برسند.

خوشخو ادامه داد: سطح زیر کشت گندم از ۲۳ هزار هکتاردر سال ۹۰ در حال حاضر به ۱۳هزار و ۷۵۰هکتار و کشت جو از ۱۱ هزار هکتار به هفت هزار هکتار در دوره مشابه رسیده و این در حالی می باشد که میزان تولید کاهش چشمگیری نداشته و راندمان آن افزایش یافته است.

وی با اشاره به در خواست کشاورزان بیان داشت: با توجه به اینکه مزارع غلات کشاورزان در مرحله پنجه دهی است و با خشکسالی امسال  نیاز مبرم به آبیاری بیشتر از میزان تعیین شده دارند و اگر در این برهه از زمان آنها یاری نشوند شاهد خسارت بسیاری به بخش کشاورزی خواهیم بود.

کلیدواژه ها :

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب