امروز ۲۲ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اخبار ایران و جهان , خواندنی‌ها » چرا زبان انگلیسی زبان نیرنگ و فریب است؟
کد خبر : 24648
تاریخ انتشار : ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵در ۸:۵۵ ق.ظ

چرا زبان انگلیسی زبان نیرنگ و فریب است؟

در علم فلسفه، فیلسوف‌های آلمانی مطرح در سطح جهانی کم نیستند. در علم پزشکی، جراحان و متخصصان ایتالیایی درزمینه های مختلف یافت می‌شوند و کشورها و ملت‌های زیادی در دنیا به زبان اسپانیولی صحبت می‌کنند. پس چرا زبان خارجه ما محصور در انگلیسی شده است و از استفاده از زبان‌های دیگر غافل مانده‌ایم؟

به گزارش جام روز؛ حجت الاسلام علیرضا پناهیان، استاد حوزه و دانشگاه، در حاشیه پنجمین مراسم گرامیداشت یادواره شهدای گمنام دانشگاه فردوسی مشهد در گفتگوی اختصاصی با پایگاه خبری تحلیلی فریادها بر لزوم الگو قرار گرفتن منش عقلانی شهدا برای مسئولان کشور و مردم تأکید کرد و گفت: لازم است تا سبک زندگی شهدا و الگوهای رفتاری و گفتمانی آن‎ها در میان مردم و به خصوص برای مسئولان کشور همچون یک شاخص برای تعیین بهترین ها باشد و به دور از شعار یا اطاله کلام، این شیوه تطبیقی در عمل پیاده سازی شود.

تغییر فضای سیاسی آمیخته از بی اخلاقی های امروز، نیازمند یک انقلاب فرهنگی زمان بر است

پناهیان اظهارداشت: برخلاف بسیاری از اظهارنظر ها که بر ناکارآمدی منش عقلانی شهدا و رعایت اصول و ارزش های اخلاقی در محیط های مدیریتی و به خصوص در صحنه رقابت های سیاسی و جناح بندی ها دلالت دارد، به جرأت میتوان گفت که سیره رفتاری شهدا به خاطر عقلانی بودن و منطقی بودن میتواند در دستورکار اجرایی سیاستمداران قرار بگیرد. در اینکه فضای سیاسی کشور آمیخته از بی ادبی و بی اخلاقی های جناح هاست، شکی نیست اما باید افرادی در این سیستم بیمار، شیوه صحیح منش اخلاقی ـ عقلانی را با عمل خود به عنوان یک الگوی رفتاری مطرح کنند و اگرچه در این مدت، مظلومانه مورد هجمه قرار می گیرند، اما در بلند مدت این وضعیت تغییر خواهد یافت.

وی ادامه داد: عده ای معتقدند هرکس مثل شهدا عمل کند، در جامعه بیمار سیاست امروز قادر به رقابت نیست و منش عقلانی شهیدان ـ که به اشتباه تنها اخلاقی خوانده می شود ـ محکوم به شکست است اما حقیقت امر آن است که دل در اختیار خداست و اگر فردی حقیقتاً تنها در راه رضای خدا باشد و به سیره شهدا تمسک بجوید، خداوند متعال دلها را به سوی او متوجه می کند؛ اگرچه این یک انقلاب فرهنگی نیاز دارد و کار فرهنگی، یک پروسه زمان بر است.

ابزارها و امکانات مدرن بیشتر به نفع حق است تا به ضرر آن

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان آن که خوب یا بد بودن بعضی از وسیله ها نسبی بوده و به جنبه های شخصیتی افراد و نیّات آن ها بستگی دارد، تصریح کرد: روش های غلط ناپایدار و محکوم به شکست هستند؛ این وعده پروردگار است و پیرو این وعده، همین اینترنت و شبکه های اجتماعی که موجبات نگرانی بسیاری از کارشناسان و دلسوزان جامعه ما را فراهم کرده و سرمنشأ بسیاری از اتفاقات بد بوده است، میتواند به عنوان اصلی ترین ابزار نشر حقیقت و تقویت و توسعه جبهه حق به کار گرفته شود. به عبارت دیگر، ابزارها و امکانات مدرن بیشتر به نفع حق است تا به ضرر آن و لازم است تا با استفاده صحیح از این امکانات، به رشد فضای عقلانی، ارزشی و اخلاقی در جامعه کمک کنیم.

وی افزود: بعضی از وسیله ها حقیقتاً ماهیت خوب یا بدی ندارند و تنها یک وسیله برای استفاده افراد و جریان ها هستند. موضوع شبکه های اجتماعی، اینترنت و رسانه ها از جمله مثال های بارز برای این ادعا است و میتوان گفت بسته به اینکه افراد و جریان هایی که از این وسایل استفاده می کنند، چه نیت ها و اهدافی دارند، کاربری آنها ماهیت خوب یا سوء پیدا می کند. اگر یک فرد با نیت اشاعه فساد و فحشا و یا ضربه زدن به جبهه حق از شبکه های مجازی و اینترنت استفاده کند، لازم است که برخوردهای لازم صورت بگیرد و آن اینترنت حتی فیلتر شود اما اگر فردی با هدف گسترش معارف دینی و فرهنگ و اخلاق در جامعه روی به استفاده از شبکه های اجتماعی و اینترنت بیاورد، لازم است تدابیر مقتضی برای کمک به وی اتخاذ شده و حتی پهنای این اینترنت تقویت شود. در حقیقت، کاربری این وسایل وابسته به این است که چه کسی، با چه هدفی از اینها استفاده کند.

سؤال اصلی این است که زبان انگلیسی به تنهایی خوب هست یا نه؟

پناهیان در پاسخ به این سوال که آیا زبان انگلیسی و زبان های رایج در دنیا نیز جزو این وسایل هستند یا نه، خاطرنشان کرد: هرکسی میتواند در خدمت حق قرار بگیرد؛ همان گونه که ممکن است کسی زبان انگلیسی بلد نباشد و حتی غرق در زبان و ادبیات فارسی هم باشد، اما از عقلانیت برخوردار نباشد و در نقطه مقابل کسی با شناخت دقیق از زوایای پنهان فرهنگ غرب و زبان انگلیسی، زشتی های فرهنگ آنها را هرچه بیشتر حس کند و آزاده تر باشد. به عبارت دیگر، این موضوع نیز همچون بحث رسانه ها و دیگر وسایلی که پیشتر مطرح شد، به افراد بستگی دارد و این موارد نمی تواند به تنهایی تعیین کننده حسن و قبح آنها باشد.

وی بیان کرد: موضوع زبان انگلیسی که اخیراً ـ پس از فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب ـ در کشور ما مورد توجه ویژه تری قرار گرفته است، بحثی جدا از تعیین حسن و قبح یادگیری آن دارد. معضل جامعه ما با زبان انگلیسی در این جاست که سیستم آموزشی غلط، کار را بالاجبار به سمتی برده است که پژوهشگران، دانشگاهیان و حتی عموم مردم برای استفاده از منابع پژوهشی، علمی و مطالعاتی چاره دیگری جز یادگیری زبان انگلیسی ندارند. بعضی ها در فهم صورت مسأله ای که مقام معظم رهبری مطرح کردند، دچار اشکال هستند. سؤال این نیست که زبان انگلیسی خوب است یا نه؛ سؤال اصلی این است که زبان انگلیسی به تنهایی خوب هست یا نه.

حجت الاسلام پناهیان با اشاره به خاطره ای از یکی از سفرهای فرهنگی خارجی خود بیان کرد: اخیراً سفری به روسیه داشتم و در آنجا به تفاوت های رفتاری مسیحیان روسیه با مسیحیان اروپا و آمریکا پی بردم. فرهنگ دینی روسیه بسیار نزدیک تر از گفتمان دینی غربی ها به ما است و در آن سفر بود که حقیقتاً از اینکه کارشناسان فرهنگی مسلط به زبان روسی بسیار کم تعداد هستند، متأسف شدم. بعضی ها تصور کردند که اساساً به یادگیری زبان انگلیسی انتقاد وارد شده، بعد سراسیمه به میدان آمدند و از حقّ این زبان دفاع کردند! موضوع این نیست که چرا باید زبان خارجی یاد بگیریم، اتفاقاً موضوع اصلی این است که چرا باید یک زبان خارجی یاد بگیریم. برای مثال، در علم فلسفه، فیلسوف های آلمانی مطرح در سطح جهانی کم نیستند. در علم پزشکی، جراحان و متخصصان ایتالیایی که نام و آوازه بین المللی دارند، در زمینه های مختلف یافت می شوند و علاوه بر اینها، کشورها و ملت های زیادی در دنیا به زبان اسپانیولی صحبت می کنند. چرا زبان خارجه ما محصور در انگلیسی شده است و از استفاده از زبان های دیگر غافل مانده ایم؟

 

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه هنر تهران ضمن بیان اینکه «هرکس کوچکترین سواد تاریخی از تاریخ این ملت داشته باشد، به راحتی درمی یابد که چرا زبان انگلیسی زبان نیرنگ و فریب است»، یادآور شد: استدلال های منطقی و عقلانی زیادی برای اینکه چرا نباید زبان آموزی ما منحصر در زبان انگلیسی باشد، وجود دارد اما نکته مهم در اینجاست که اساساً ملت ما هیچ خاطره خوبی از انگلیسی ها در ذهن ندارد و نام این کشور و متعلقات آن، همواره پیام آور رفتارهای خبیثانه و پلیدی های آنها در حق ما بوده است. اگرچه زبان انگلیسی ـ همچون سایر زبان های خارجی و رسانه ها ـ تنها یک وسیله است، اما اگر نگاهی سریع به موارد کاربرد آن بیندازیم و کاربری های مفید این زبان را در کنار کاربری های مضر آن قرار دهیم، به وضوح متوجه این نکته خواهیم شد که زبان انگلیسی بیش از آن که یک ابزار مفید در جهت اعتلای سطح زندگی بشر باشد، وسیله ای برای اجرای نقشه های شوم مستکبران عالم و سلطه هرچه بیشتر بر ملت ها بوده است.

وی در انتهای سخنان خود خاطرنشان کرد: در کشورما نیز، وقتی فردی با غیرت و تعصبی عجیب، سینه سپر کند و از حق زبان انگلیسی دفاع کند، مسلماً باید منتظر برخوردهایی با همین شدت نسبت به گفته های خود باشد؛ اگرچه هرکس کوچکترین سواد تاریخی از تاریخ این ملت داشته باشد، به راحتی درمی یابد که چرا زبان انگلیسی زبان نیرنگ و فریب است.

انتهای پیام/

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب