امروز ۲۰ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اخبار تربت جام » پدیده شوم قاچاق مانند خنجری از پشت و ضربه‌ای به هویت کشور است/ صدمه قاچاق کالا و ارز کمتر از مسائل امنیتی نیست/ زائرین کشورهای خارجی از مشهد جنس خارجی و قاچاق سوغات می‌برند؟!
کد خبر : 30228
تاریخ انتشار : ۱۷ اسفند ۱۳۹۵در ۱۱:۴۶ ب.ظ

پدیده شوم قاچاق مانند خنجری از پشت و ضربه‌ای به هویت کشور است/ صدمه قاچاق کالا و ارز کمتر از مسائل امنیتی نیست/ زائرین کشورهای خارجی از مشهد جنس خارجی و قاچاق سوغات می‌برند؟!

دبير کميسيون برنامه‌ریزی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان در شورای اداری تربت‌جام با اشاره به تأکیدهای رهبر معظم انقلاب بیان داشت: پديده شوم قاچاق مانند خنجری از پشت و ضربه‌ای به هويت کشور است.

به گزارش جام روز ، شورای اداری تربت‌جام یادبود شهیدان پدر و فرزند رضا و غلامرضا فکوری با حضور اعضای و امامان جمعه در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد و در این جلسه «محمدابراهیم افشاری»دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان گفت: در پیشگیری معضل قاچاق کالا و ارز نیازمند توجه علمای دینی و مردم دین‌مدار هستیم و اگر حرمت این مسئله خوب تبیین شود به میزان قابل‌توجهی از قاچاق جلوگیری می‌شود.

*پدیده شوم قاچاق مانند خنجری از پشت و ضربه‌ای به هویت کشور است

این مقام مسئول با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری در بحث مبارزه جدی با قاچاق کالا و ارز افزود: معضل قاچاق مانند خنجری از پشت است که در ابعاد مختلف تأثیر زیادی بر زندگی، اقتصاد، فرهنگ و اجتماع ما گذاشته است و مردم بهترین عامل مبارزه با قاچاق کالا و ارز هستند.

افشاری تصریح کرد: پدیده شوم قاچاق ضربه‌ای به هویت کشور زده است ومبارزه با قاچاق فقط خاص مرزها نیست بلکه باید تا مرحله فروش دنبال شود.

وی با اشاره به آسیب‌شناسی مبارزه قاچاق کالا و ارز عنوان کرد: باید در بحث مبارزه با قاچاق کالا به سه نکته مهم مبادی ورودی، طول مسیر و سطح عرضه را کنترل کنیم و حجم قاچاق از دو کشور افغانستان وترکمنستان به استان خراسان سه درصد است که بسیار پایین است و ۹۷ درصد قاچاق کالا و ارز از سایر استان‌ها که ۸۰ درصد آن از طریق جاده وارد استان می‌شود.

*صدمه قاچاق کالا و ارز کمتر از مسائل امنیتی نیست

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان با اشاره به تشکیل ستاد مرکزی مبارزه با کالا و ارز متشکل از همه دستگاه‌ها خاطرنشان کرد: صدمه قاچاق کالا و ارز کمتر از مسائل امنیتی نیست و صدمات اقتصادی، معضلات اجتماعی، فرهنگی و سایر ناهنجاری‌ها به قاچاق برمی‌گردد.

«افشاری» تأکید کرد: مبارزه با قاچاق کالا و ارز عزم ملی و همراهی مردم و مسئولان را می‌طلبد که نیاز به کار فرهنگی، اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی توسط نخبگان و تبیین مخاطرات معضل قاچاق است.

وی بابیان این‌که تبادل حجم قاچاق تجارت خارجی نسبت به امکانات خیلی بیشتر است اظهار داشت: امکانات کنترل مرزی ضعیف است تنها در گمرک شهید رجایی روزانه ۵۰ هزار کانتینر ترخیص می‌شود و کدام نیروی انسانی توان بازرسی این میزان را دارد و امکان این‌که همه را با سیستم رصد و کنترل کنیم وجود ندارد و با این وضع قاچاق کانتینر اتفاق می‌افتد.

وی اعلام کرد: نمی‌شود ورودی مشهد را که روزانه چند هزار وسیله نقلیه وارد می‌شود کنترل کرد و آنچه در استان الویت یک است کنترل سطح عرضه است که سخت‌ترین نوع مبارزه است.

*زائرین کشورهای خارجی از مشهد جنس خارجی و قاچاق سوغات می‌برند؟!

این مقام مسئول با اعلام کاهش چشمگیر حجم قاچاق به استان گفت: بزرگ‌ترین عیب و آسیب این است که زائرین کشورهای خارجی از مشهد جنس چینی و خارجی آن‌هم از نوع قاچاقش برای سوغات می‌برند.

«افشاری» با اشاره به قاچاق کالاهای سلامت‌محور که سلامت مردم را تهدید می‌کند گفت: سال گذشته بیش از یک میلیارد و دویست میلیون دلار لوازم‌آرایشی قاچاق وارد کشور شد که ۶۴ درصد لوازم‌آرایشی تاریخ گذشته، غیراستاندارد و مضر بود.

وی یادآور شد: زنان ایرانی هفتمین کشور مصرف‌کننده لوازم‌آرایشی در جهان و اول خاورمیانه هستند که با بدترین مواد در پاکستان تولید می‌شود.

وی ابراز داشت: چرا کالاهایی که کارخانه‌های ایرانی تولید می‌کنند باید به‌صورت قاچاق عرضه شود و ما باید به حساسیت بیشتری به بحث قاچاق کالا و ارز را داشته باشیم و استان را از بحث قاچاق پاک‌کنیم و به تولیدکنندگان امید بدهیم.

*تعیین ۲۱۱ حوزه اخذ رأی برای انتخابات سال ۹۶ در تربت‌جام

فرماندار تربت‌جام گفت: با توجه به این‌که شهرستان مرزی هستیم قاچاق کالا و ارز را به‌صورت ضعیف داریم و ۹۵ درصد قاچاق کالا از غرب وارد کشور می‌گردد و از این رقم ۵ درصد به حوزه ما وارد می‌شود.

«علی رستمی» گفت: ابزار جنگ اقتصادی دشمن ورود قاچاق کالا و ارز به کشور است وکسانی که قاچاق وارد می‌کنند و کارخانه‌های را به تعطیلی می‌کشانند مفسدین اقتصادی محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به آمادگی شهرستان برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراها تصریح کرد: همه امکانات دولتی بسیج شده است و به‌کارگیری ۴ هزار نیروی انسانی و ۲۱۱ حوزه اخذ رأی انتخابات خوب، سالم و درخورشان نظام اسلامی برگزار خواهیم کرد.

*اهانت به مقدسات اهل سنت شرعاً حرام است

امام‌جمعه تربت‌جام با اشاره به بحث وحدت شیعه و اهل سنت گفت: خون‌های ریخته شده در عراق و سوریه تنها آمریکا وداعش مقصر نیستند بلکه کسانی که در حفظ وحدت تلاش ندارند آن‌ها را مقصرند.

حجت‌الاسلام طاهری افزود: نعمت وحدت ارزشمند است و برای پایداری وصیانت از وحدت همه باید تلاش کنند جریان اخیر نماینده مجلس خطای ساماندهی شده نبود.

وی تأکید کرد: اهانت به مقدسات اهل سنت شرعاً حرام است و اگر کسی خلاف این حرکت کاری انجام دهد حرام شرعی نموده و خلاف قانون و حکومت حرکت کرده است.

گزارش از مهدی حسینی

  • IMG_0410
  • IMG_0417
  • IMG_0420
  • شورای اداری تربت جام
کلیدواژه ها :

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب