امروز ۲۵ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » سیاسی » پاسخ کوبنده ایران به تجاوزات آبی آمریکا
کد خبر : 20117
تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۴در ۱۰:۴۷ ق.ظ

پاسخ کوبنده ایران به تجاوزات آبی آمریکا

اقدام ایران در توقیف دو قایق آمریکایی و 10 سرنشین آنها در آبهای خلیج فارس، واکنش مقامات واشنگتن را به دنبال داشت.

جان کری – وزیر خارجه آمریکا – اعلام کرد 10 سرباز آمریکایی به دست نیروهای ایرانی دستگیر شدند.
کری که در فیلادلفیا درباره توافق هسته‌ای ایران با 5+1 سخنرانی می‌کرد، اظهارداشت: 10 سرباز آمریکایی به دست نیروهای ایرانی بازداشت شدند اما وزارت خارجه آمریکا امیدوار است این مشکل به سرعت حل شود. وی ابراز امیدواری کرد همتایان ایرانی وی در تلاش برای حل این مشکل هستند.
اسکای نیوز نیز به نقل از یکی از مقامات ارشد دفتر رییس جمهور آمریکا اعلام کرد اوایل امروز نیروی دریایی آمریکا ارتباط با 2 قایق نظامیان خود را از دست داد. این دو قایق در مسیر کویت به سمت بحرین بودند.

پیتر کوک: خدمه به زودی آزاد می شوند

در همین حال، پیتر کوک سخنگوی پنتاگون به آسوشیتدپرس گفت: ما با ایران در تماسیم و اطمینان حاصل کرده‌ایم که خدمه قایق‌ها به سرعت آزاد خواهند شد.
اسکای نیوز مدعی شد این دو قایق در نزدیکی جزیره فارسی که مقر سپاه پاسداران در خلیج فارس است به دست این نهاد توقیف شدند.

کری با ظریف تماس گرفت: قایق های آمریکایی اشتباهی وارد آبهای ایران شدند

«جان کری» وزیر خارجه آمریکا از ورود اشتباهی دو قایق نیروی دریایی این کشور به ابهای ایران خبر داد. وی در تماسی تلفنی با «محمد جواد ظریف» همتای ایرانی خود تاکید کرد این اقدام عمدی نبوده و اشتباهی صورت گرفته است.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد ایران دو قایق نیروی دریایی این کشور را توقیف کرده است. پنتاگون می‌گوید ایران گفته خدمه این دو قایق را آزاد خواهد کرد.

یک مقام امریکایی در گفت‌گو با ان‌بی‌سی نیوز گفته که 10 ملوان نیروی دریایی آمریکا در یکی از پایگاه‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خلیج فارس، بازداشت شده‌اند.

سرنشینان قایق های آمریکایی 9 مرد و یک زن هستند

یک مقام وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) گفت دو قایق نیروی دریایی این کشور که در آبهای خلیج فارس توقیف شده اند، حامل 9 ملوان مرد و یک ملوان زن بوده اند.

جن ساکی: اوباما در نطق سالانه به موضوع نظامیان بازداشت‌شده اشاره نمی‌کند

مقام کاخ سفید گفت رئیس‌جمهور این کشور در نطق سالانه موضوع نظامیان بازداشت‌شده در خلیج فارس را مورد اشاره قرار نخواهد داد.
مدیر ارتباطات کاخ سفید می‌گوید باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در نطق سالانه‌اش که چند ساعت دیگر ایراد خواهد کرد اشاره‌ای به نیروهای نظامی آمریکایی که در خلیج فارس بازداشت شده‌اند نخواهد داشت.

او به رغم این تأکید کرد اوباما، موضوع را به دقت دنبال می‌کند. جن ساکی، اضافه کرد موضوع توافق جامع هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 یکی از موضوعاتی خواهد بود که اوباما در سخنرانی خود به آن اشاره خواهد کرد.

اقدام ایران «ذلت بار» است

از سوی دیگر نمایندگان کنگره آمریکا به خبر بازداشت نظامیان این کشور در خلیج فارس واکنش نشان دادند.

سناتور تام کاتن، بازداشت 10 نظامی آمریکا در خلیج فارس توسط سپاه پاسداران ایران را برای باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، «ذلت‌بار» خواند.

سناتور، «کوری گاردنر»، عضو کمیته روابط خارجی سنا، خواستار تعویق سخنرانی سالانه اوباما، تا زمان مشخص شدن موضوع توقیف قایق‌های امریکایی شد.

سناتور، «الیوت انگل»، دموکرات ارشد سنا گفت که این اقدام ایران، همه چیز را در معرض خطر قرار می‌دهد. سناتور مارکو روبیو که نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا هم هست تأکید کرد که ایران بایستی نظامی‌های بازداشت‌شده را آزاد کند.

نظامیان آمریکایی تا پیش از سخنرانی اوباما آزاد نمی شوند

روزنامه دیلی بیست به نقل از منابع نظامی آمریکایی ادعا کرده است که ایران تا روز چهارشنبه و برگزاری سخنرانی سالانه رییس‌جمهور آمریکا، نظامیان دستگیر شده آمریکایی را در بازداشت نگاه خواهد داشت.

دو قایق نیروی دریایی آمریکا شامگاه سه‌شنبه با نقض حریم دریایی ایران وارد اب‌های سرزمینی ایران شده بودند که توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توقیف شدند.

اوباما در جریان توقیف قایق ها قرار گرفته است

یک مقام امریکایى می‌گوید اوباما در جریان بازداشت نظامیان آمریکایی در خلیج فارس توسط سپاه پاسداران قرار گرفته و کرى هم با ظریف در ارتباط تلفنى است.

سپاه پاسداران ١٠ نفر نظامی آمریکایی را که با دو فروند قایق به صورت غیر مجاز وارد آب‌های ایران در خلیج فارس شده بودند بازداشت کرد.
منبع: باشگاه خبرنگاران

 

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب