امروز ۲۰ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اخبار تربت جام » نخستین همایش بزرگداشت قاسم انوار درتربت جام برگزارمی‌شود
کد خبر : 14492
تاریخ انتشار : ۲ تیر ۱۳۹۴در ۵:۲۳ ب.ظ

نخستین همایش بزرگداشت قاسم انوار درتربت جام برگزارمی‌شود

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تربت جام از برگزاری نخستین همایش بزرگداشت قاسم انوار دراین شهرستان خبرداد.
بزرگداشت قاسم انوار تربت جام

به گزارش جام روز، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهرتربت جام در گفتگو با خبرنگار ما گفت: نخستین همایش بزرگداشت شاه قاسم انوار شاعر عارف بزرگ قرن نهم در راستای سلسله همایش تا هزاره شیخ جام با حضور مهمانان کشوری و استانی به همت شورای اسلامی شهر و همکاری دانشگاه فردوسی و ادارات در مردادماه سال جاری درتربت جام برگزار می‌شود.

حسن جانثار احمدی افزود: ستاد اجرایی همایش قاسم انوار با شرکت جمعی از فرهنگیان تشکیل و فعالیت خود را رسماً آغاز نموده است.

وی اضافه کرد: فراخوان مقاله بزرگ داشت شاعر و عارف بزرگ قرن هفتم با محورهای قاسم انوار و شیخ جام، جایگاه قاسم انوار در ادبیات عرفانی و تذکره‌ها، بررسی آثار و رسایل و سیر زندگانی قاسم انوار، آیات و اخبار اشارات دینی درآیینه آثار انوار، انوار و معاصرانش، جغرافیای تاریخی خر گرد جام و قاسم انوار از نگاه منتقدان و … اعلام‌شده و علاقه‌مندان تا دهم مرداد فرصت دارند مقالات علمی را به دبیرخانه همایش مستقر در شورای اسلامی شهر ارسال نمایند.

دبیر همایش بزرگداشت قاسم انوار گفت: شاه قاسم انوار از تبار بزرگ‌ترین عرفای اشرافی است.

دکتر علیرضا قیامتی افزود: دیار تاریخی جام باوجود توانمندی‌های فرهنگی و ادبی گسترده و با داشتن دانش سترگ و مشاهیر بزرگش آن‌چنان‌که باید نتوانسته به بدیهی‌ترین و اولیه‌ترین جایگاه فرهنگی و هنر خود نه‌تنها در سطح کشور که در استان هم‌دست یابد.

وی اضافه کرد: شهرستان تربت‌جام در مقایسه با دیگر شهرهایی که شاید نیمی از افتخارات آن را ندارند کمتر نمود و جلوه‌ای داشته است.

وی ادامه داد: شاه قاسم انوار یکی از بزرگ‌ترین شعرای قرن نهم و از برجسته‌ترین عرفای اشراقی خراسان بزرگ به شمار می‌آید که متأسفانه در ذهن و زبان بسیاری از پژوهشگران عرفانی و محققان برجسته ادبی کمتر دیده می‌شود.

وی بیان داشت: قاسم انوار از سلسله ساداتی است که نسب او با دوازده واسطه به امام موسی کاظم (ع) می‌رسد

دکتر قیامتی تصریح کرد: وی دوران روشنگری عرفانی خود را در هرات و بعد از خر گرد جام سپری کرد و لنگری (خانقاهی) در آن منطقه بنیان نهاد و انوار عرفای خود را به شیفتگان عشق و عرفان گسترانید؛ خانقاهی که پس از صدها سال با در آغوش گرفتن آرامگاه او همچنان به پرتوافشانی خود مشغول است.

وی خاطرنشان کرد: در عظمت و اهمیت انوار همین بس که شعرای بزرگی در ستایش او قلم‌فرسایی کردند ازجمله صائب تبریزی می‌گوید: صائب از کاسه دریوزه من ریزد نور تا گدای در شه قاسم انوار شدم و هاتفی خرگردی در ستایش انوار چنین می‌سراید: آن شب به مراد یافتم بار در روضه پادشاهی انوار، از نور یقین سرشته یعنی سید قاسم جهان معنی.

وی ادامه داد: فیش کاشانی چنین اظهار ارادت می‌کند: گیرم سنای دل زسنای روی تو، دریوزه زقاسم انوار می‌کنم.

وی اضافه کرد: عبدالرحمان جامی در نفحات الانس حکایتی از زبان یکی از دوستان چنین نقل می‌کند که به‌قصد زیارت مشهد امام رضا (ع) از هرات روانه شدیم در جانب خر گرد روشنایی دیدم که از زمین‌بر خواسته و به آسمان رسیده چون نزدیک آن شدیم دیدیم که آن نور از مرقد قاسم انوار ساطع می‌شود.

دبیر همایش قاسم انوار اظهار داشت: قاسم انوار همواره به عرفا و مشایخ به دیده احترام نگریسته ویکی از مثنوی‌های زیبای خود را به شیخ اسلام احمد جامی تقدیم می‌کند.

روضه  المذنبین احمد جام   آن نهنگ محیط بهر آشام  پاسمانی است پرمه و پروین

 بوستانی است پر گل و نسرین.

وی عنوان کرد: انوار در غزل زیبایی که در ستایش حضرت علی (ع) آورده است از زیباترین آثار ادبی در توصیف آن حضرت به شمار می‌آید.

نور ولایت تویی شاه سلام‌علیک

شمع هدایت تویی شاه سلام‌علیک

معدن احسان توی مظهر عرفان تویی

 کاشف قرآن تویی شاه سلام علیک

حیدر صفدر تویی ساقی کوثر تویی

 خواجه قنبر تویی شاه سلام علیک

وی درپایان گفت: در غزل مهدوی انوار که ارادت و آستان بوسی خود را به ساحت حضرت ولیعصر (عج) چنین بیان می دارد.

هر دلی روبه رهی دارد ومیلی به کسی

 قاسمی خاک ره مهدی مهدا باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب