امروز ۳ بهمن ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اجتماعی » میانگین بارندگی خراسان رضوی ۸۳ درصد کاهش یافته است
کد خبر : 34515
تاریخ انتشار : ۳ بهمن ۱۳۹۶در ۸:۵۵ ب.ظ

میانگین بارندگی خراسان رضوی ۸۳ درصد کاهش یافته است

معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: میزان میانگین بارندگی در دوره بلند مدت آماری 83 درصد در خراسان رضوی کاهش یافته و شاهد افزایش 0.1 درجه ای هوا هستیم که برای جبران یک درجه افزایش دما باید 20 میلیمتر بارندگی صورت بگیرد تا جبران شود.

به گزارش جام روز؛ مراسم تجلیل از تولید کنندگان برتر بخش کشاورزی و دامپروی تربت جام که در سطح کشور، استان و شهرستان دارای مقام شدند با حضور مسئولان جهاد کشاورزی، امامان جمعه، فرماندار، مسئولان اجرایی و کشاورزان و تولید کنندگان وابسته ظهر امروز در سالن شهدای جهاد کشاورزی تربت جام برگزار شد.

صالحی معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به تغییر اقلیم، بحران و کاهش باران در خراسان رضوی گفت: میزان بارندگی نسب به دوره مشابه گذشته ۴۸ در صد و در بلند مدت دوره آماری ۸۳ درصد میانگین کاهش بارندگی در استان رضوی صورت گرفته و شاهد افزایش ۰٫۱ درجه ای هوا هستیم که برای جبران یک درجه افزایش دما باید ۲۰ میلیمتر بارندگی صورت بگیرد تا جبران شود.

صالحی با اشاره به اهمیت بخش کشاورزی در تامین امنیت غذایی افزود: هر کشوری استراتژی دارد و می خواهد منابع غذایی جامعه اش را تامین کند و در چهارسال اخیر اگر نیازی جامعه را به انژی در نظر بگیریم از ۵۰ درصد به ۸۰ در صد افزایش یافته است.

وی با اشاره به نگاه حداکثری به منابع تولید محصولات کشاورزی بیان داشت: برای تولید محصولات کشاورزی همه منابع آب، خاک، کود و انرژی مصرف می شود و اگر نگاهی به روش ها مصرف نداشته و شاهد هدر رفتن محصولات باشیم راه را درست نرفته ایم و این در صورتی که آمار نشان می دهد ۳۰ درصد در فرآینده جمع آوری و توزیع از بین می رود که همین میزان اگر به چرخه استفاده برگردد مشکل در تامین نیاز جامعه نداریم.

معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان رضوی به انتقاد رسانه ها از نبود الگو کشت اشاره و تصریح کرد: الگو کشت مناطق در سال ۸۹ مشخص و در اختیار فرمانداران شهرستان ها می باشدو برنامه ریزی در الگوی کشت با محوریت منابع آبی صورت گرفته و در حال اجرا می باشد و بزرگترین چالشی که روبه روی ما قرار دارد کمبود و بحران منابع آبی است.

صالحی ابراز داشت: اجرای الگو کشت نیازمند اجرای ملی این طرح به صورت همزمان است و نمی توانیم به منطقه ای دستور کاهش صادر و فضا را برای رقیبان در شهرها و مناطق دیگر برای تولید و بهره مند شدن از سود آن باز باشد لذا اتا کنون الگو ها  مطابق برنامه صد در صدی پیاده نشده است.

وی ادامه داد: با طرح های تشویقی لگو های کشت در حال اجرا شدن است و همچنین تلاش شده با بالا بردن بهروری کشت محصولات توجیح اقتصادی داشته باشد.

صالحی با اشاره کسب رتبه های کشوری در حوزه کشاورزی و دامپروری بیان داشت:  امسال استان خراسان رضوی دارای ۱۷ تولید کننده نمونه کشوری است که دو نفر از شهرستان تربت جام هستند.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها :

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب