امروز ۲۰ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اخبار تربت جام » مکانیزه کردن بخش کشاورزی اولویت اصلی تربت جام است
کد خبر : 33328
تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد ۱۳۹۶در ۸:۰۰ ق.ظ

مکانیزه کردن بخش کشاورزی اولویت اصلی تربت جام است

مدیر جهاد کشاورزی تربت جام بیان داشت: سیاست دولت در بخش کشاورزی حرکت به سوی مکانیزه کردن این بخش می باشد که تربت جام با افزایش ضریب 108 درصدی جذب اعتبارات رتبه نخست استان را کسب کرده است.

به گزارش جام روز، اصغر خوشخو مدیر جهاد کشاورزی تربت جام بعد از ظهر امروز در نشست خبری که در سالن جلسه های این اداره برگزار شد با تشریح اولویت برنامه های جهادکشاورزی بیان داشت: سیاست دولت در بخش کشاورزی حرکت به سوی مکانیزه کردن این بخش می باشد که تربت جام با افزایش ضریب ۱۰۸ درصدی جذب اعتبارات رتبه نخست استان را کسب کرده است.

خوشخو افزود: حال عمومی بخش کشاورزی با حضور کارشناسان و سرمایه گذاران مناسب است و این شهرستان دارای ۶۳۸ منبع آبی و ۱۳۸ رشته قنات می باشد و بیش از ۵۴ هزار هکتار از ارضی منطقه زیر کشت محصولات کشاورزی و باغی است.

وی با اشاره به اینکه این شهرستان قطب تولید گندم در استان خراسان رضوی می باشد تصریح کرد: با تلاش کشاورزان این شهرستان چندین سال است که قطب اول تولید گندم را در استان خراسان رضوی داشته و حفظ کرده و در سال زراعی جاری مقدار ۶۲ هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان را تحویل مراکز خرید داده است.

مدیر جهاد کشاورزی تربت جام با اشاره به کشت محصول جو و دانه های روغنی خاطرنشان کرد: کشاورزان تربت جام چهار هزار و ۵۰۰ تن جو و ۶۰۰ تن دانه روغنی تحویل مراکز خرید داده اند.

خوشخو با اعلام بحران آب در منطقه یاد آور شد: بحران آب در منطقه کاملا جدی است و برای بهینه سازی مصرف آب بیش از ۲۰ هزار هکتار آبیاری تحت فشار انجام گرفته که رتبه اول را در سطح استان به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به تسهیلات بخش کشاورزی ابراز داشت: برای اجرای سیستم آبیاری تحت فشار تسهیلات به میزان ۸۵ درصد بلاعوض و الباقی توسط کشاورز پرداخت می شود.

مدیر جهاد کشاورزی تربت جام ادامه داد: برای مصرف بهینه از آب و انتقال آب با لوله مبلغ دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به طول ۹۵ کیومتر اختصای یافته است.

خوشخو اعلام داشت: به میزان چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار از ماده ۱۸۰ برای ساماندهی اراضی خرد مالکین اختصاص یافته که با نگاه توسعه در بخش عمومی هزینه می شود.

وی با اشاره به شاخص ها و اولویت های جهاد کشاورزی در سال جاری بیان داشت: کارشناسان در حوزه های مختلف و متناسب با توانمندی ها و سطح زیر کشت مدیران و کارشناسان را مورد ارزیابی قرار می دهند تا انگیزه و عملکرد نادیده گرفته نشود.

مدیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: امروز هیچ کشاورزی بدون کارشناس نیست و آنان به طور مستقیم بر عملکرد کاشت داشت و برداشت نظارت دقیق دارند.

خوشخو با اشاره به مبارزه علیه آفات محصولات زراعی بیان داشت: در سال زراعی جاری برعلیه آفت سن گندم به میزان ۲۱ هزار و ۲۰۰ هکتار مبارزه انجام گرفت.

مدیر جهاد کشاورزی تربت جام با اشاره به وضعیت دام و طیور منطقه عنوان کرد: این شهرستان با داشتن بیش از ۶۰۰ هزار دام یبک سالانه بیش از چهار هزار تن گوشت قرمز تولید می کند و با وجود ۱۵ هزار دام  سنگین ۵۵ هزار تن شیر تولید می شود که سرانه خوبی برای این منطقه محسوب می شود.

خوشخو یادآور شد: برای آنکه تولید دام سبک اقتصادی شود طرح افزایش بهره وری در دام سبک با اصلاح نژاد و افزایش چند قلو زایی در دستور کار می باشد که با استقبلا خود دامپروان مواجهه شده است.

وی ادامه داد: برای اجرای طرح چند قلو زایی و برای چندبار زایش در سال از  نژاد قوچ آرمان و ایران بلک استفاده که بیش از ۲۰۰درصد نسبت به سهم استان پیشرفت داشته ایم.

مدیر جهاد کشاورزی تربت جام تصریح کرد: تعداد ۹۰ واحد صنعتی طیور با شش میلیون قطعه مرغ در هر دوره بیش از ۱۱ هزار تن گوشت سفید و ۹۰۸ تن تخم مرغ تولید می شود.

خوشخو با اشاره به ترویج کشت های جدید در منطقه گفت: تربت جام با حضور کشاورزان  پیشرو در عرصه کشت دانه های روغنی توانسته هزار ۶۰۰ هکتار از اراضی منطقه را به کشت محصول جدید در منطقه اختصاص دهد که رتبه یالایی در استان خراسان رضوی می باشد.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت حفظ منابع آبی سیاست جهاد کشاورزی در کشت محصول چغندر از کشت بهار به پاییز می باشد تا شاهد مصرف کمتر آب و سموم در این محصول می باشد.

مدیر جهاد کشاورزی تربت جام با اشاره به اهمیت کشت گیاهان گلخانه ای بیان داشت: توسعه کشت گیاهان گلخانه ای و دارویی از اولویت های جهاد می باشد که کشت محصولات جالیزی در گلخانه را هم در دستور کار قرار داده است.

خوشخو با بیان اینکه نتوانسته ایم عضو بازار جهانی شویم خاطرنشان کرد: به لحاظ اینکه نتوانسته ایم استاندارد دهای جهانی را در تولیدات رعایت کنیم هنوز ایران عضو بازار جهانی محصولات کشاورزی قرار نگرفته است به دلیل عدم بته بندی درست و مصرف به اندازه سموم و کود از استاندارد های جهانی عقب هستیم.

وی با اشاره به وضعیت اقتصادی شهرستان گفت: بخش کشاورزی یکی از توانمندترین حوزه اقتصادی در شهرساتان محسوب می شود که نقش بسزایی در افزایش درآمد و اشتغال دارد که توانسته بیش از ۷۰ درصد جمعیت تربت جام را شاغل نماید.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها :

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب