امروز ۲۰ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اخبار ایران و جهان » قدرت سايبري ايران را در تراز جهاني ارتقا‌ دهيد
کد خبر : 17223
تاریخ انتشار : ۱۵ شهریور ۱۳۹۴در ۶:۵۰ ب.ظ

قدرت سايبري ايران را در تراز جهاني ارتقا‌ دهيد

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي در حكمي اعضاي جديد شوراي عالي فضاي مجازي را براي يك دوره چهار ساله منصوب كردند و خواستار ارتقاي جمهوري اسلامي ايران به قدرت سايبري در تراز قدرت‌هاي تأثيرگذار جهاني با رويكرد اخلاق‌مدار و عادلانه شدند.
به گزارش جام روز،حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي در حكمي اعضاي جديد شوراي عالي فضاي مجازي را براي يك دوره چهار ساله منصوب كردند و خواستار ارتقاي جمهوري اسلامي ايران به قدرت سايبري در تراز قدرت‌هاي تأثيرگذار جهاني با رويكرد اخلاق‌مدار و عادلانه شدند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري، در اين حكم، با اشاره به اهميت شوراي عالي فضاي مجازي در «مواجهه هوشمندانه و مقتدرانه با تحولات اين عرصه» و همچنين وظيفه اصلي اين تشكيلات يعني «سياستگذاري، مديريت كلان و برنامه‌ريزي و تصميم‌گيري‌هاي لازم و بهنگام و نظارت و رصد كارآمد و روزآمد در فضاي مجازي»، 10 محور مهم وظايف و مأموريت‌هاي شوراي عالي فضاي مجازي را ابلاغ كردند.
در متن حكم رهبر انقلاب اسلامي آمده است: پيدايش فضاي مجازي در چند دهه اخير يكي از بزرگ‌ترين نمادهاي تحول جهاني است. رخدادي كه تأثيرات شگرف آن هر روز در ابعاد فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي، سياسي، امنيتي و دفاعي در عرصه ملي و بين‌المللي نمود بيشتري پيدا مي‌كند. اكنون بيش از سه سال از تشكيل شوراي عالي فضاي مجازي مي‌گذرد؛ شورايي كه با مركز ملي فضاي مجازي وابسته به آن، به عنوان نقطه كانوني مواجهه هوشمندانه و مقتدرانه با تحولات پرشتاب اين عرصه، براي استفاده از فرصت‌ها و ظرفيت‌ها و مقابله با آسيب‌ها و تهديدات آن شناخته شده است. وظيفه اصلي اين تشكيلات سياستگذاري، مديريت كلان و برنامه‌ريزي و تصميم‌گيري‌هاي لازم و بهنگام و همچنين نظارت و رصد كارآمد و روزآمد در اين عرصه مي‌باشد. لذا لازم است با توجه به تحولات سريع و پيچيده در اين ميدان از يك طرف و نيازهاي واقعي و متراكم كشور از طرف ديگر، خود را براي انجام رسالتي سنگين در يك دوره چهارساله آماده كند. اينجانب ضمن تأكيد بر مفاد حكم اوليه تشكيل شورا و پيوست آن، ضروري مي‌دانم كه نكات و موارد زير، مورد اهتمام و توجه جدي رئيس و اعضاي محترم شوراي عالي فضاي مجازي قرار گيرد.
1- انحلال شوراهاي عالي مصوب در گذشته كه موازي اين شورا هستند، به‌منظور تحكيم جايگاه فراقوه‌اي و موقعيت‌محوري و كانوني شوراي عالي و نيز انتقال وظايف آن شوراها به شوراي عالي فضاي مجازي.
2- تثبيت و تقويت جايگاه مركز ملي فضاي مجازي به عنوان بازوي شوراي عالي فضاي مجازي در جهت تحقق تصميمات آن شورا با وظايف: رصد وضعيت جاري فضاي مجازي و پيش‌بيني و آينده‌نگري تحولات در اين فضا در سطح ملي و بين‌المللي، ايجاد هماهنگي و هم‌افزايي ميان وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهاي مختلف ذي‌ربط در ابعاد علمي، فني، ‌اقتصادي، ‌بازرگاني، ‌حقوقي، انتظامي، ‌امنيتي و دفاعي مرتبط با فضاي مجازي و نظارت مستمر بر عملكرد دستگاه‌ها و بخش‌هاي ذي‌ربط در چارچوب مصوبات شوراي عالي.
3- ارتقاي جمهوري اسلامي ايران به قدرت سايبري در تراز قدرت‌هاي تأثيرگذار جهاني و برخورداري از ابتكار عمل و قدرت تعامل با ديگر كشورها در جهت شكل‌دهي به قواعد و قوانين مرتبط با فضاي مجازي در عرصه جهاني با رويكرد اخلاق‌مدار و عادلانه.
4- اهتمام ملي و همه‌جانبه و سرمايه‌گذاري جدي در امر ايجاد و توسعه انواع فناوري‌ها و صنايع كاملاً پيشرفته و رقابتي خصوصاً با استفاده و ايجاد رشته‌هاي نوين دانشگاهي و تربيت سرمايه‌هاي انساني متعهد، ‌متخصص و كارآمد موردنياز در بخش‌هاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري، محتوايي و خدماتي در تمامي ابعاد فضاي مجازي به‌ويژه در برنامه ششم توسعه و برنامه‌ريزي سالانه كشور.
5- تسريع در راه‌اندازي شبكه ملي اطلاعات پس از تصويب طرح آن در شوراي عالي و نظارت مستمر و مؤثر مركز ملي بر مراحل راه‌اندازي و بهره‌برداري از آن.
6- اهتمام ويژه به سالم‌سازي و حفظ امنيت همه‌جانبه فضاي مجازي كشور و نيز حفظ حريم خصوصي آحاد جامعه و مقابله مؤثر با نفوذ و دست‌اندازي بيگانگان دراين عرصه.
7- ترويج هنجارها، ‌ارزش‌ها و سبك زندگي اسلامي ايراني و ممانعت از رخنه‌ها و آسيب‌هاي فرهنگي و اجتماعي در اين عرصه و مقابله مؤثر با تهاجم همه‌جانبه فرهنگي و نيز ارتقاي فرهنگ كاربري و سواد فضاي مجازي جامعه.
8- احراز جايگاه و سهم مناسب براي اقتصاد دانش‌بنيان در فضاي مجازي در چارچوب سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي كشور و برنامه‌ريزي همه‌جانبه براي بهبود شرايط كسب و كار مرتبط با فناوري‌هاي مجازي و بهره‌گيري از فرصت‌هاي اشتغال‌زايي و نيز رونق محتوا، خدمات و تجارت در اين عرصه.
9- توسعه محتوا و خدمات كارآمد و رقابتي منطبق بر ارزش‌ها و فرهنگ اسلامي– ايراني در تمامي قلمروهاي مورد نياز جامعه و جلب مشاركت‌هاي مردمي و به كارگيري ظرفيت‌هاي بخش خصوصي در اين زمينه.
10- تدوين و تصويب نظام‌هاي امنيتي، حقوقي، قضايي و انتظامي مورد نياز در فضاي مجازي.
تركيب اعضاي حقوقي و حقيقي شوراي عالي فضاي مجازي براي دوره جديد به شرح زير اعلام مي‌شود:اعضاي حقوقي اين شورا عبارتند از رئيس‌جمهور (رئيس شوراي عالي)، رئيس مجلس شوراي اسلامي، رئيس قوه قضائيه، رئيس سازمان صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران، دبير شوراي عالي و رئيس مركز، دادستان كل كشور، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، وزير علوم، تحقيقات و فناوري، وزير اطلاعات، وزير آموزش و پرورش، وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح كشور، معاون علمي و فناوري رئيس‌جمهور، رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي، رئيس سازمان تبليغات اسلامي، فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، فرمانده نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران و همچنين اعضاي حقيقي: حجج اسلام و آقايان دكتر سيدسعيدرضا عاملي، دكتر حميد شهرياري، دكتر رضا تقي‌پور، دكتر مهدي اخوان بهابادي، مهندس مسعود ابوطالبي، دكتر كاميار ثقفي، دكتر رسول جليلي و مهندس سيدعزت‌الله ضرغامي.

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب