امروز ۱۷ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اخبار تربت جام » قانون پیشگیرانه برای برداشت غیر مجاز آب نداریم
کد خبر : 32024
تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۳۹۶در ۵:۱۵ ب.ظ

قانون پیشگیرانه برای برداشت غیر مجاز آب نداریم

معاون اقتصادي و برنامه ریزی فرماندار تربت جام گفت: متاسفانه قانوني که حالت پيشگيرانه در بحث برداشت غيرمجاز آب باشد نداريم.

به گزارش جام روز، داودیان معاون اقتصادی و برنامه ریزی فرماندار و بخشدار مرکزی تربت جام ظهر امروز درجلسه کارگروه آب، کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست با اشاره به دستور کار دولت مبنی بر نصب کنتورهای حجمی برای مدیریت بحران آب گفت: متاسفانه قانونی که حالت پیشگیرانه در بحث برداشت غیرمجاز آب باشد نداریم.

بخشدار مرکزی تربت جام افزود: آب مایه حیات،کالای استراتژیک و ارزش امنیتی دارد و باید مجازات بیشتری در بحث برداشت های غیرمجاز آب صورت گیرد.

وی تصریح کرد: متخلفین برداشت غیر مجاز آب با پرداخت جریمه دوباره نسبت به برداشت غیر مجاز آب اقدام می کند که نشان می دهد قانون اهرم پیشگیرانه خود را از دست داده است.

معاون اقتصادی فرماندارتربت جام تصریح کرد: موضوع برداشت غیر مجاز آب توسط چاه های کشاورزی باید از طریق مراجعه قضایی پیگیری شود و باید منطقه را برای متخلفان غیر مجاز آب ناامن کنیم.

داودیان افزود: بحث بحران آب در دشت جام جدی است و کارشناسان منابع آب با بازدید های مستمر از منابع آبی با متخلفین به طور جدی برخورد کنند.

وی با اشاره به احداث بندهای خاکی غیر مجاز در منطقه تصریح کرد: احداث برخی از بندهای خاکی غیر مجاز باعث انباشه شدن آب در پشت این بندها و با تخریب آنها شاهد بحران و خسارت های مادی بسیاری می شویم که باید به جد یا متخلفان اعمال قانون شود.

معاون اقتصادی فرماندارتربت جام خاطر نشان کرد: احداث بندهای خاکی زیر نظر کارشناسان ادارات متولی صورت گیرد و این ادارات به دنبال تقویت بندهای خاکی مجاز و اصولی باشند.

در ادامه شایان مهر رئیس اداره امور آب شهرستان تربت جام با قدردانی از دستگاه قضایی در برخورد قاطع با متخفین حفاری های غیر مجاز گفت: با حفاری چاه های غیر مجاز برخورد قانونی انجام ومتخلفان به دستگاه قضایی معرفی و بر اساس قانون با آنان رفتار شده است.

وی ادامه داد: به بیش از ۱۳۰ حلقه چاه که برداشت غیر مجازآب داشته اند که بیشتر در دامداری ها می باشد اخطارهای لازم ارائه شده و تا لغو مجوز جلو رفته ایم.

رئیس اداره امور آب شهرستان تربت جام با اشاره به مشکل چاه های منطقه محمود آباد تربت جام اعلام کرد: چاه های منطقه محمود آباد این شهرستان در دستور انسداد است و در مرحله بعدی برای تحویل سوخت با مشکل مواجه خواهند شد که لازم است در شورای عالی آب مشکل آنان بررسی وحل و فسخ گردد.

سپس جعفر جوادی مدیر جهاد کشاورزی تربت جام با اشاره به نصب کنتورهای حجمی به عنوان مانع افزایش سطح زیر کشت محصولات کشاورزی بیان داشت: با نصب کنتورهای حجمی سطح زیر کشت محصولات آبی از ۲۰ هزار هکتار به ۱۷هزار هکتار کاهش یافته است که لازم طرح های کشت با مدیریت بیشتر آب به کشاورزان آموزش داده شود.

وی افزود: برداشت غیر مجاز آب و پرداخت جریمه باعث ظلم به کشاورزانی است که به قانون احترام می گذارند که لازم است برخورد جدی تری با متخلفان صورت بگیرد.

مدیر جهاد کشاورزی تربت جام ادامه داد: دریافت وجه جریمه برداشت غیر مجاز آب به نوعی تشویق متخلفین است و ما عملا خلاف کار با خلاف برداشت غیر مجاز از منابع طبیعی آب تائید می کنیم.

جوادی با اشاره به عدم برداشت گندم دیم گفت: بخش مهمی از سطح زیر کشت گندم دیم به دلیل سرما زدگی قابل برداشت نیست و مورد استفاده دام قرار گرفته است.

جوادی با انتقاد از عدم اختصاص اعتبارات براساس تولیدات زراعی خاطر نشان کرد: با توجه به جایگاه برتر شهرستان در حوزه تولیدات زراعی استان اعتبارات براین اساس به شهرستان تعلق نمیگیرد که باید جایگاه کشاورزی در تقسیم اعتبارات دیده شود.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها :

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب