امروز ۲۰ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اخبار تربت جام » فقر امکانات ورزشی درشهرستان تربت جام
کد خبر : 14522
تاریخ انتشار : ۵ تیر ۱۳۹۴در ۲:۰۱ ب.ظ

فقر امکانات ورزشی درشهرستان تربت جام

ورزش دژ اخلاقی بزرگی در برابر انحرافات و ناهنجاری‌های اجتماعی و نیز یکی از مهمترین کانونهای همگرایی، ...
کمبود امکانات ورزشی

پایگاه خبری تحلیلی جام روز:

 همدلی و همصدایی مردم یک جامعه پیرامون یک پرچم به شمار می‌رود که می‌تواند سبب کاهش هزینه دولتها در مهار بیماری‌ها، کنترل انحرافات و ناهنجاری‌های اخلاقی و سلامت عمومی گردد.

از این رو نباید ورزش را یک هزینه، بلکه باید سرمایه گذاری بلندمدت و سودمند تلقی کرد که هم به صورت مستقیم و هم غیرمستقیم، منافعی ماندگار و مؤثر را نصیب دولتها و جوامع انسانی می‌کند.

در این میان، توزیع ناعادلانه امکانات ورزشی در سطح کشور، طی سالهای گذشته، نه فقط عامل فرصت سوزی در مناطق محروم روستایی و شهرهای کوچک و دور از پایتخت شده، بلکه این ضعف در کشف نخبگان و پرورش استعدادها، ورزش قهرمانی را نیز دچار فقر و انفعال در رقابتهای بین‌المللی کرده است.

فقر امکانات ورزشی در تربت جام

نماینده مردم تربت جام در مجلس شورای اسلامی، ورزش را یکی از مهمترین دغدغه‌های کاری‌اش توصیف می‌کند و با اشاره به توزیع ناعادلانه اعتبارات ورزشی یادآور می‌شود؛ در حال حاضر فقر امکانات ورزشی بویژه در مناطق روستایی بشدت احساس می‌شود و لزوم اعتنای دولت به این مقوله و تخصیص اعتبار مورد نیاز برای اصلاح زیرساخت‌ها و تجهیز مناطق به امکانات ورزشی، اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد.

اسداللهی معتقد است: در حالی که متوسط سرانه بهره مندی از فضای ورزشی در سطح استان حدود 60 سانتی مترمربع برای هر نفر است، این رقم در تربت جام حدود 40 سانتی مترمربع برآورد می‌شود که گویای عقب ماندگی منطقه از متوسط شاخصهایی است که در ورزش و جوانان تعریف شده است.

به گفته نماینده تربت جام، هنوز روستاها به آن میزان که مورد نظر اوست، تجهیز نشده‌اند و کمبودهای شدیدی در حوزه ورزش روستایی حتی در مناطق پرجمعیت احساس می‌شود که باید برای آن نیز چاره‌ای اندیشید.

*اداره ورزش و جوانان پاسخگوی ورزش نیست

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان تربت جام در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: اداره ورزش و جوانان به تنهایی نمی‌تواند تمام خواسته‌های حوزه ورزش را جوابگو باشد و فعالیت ورزشی، چه در حوزه ورزش همگانی و چه در سطوح حرفه‌ای و قهرمانی، بخشی از زندگی و یا اوقات فراغت مردم را تشکیل داده که یا خود به آن مشغولند و یا به تماشا و تحلیل آن سرگرم هستند.

مجید گوهری در ادامه گفت: اگر ورزش قهرمانی نیازمند سرمایه گذاری و حمایت مالی بالا و توجه ویژه مسؤولان کشور است، ورزش همگانی این ضرورت‌ها را ندارد و با این حال بستری است برای شکوفایی و خلق استعدادهای جوان‌تری که می‌توانند قهرمانان آینده رشته‌های ورزشی استان و کشور باشند.

همچنان که در کشتی، آلیش و رشته‌های رزمی و حتی توپی شاهد ظهور چهره‌های مستعدی در سطح کشوری و بین‌المللی بودیم که توانسته مدالهای طلای ایران و آسیا را تصاحب کنند.

وی گفت: در حال حاضر 34 هیأت ورزشی اغلب فعال هستند و فعالیتهای این هیأتها تاکنون مورد تقدیر است و توانسته‌اند قابلیتهای خود را در بحث قهرمانی نشان دهند.

وی به وضعیت ورزش روستایی در شهرستان تربت جام اشاره کرد و گفت: یکی از اولویتهای تقویت ورزش، ورزش روستایی هستند و در سال 93 شهرستان تربت جام در مسابقات عشایر استان هم آقایان و بانوان رتبه برتر کسب کردند و در رشته فوتسال در مسابقات متمرکز روستای کاریزنو قهرمان استان شد و امسال به عنوان نماینده استان در مسابقات قهرمانی کشور به میزبانی اصفهان شرکت خواهد کرد.

وی گفت: اغلب پروژه‌های نیمه تمام ورزشی در روستاهای خیرآباد، سمیع‌آباد و نیل شهر و خرم آباد است و امیدواریم هر چه سریع‌تر با تخصیص اعتبار که با پیمانکاری بسیج سازندگی است تکمیل شود تا شاهد موفقیت‌های بیشتر جوانان در عرصه ورزش باشیم.

*ورزش سبب مشارکتهای اجتماعی می‌شود

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان تربت جام در ادامه می‌گوید: توانایی و استعدادهای بالقوه مناطق روستایی این خطه، همچون گنجی است که باید هزینه صرف یافتن و کشف آن کرد و از به فعلیت رسیدن این قابلیتها، ارزش افزوده و اعتبار ملی حاصل کرد و هر چه نام آوران این خطه در عرصه‌های مختلف ورزشی بیشتر شوند، این منطقه مرزی بیشتر از انزوای محرومیت و سایه کم توجهی خارج شده و در نتیجه سهم بیشتری از مشارکتهای اجتماعی و فعالیت‌های سازنده محیطی برعهده خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: میادین ورزشی، یکی از فرصتهایی است که این خودباوری را نصیب فرزندان این سرزمین می‌کند و این ایمان به قدرت تغییر و بهبود، پشتوانه مقدسی است که جامعه امروز، بیش از هر زمان دیگری به آن محتاج و نیازمند است.

*پایه ورزش قهرمانی، آموزش و پرورش است

مجید گوهری با اشاره به ورزش آموزشگاه‌ها در تربت جام می‌گوید: ورزش آموزشگاه‌ها پایه ورزش هستند و قطعاً پایه ورزش برای قهرمانی آموزش و پرورش است و در آموزش و پرورش استعدادهای خوبی در رشته‌های مختلف بخصوص فوتبال، هندبال، دو و میدانی و… وجود دارد و تعامل این اداره با ورزش آموزشگاه‌ها مطلوب است.

وی در ادامه گفت: برای گسترش فضاهای ورزشی بخصوص ورزش فوتبال در مدارس در پی ایجاد یک زمین چمن استاندارد در حاشیه دبیرستان ابن سینا خواهیم بود تا دغدغه دانش آموزان اندکی کاسته شود.

انتهای پیام/

علی نوروزی

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب