امروز ۲۴ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » خواندنی‌ها , سیاسی » غارت 2 میلیارد دلاری اهرم جدید آمریکا برای فشار به ایران است
کد خبر : 23902
تاریخ انتشار : ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵در ۸:۰۷ ق.ظ

غارت 2 میلیارد دلاری اهرم جدید آمریکا برای فشار به ایران است

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: برداشت این اموال و بدعهدی های دیگر آمریکا ناشی از نگاه استکبارانه و خوی آمریکایی هاست که رهبر انقلاب بارها نسبت به این موضوع هشدار داده و اعلام کرده بودند که به نتیجه مذاکرات خوشبین نیستند؛ از همین رو تداوم این مذاکرات، غرق شدن بیشتر ایران در باتلاق مذاکره است.

به گزارش جام روز، هادی ثروتی، کارشناس مسائل سیاسی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص برداشت غیر قانونی آمریکا از اموال و دارایی های ایران اظهار داشت: برجام به لحاظ حقوقی از آنجایی که آمریکایی ها اشراف بیشتری بر روی مسائل حقوقی داشتند، بیشتر به نفع طرف مقابل تصویب شده است؛ اشراف تیم مذاکره کننده ایرانی بر مسائل حقوقی بسیار کم بود و از این رو امروز شاهد چنین برداشت ها و بدعهدی ها از سوی آمریکا هستیم.

وی با بیان اینکه برخی از اعضای تیم هسته‌ای فقط مدعی بودند خاطر نشان کرد: برجام وحی منزل نیست و خطاها و اشتباهات زیادی در آن وجود دارد که دست طرف مقابل برای بدعهدی و نفوذ را باز می گذارد.

کارشناس مسائل سیاسی افزود: در حال حاضر تیم مذاکره کننده ناقص است و تنها کاری که اکنون از دست ایران بر می‌آید این است که این تیم را با حضور برخی از افراد معتمد و متخصص کامل شود تا دست دشمن برای بدعهدی بیشتر را ببندد.

ثروتی خاطرنشان کرد: باید نظارت بر اجرای برجام بر عهده کسانی گذاشته شود که دخالتی در زمینه مذاکرات نداشته  و اشراف حقوقی بالاتری داشته باشند چرا که اکنون احتمال این وجود دارد که با تطمیع افراد از طرف مقابل و ترس از به نتیجه نرسیدن برجام، منافع ملی خواسته یا ناخواسته در نظر قرار نگیرد.

وی ضمن یادآوری بدعهدی های آمریکا، تصریح کرد: در ادامه شاهد بدعهدی های دیگری از سوی آمریکا خواهیم بود و از این رو باید افرادی نظارت بر چگونکی اجرای برجام را بر عهده بگیرند که حداقل نسبت به این موضوع اشراف حثوثی داشته باشند.

این کارشناس مسائل سیاسی یادآور شد: در آبان ماه که نتیجه انتخابات آمریکا مشخص می شود خواهیم دید که توافق برجام به شکل پیچیده تری نقض خواهد شد؛ با مستندات همین برجام فعلی هم می توانیم به آنها فشار آوریم و تلاش کنیم که دستاوردهای برجام یک طرفه و به نفع طرف مقابل نباشند.

ثروتی در خصوص همزمانی این برداشت 2 میلیارد دلار و دیدار جان کری و ظریف اظهار داشت: ادامه مذاکرات و روند گفتگو با طرف غربی به ویژه آمریکا به جز دردسر و مشکلات بیشتر برای کشور چیز دیگری نخواهد داشت؛ رهبری چندین بار نسبت به بدعهدی آمریکا در طول مذاکرات هشدارهایی داده بودند.

وی افزود: تز جدید آمریکا برای برخورد با ایران، جهانی ساختن یا همان آمریکایی ساختن ایران است به نحوی که با تعامل با ایران بتوانند در دراز مدت، رفتار ایران را در سطوح بین المللی تغییر بدهند و ایران در دنیا هضم می شوند.

این کارشناس مسائل سیاسی با تأکید بر این موضوع که مبنای این مذاکره تعامل با ایران در تعریف جدید است یاد آور شد: مهمترین و اولین دستاورد غربی ها به پای میز مذاکره کشاندن ایران بود که از ایران یه رفتار دوگانه در دنیا نمایش داد.

ثروتی یاد آور شد: برداشت این اموال و بدعهدی های دیگر آمریکا ناشی از نگاه استکبارانه و خوی آمریکایی هاست که رهبر انقلاب بارها نسبت به این موضوع هشدار داده و اعلام کرده بودند که به نتیجه مذاکرات خوشبین نیستند؛ از همین رو تداوم این مذاکرات، غرق شدن بیشتر ایران در باتلاق مذاکره است.

وی افزود: آمریکا از اهرم های فشار خود برای ادامه مذاکره با ایران در خصوص مسائل غیر هسته‌ای استفاده می‌کند و بلوکه شدن اموال ایران نیز یکی از همین موارد است که ایران باید بتواند بر اساس شواهد و ادله حقوقی اموال خود را از چنگ آمریکایی ها نجات بدهد.

این کارشناس مسائل سیاسی اذعان داشت:  وقتی تیم مذاکره کننده فعلی هدف خود از مذاکره را حفظ قدرت و جایگاه فعلی می‌داند و جناح بندی های سیاسی را دخیل می کند، آمریکا هم به خود اجازه می دهد به اموال ایران چنگ اندازی کند؛ آمریکا خوی و خصلت چنگ اندازی به اموال دیگران را کنار نگذاشته است.

انتهای پیام/

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب