امروز ۱۸ بهمن ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اجتماعی » عملی شدن قانون مدیریت پسماند پزشکی در تربت جام
کد خبر : 34603
تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۳۹۶در ۲:۰۰ ب.ظ

عملی شدن قانون مدیریت پسماند پزشکی در تربت جام

رئیس نظام پزشکی تربت جام گفت: با اجرای بی خطرسازی مراکز درمانی وبهداشتی بخش خصوصی از ابتدای بهمن ماه سال جاری قانون مدیریت پسماند در این شهرستان عملی شد.

محمد رضا تولیت رئیس نظام پزشکی تربت جام در گفتگو با خبرنگار جام روز با اشاره به اجرایی بی خطر سازی پسمانهای پزشکی گفت: با اجرای بی خطرسازی مراکز درمانی وبهداشتی بخش خصوصی از ابتدای بهمن ماه سال جاری قانون مدیریت پسماند در این شهرستان عملی شد.

تولیت افزود:  ارتقا  بهداشت و سلامت جامعه و کاهش عفونت طبق دستورالعمل وزارت بهداشت برعهده دانشکده علوم پزشکی می باشد و  نظارت بر بخش خصوصی را نظام پزشکی صورت می دهد و تدابیری اندیشیده شده که زباله ها در بخشهای مختلف بیمارستان و مراکز تولید بخش خصوصی به صورت مجزا تفکیک شوند تا زباله های خطرناک و عفونی از معمولی جداسازی شود.

جمع آوری و انتقال زباله های بخش خصوصی بهداشت و درمان

رئیس نظام پزشکی تربت جام تصریح کرد: کیسه های زباله وقتی ۴/۳ حجم آنها پر شود باید تعویض تا کارکنان بتوانند کیسه ها را گره زده و زباله های عفونی و زباله های معمولی را بصورت مجزا و جدا پس از بر چسب زدن به سالن زباله منتقل نمایند

تولیت با اشاره به نحوه جمع آوری زباله ها در بیمارستان ها بیان داشت: در بیمارستان زباله ها از اتاق بیماران و واحد ها ی مختلف جمع آوری و  به ترالی دپوی موقت بخش آورده می شود تا زباله های عفونی و غیر عفونی در مخازن مخصوص خود نگهداری شوند.

وی ادامه داد: کیسه زباله هاباید از سطل به آرامی به مخازن منتقل و از پرتاب کردن کیسه ها باید خودداری شود تا پاره نشود و مواد آلوده به صورت کارکنان نپاشد و از پراکنده شدن زباله خودداری و بعد از خالی کردن کیسه ها سطل های زباله شسته و سپس زیر نظر کارشناس بهداشت ضد عفونی و در محل استقرار سطل های زباله قرار گیرد.

رئیس سازمان نظام پزشکی تربت جام خاطرنشان کرد: تعداد مراکز جمع آوری زباله در بخش خصوصی ۷۷ مرکز شامل مطبها، کلینیکها، آزمایشگاهها و … زباله های عفونی و غیر عفونی سه بار در هفته به طور کلی توسط پیمانکار جمع آوری و جهت بی خطرسازی منتقل می شود.

تولیت یاد آور شد: زباله های غیر عفونی در کیسه زباله مشکی و زباله های عفونی در کیسه زباله زرد رنگ و زباله های عفونی نوک تیز در سیفتی باک جمع آوری و حمل می شوند.

وی با اشاره به محل دفن زباله های عفونی عنوان کرد: زباله های عفونی پس از بی خطرسازی جهت دفن در تراشه زباله های عادی شهرداری به خارج از شهر انتقال داده می شود.

رئیس نظام پزشکی تربت جام با اشاره به عدم انتقال پسماندهای پزشکی توسط شهرداری گفت: برای انتقال پسماندهای پزشکی در گذشته چندین مرحله به شهرداری مراجعه شد که با توجه به عفونی بودن این زباله ها شهرداری از جمع آوری و انتقال آن خودداری وزیر بار این مسئولیت سنگین نرفت که نظام پزشکی به اجبار با هزینه کرد اعتبارات داخلی و حمایت پزشکان پسماندها جمع آوری و به محل دفن زباله های شهرداری منتقل می کند.

دکتر محمود تولیت افزود: اگر مدیریت جدید شهرداری آمادگی انتقال پسماند را دارند و هزینه بالایی از نظام پزشکی دریافت نمی کنند آمادگی انعقاد قرارداد را داریم.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها :

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب