امروز ۶ دی ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اجتماعی » «دروازه زیارت» تربت جام ؛ سرمایه‌ای در حال تخریب
کد خبر : 34108
تاریخ انتشار : ۵ دی ۱۳۹۶در ۸:۱۸ ق.ظ

«دروازه زیارت» تربت جام ؛ سرمایه‌ای در حال تخریب

نگاه سلیقه ای به طرح ها از سطح کلان به مسائل شهری رسیده است و طرحی را که امروز مدیری اجرا می‌کند مسئول بعدی پیگیر آن نیست و این امر باعث اتلاف هزینه‌ها شده است.

به گزارش جام روز؛ شهر تربت جام در مسیر تاریخی جاده ابریشم در تمام دوران ها مورد توجه بسیاری قرار گرفته است و در گذشته های نه چندان دور محلی برای اسکان و استراحت در این گذرگاه تاریخی بشمار می آمد.

امروز این شهرستان با توجه به سابقه فرهنگی و زبانی با کشور افغانستان و جاذبه های مذهبی و تجاری استان خراسان در مسیر عبور کشور های همسایه قرار گرفته که به توقف‌گاهی برای جمع زیادی از تجار، بازرگانان، مسافران و گردشگران تبدیل شده است تا به عنوان استراحتگاه ساعتی را در این شهر سپری کنند.

از طرفی مسافران شهرستان‌های تربت‌جام، تایباد، باخرز و خواف که قصد تشرف به مشهدالرضا (ع) را دارند از این مسیر تردد می‌کنند که این امر می‌طلبد به ورودی و خروجی شهر به صورت ویژه‌ای پرداخته شود.

احداث دروازه زیارت تربت جام  که در خروجی این شهر به سمت مشهد الرضا (ع) در حال ساخت می باشد ار پروژه های مصوب شده در سال ۸۸ است که به عنوان طرح استانی مورد توجه استاندار وقت قرار گرفت که تا امروز به اتمام نرسیده و باعث گله‌مندی مردم این منطقه شده است اما این پروژه ظاهراً در اولویت کاری مدیران شهری تربت‌جام نبوده و پس از گذشت هشت سال تنها حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

مسافران و زائران که روزانه از این مسیر عبور می‌کنند، سال‌هاست تغییری در این پروژه ندیده‌اند و آنچه از بازدید این پروژه‌ بدست می آید حاکی بر آن است که تغییر مدیریت و نگاه سلیقه ای به طرح ها از سطح کلان به مسائل شهری رسیده است و طرحی را که امروز مدیری اجرا می‌کند مسئول بعدی پیگیر آن نیست و این امر باعث اتلاف هزینه‌ها شده است.

این پروژه حال و روز خوشی ندارد؛ مبادی اصلی ورودی تربت‌جام ظاهری آشفته و نابسامان دارد که با وجود درخواست‌های مکرر مردم، هنوز ترتیب اثری برای ساماندهی دروازه زیارت تربت‌جام داده نشده است.

پروژه دروازه زیارت که قرار بود نماد اسلامی برای شهر تربت جام باشد به نماد سوی مدیریت و کمکاری تبدیل شده است و نتوانست هدف تبلیغ دینی را برای گردشگران ایفا کند و این در حالی است که اساس ایجاد این طرح در زمانی که دیگر ساخت دروازه مرسوم نیست و بسیاری از دروازه های تاریخی کشور به عنوان یک نماد و یا به کلی تخریب شده است نمی تواند توجیهی منطقی داشته باشد.

پروژه‌ای که حدود یک میلیارد تومان برای آن هزینه شده ناتمام و در این یک سال اخیر بعضی از قسمت‌های زیرین دروازه در حال فروریختن و این پروژه بدون اعتبار در حال از بین رفتن است.

در زمان شهردار وقت از فضاهای جانبی آمفی تئاتر، واحدهای تجاری و نمایشگاهی در طبقه فوقانی این دروازه مطرح که باعث خوشحالی مردم و به‌خصوص فرهنگ دوستان شد ولی با گذشت این چند سال ظاهرا همه این طرح‌ها در حد وعده باقی مانده است.

مسئولان منطقه ای و استانی اگر به داد این پروژه نرسند باید منتظر جمع آوری آوار این بنا قبل از افتتاح باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب