امروز ۲۵ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اخبار تربت جام » رهاسازي يك بهله بالابان در عرصه هاي طبيعي شهرستان تربت جام
کد خبر : 20386
تاریخ انتشار : ۹ بهمن ۱۳۹۴در ۱۱:۳۱ ق.ظ

رهاسازي يك بهله بالابان در عرصه هاي طبيعي شهرستان تربت جام

رئیس محیط زیست تربت جام از رهاسازی یک بهله بالابان درعرصه های طبیعی این شهرستان خبرداد.
رها سازی يك بهله بالابان تربت جام

به گزارش جام روز؛ جواد دامن پاک، رئیس اداره محیط زیست تربت جام درگفتگو با جام روز اظهارداشت: يك بهله پرنده شكاري از نوع بالابان از گونه هاي نادر و در معرض خطر انقراض كه از يك متخلف شكار و صيد در شهرستان تربت جام،‌ كشف و ضبط گرديده بود،‌ روز گذشته و پس از تيمارداري سه هفته اي،‌ در عرصه هاي طبيعي شهرستان تربت جام رهاسازي گرديد.

وی بیان داشت: پرندگان شکاری در رأس یکی از هرم های غذایی چرخه طبیعت هستند و نقش مهم و موثري را در تنظيم جمعيت جوندگان بر عهده دارند. همچنين اين گونه بالابان جزو گونه های كنوانسيون سايتيس (کنوانسیون‌ منع تجارت‌ بین‌المللی‌گونه‌های‌ جانوران‌ و گیاهان‌ وحشی‌در معرض‌ خطر انقراض‌ و نابودی‌) می باشند.

دامن پاک اذعان داشت: متأسفانه بدلیل قابلیت دست آموزی و استفاده از آنها در قوش بازی توسط اتباع کشورهای حوزه خلیج فارس، همواره توجه افراد سودجو و دلالان را به خود جلب نموده اند.

وی گفت: این پرندگان جزء پرندگان مهاجر بوده و مدتی از سال را در شهرستان تربت جام سپری می کنند. مهمترین دلیل کاهش جمعیت و در معرض خطر انقراض بودن اين گونه در سطح جان و منطقه،‌ زنده‌گیری مداوم این پرنده از طبیعت، برای استفاده در قوش بازي و همچنين تخریب زیستگاه‌ها ي اين پرندگان مي باشد.

رئیس اداره محیط زیست تربت جام افزود: در سال جاري، مامورين يگان حفاظت اداره محيط زيست تربت جام علاوه بر آموزش و اطلاع رساني به جوامع محلي،‌ 6 گروه از متخلفين شكار و صيد شامل 10 نفر را كه قصد زنده گيري پرندگان شكاري در عرصه هاي طبيعي شهرستان را داشتند، ‌ قبل از موفقيت در زنده گيري، دستگير و تحويل مراجع قضائي دادند.

انتهای پیام/

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب