امروز ۱۷ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اخبار تربت جام » رمضان فرصتی برای رفع نادانی و غفلت است
کد خبر : 31894
تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۳۹۶در ۵:۲۰ ب.ظ

رمضان فرصتی برای رفع نادانی و غفلت است

امام جمعه موقت تربت جام ابراز داشت: هر روز از این ماه یک مشکل اخلاقی بشر را حل می کند در روز اول اصل غفلت و در روز سوم اصل صفاحت ونادانی را رفع می کند.

حجت الاسلام علی پیرنیا امام جمعه موقت تربت جام در گفتگو با خبرنگار جام روز گفت: اینکه بخواهیم اصل ماه رمضان وفلسفه روزه را پایه و ریشه بندی کنیم اساس کار خوب براین است که با اهداف خوب و متعالی آغاز می شود اما دیده می شود که در ادامه به مشکل می خورند برای همین می گویند روزه بگیرید تا وقتی وارد کارخالصانه ای می شوید از آن متضرر نشده و اساس کلمه روزه و روزه داری یعنی اینکه اگر کار خوبی را شروع کردیم تا آخرادامه پیدا کند.

وی با اشاره به دلیل اینکه چرا ماه رمضان یک ماه در سال می باشد عنوان داشت: هرکاری که انجام می شود لازم است حد و حصری داشته باشد و هر آنچه که بدون حد و حصر باشد جنبه عمومی پیدا نمی کند و معمولا برنامه های کاربردی همیشه کوتاه مدت با آثار طولانی می باشد.

امام جمعه موقت تربت جام با اشاره به آثار روزه داری یادآورشد: کسی که روزه می گیرد و باخدای متعال ارتباط برقرار می کند  شکمی خالی از طغیان داشته و اقدام به جرم جنایت نمی کند.

حجت الاسلام پیرنیا ادامه داد: همیشه گناهان و اختلاف ها از روی شکم پرستی و هوسرانی است که انسان را از یاد خدا دور می کند.

وی با انتقاد از اینکه می گویند جامعه غیر اسلامی جرم و جنایت کمتری دارند تصریح کرد: اینکه عده ای می گویند جرم و جنایت در بعضی از کشورهای غیر مسلمان کمتر است مورد نقد است زیرا خیلی از مراکز آمار که جرم حنایت را بررسی می کنند از لحاظ مبانی متفاوت است و در مسیحیت کابالا ارتباط به جنس مخالف تا منعقد شدن نطفه مجاز است که در اسلام اصل رابطه حرام و خلاف است به همین دلیل رتبه بندی کشورها از لحاظ جرم درست نیست.

امام جمعه موقت تربت جام با اشاره به آیات قران خاطرنشان کرد: ابلیس در ماه رمضان در زنجیر است و کسی که در این ماه گناه می کند مربوط به خباثت های نفسانیش می باشد لذا در روایت آمده است قبل از ورود به ماه رمضان استغفار کنیم.

حجت الاسلام پیرنیا تاکید کرد: ماه رمضان ماه رحمت الهی است و اگر کسی درون نفسانی خود را با اصلاح نفس مدیریت نکند ظرف دلش آماده دریافت رحمت الهی نیست.

وی با اشاره به خصوصیات روزهای ماه رمضان ابراز داشت: هر روز از این ماه یک مشکل اخلاقی بشر را حل می کند در روز اول اصل غفلت و در روز سوم اصل صفاحت ونادانی را رفع می کند.

امام جمعه موقت تربت جام ادامه داد: این دواصل صفاحت و غفلت از اصلی ترین مشکلات امروز بشر است و می بینید که مردم در غفلت کامل به سر می برند و توجهی به اطراف خود ندارند و درست است که مدرک دارد اما کاری می کند که از یک نادان وصفیح هم بعید است.

حجت الاسلام پیرنیا با اشاره به علائم صفاحت ابراز داشت: تکبر یکی از مهمترین اعلائم شناختن انسان نادان است لذا هرکس به اندازه ای که کبر داشته باشد نادان است واین نادانی در مشکلات بشر مشخص می شود که به جای امید به خدا و اهل بیت متوسل به غیر می شود و خداوند می گوید اگر این زمان و انرژی که برای جذب افرادگذاشتی را برای من انجام داده بودی زودتر جواب گرفته بودی چرا راه سخت را می روی؟

وی عدم ترس از خداوند و روز جزا را از دیگر اعلائم صفاحت دانست و یادآورشد: کسی که نمی تواند از عهده اعمال خودش برآید می گوید گناه تو برای من این انسان صفیح است لذا وقتی انسان بیاید اصل غفلت و نادانی را رفع کند مشکل نفس خود را حل کرده است.

امام جمعه موقت تربت جام با اشاره به فلسفه وجود شب قدر افزود:  تصمیم گیرنده بشر خداوند است چطور یک دولت می آید می گوید تصمیم گیرنده چهار سال بعد است خداوند در شب قدر تصمیم می گیرد برای بشری که خلق کرده است برنامه یکساله ارائه کند.

حجت الاسلام پیرنیا در خصوص چرایی ارائه برنامه در شب قدر عنوان داشت: خداوند در شب به بشر برنامه یک ساله می دهد چون هرکس شب را درک کند برای شروع کار یک روز جلوترمی باشد واین شب اساسا برای برنامه ریزی یکساله است و استغفار متعلق به شب های گذشته بود تا بتواند این شب را درک کند.

وی با اشاره به اینکه ما در شب قدر چه می گوئیم ابزار داشت: شب قدر می آئیم تا ثابت کنیم به درد سال آینده می خوریم و زنده بودنمان برای خود و دیگران مفید است و اگر غیر از این باشد مرگ فرا می رسد.

امام جمعه موقت تربت جام ادامه داد: یکی از دلایل مرگ بالای جوانان نسبت به پیران این است که وجود جوان، برای استقامت داشتنش می باشد و هرچه این استقامت کم شود به مرگ نزدیک تر می شود اما پیر اسقامت کرده تا به این جا رسیده است.

حجت الاسلام پیرنیا با اشاره به چرایی قرار گرفتن شب قدر در سه شب بیان کرد: شب قدر را در شب قرار دادند تا شب اول تبیین، شب دوم تثبیت و شب سوم برنامه یکساله امضا شود.

وی مهمترین نکته ای که می شود از ماه رمضان دریافت کرد  این است که اشتباهات خودمان را به پای دیگران نگذاریم و قبول کنیم اشتباه خودمان را تا خیلی از مسائل حل شود.

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب