امروز ۲ اسفند ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اجتماعی » دوره معاصر معماری و عمران شهری دچار فروپاشی فرهنگی است
کد خبر : 34812
تاریخ انتشار : ۲ اسفند ۱۳۹۶در ۷:۰۴ ب.ظ

دوره معاصر معماری و عمران شهری دچار فروپاشی فرهنگی است

استاد تمام گروه معماری دانشگاه شهید بهشتی تهران گفت: دوره معاصر معماری و عمران شهری دچار فروپاشی فرهنگی شد و ارکان تولید فکر در کشور ضعیف و تفکر وفرهنگ غربی متاسفانه بر جامعه اثر گذاشت.

به گزارش جام روز؛ نخستین کنگره بین المللی معماری و عمران شهری با حضور دانشمندان و نخبگان حوزه معماری و عمران از کشورهای استرالیا، انگلستان، عراق، ترکیه و استاید برجسته کشوری، استانی و محلی به همت موسسه آموزش عالی وحدت تربت جام به مدت دو روز در این شهرستان برگزار شد.

پرفسور هادی ندیمی استاد تمام گروه معماری دانشگاه شهید بهشتی تهران عنوان داشت: اگر در امور کشور در همه سطوح به مردم تکیه کنیم مشکلات حل می شود ولی متاسفانه دیوان سالاری در کشور باعث دشواری راه اندازی کار ها شده است.

ندیمی افزود: در عرصه معماری وشهرسازی متاسفانه توفیق زیادی نداشیم و دستاوردهای عظیم کشور مربوط به گذشتگان است و امروز دستاوردی برای افتخار نداریم.

وی با اشاره به تاریخ معماری کشور تصریح کرد: در این دوره معاصر معماری و عمران شهری دچار فروپاشی فرهنگی شد و ارکان تولید فکر در کشور ضعیف و تفکر وفرهنگ غربی متاسفانه بر جامعه اثر گذاشت.

استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی عنوان داشت: اگر در کشور آشفتگی در حوزه معماری و مقیاس شهری می بینیم این مشکل ناشی از آن است که خودمان را فراموش کردیم.

ندیمی با اشاره به فرهنگ غنی ایران خاطر نشان کرد: معماری ایرانی واسلامی با قدمت بالای تاریخی میوه فرهنگ کشور می باشد که اگر آسیبی به آن برسد نشان می دهد درخت آن که جامعه دچار مشکلات فرهنگی شده است.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم در حوزه معماری تحول و رشد داشته باشیم باید جسارت فهم آسیب های خود را بشناسیم که متاسفانه دچار خود تعریفی شده ایم.

استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران با انتقاد از نگاه سیاسی به همه امور کشور ابراز کرد: متاسفانه شاهد هستیم که در همه موضوعات کشور سیاسی شده حتی لباس، خوردن و زندگی ما رنگ بوی سیاست گرفته و مانع کارهای علمی و فرهنگی شده است.

ندیمی با اشاره به آشفتگی حوزه معماری و عمران شهری بیان داشت: هر چه از تهران و حوزه سیاست دور می شویم شاهد هستیم حال و احوال معماری و در حوزه مدیران بهتر است.

وی تاکید کرد: امروز اگر در حوزه معماری، تصمیم گیری و تصمیم سازی در عرصه معماری و شهرسازی غفلت کنیم آینده نا بهتر از امروز نخواهد بود و شرایط بدتر خواهد شد.

استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی یاد آور شد: اصول معماری را باید به افراد عاقل، متخصص وفهیم سپرد که معماری درک مخصوص خودش را دارد و کار هرکس نیست.

ندیمی با انتقاد از الگو گیرهای نادرست مدیران شهرستان ها از پایتخت اظهار داشت: متاسفانه شاهدیم هر الگوی نادرستی در تهران پیاده می شود چند وقت بعد به شهرستان ها می رسد و عملی می شد که در اکثر آنها شاهد شکست هستیم.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها :

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب