امروز ۲۴ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اخبار ایران و جهان , یادداشت و تحلیل » دلایل دشمنی با حزب الله لبنان
کد خبر : 24872
تاریخ انتشار : ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵در ۸:۳۸ ق.ظ

دلایل دشمنی با حزب الله لبنان

جوش و خروش حزب­ الله و مدیریت تحولات منطقه، یک احساس حقارت و حساسیت در بین بسیاری از گروه­های تندرو و رادیکال عرب در منطقه ایجاد کرده و این احساس حقارت باعث دشمنی با حزب الله شده است.

به گزارش جام روز، به نقل از دانا رضوی، سیدحسن نصرالله در بین اعراب منطقه محبوبیت ویژه­ای دارد. محبوب‌ترین چهره جهان عرب، شخصیت برتر لبنان است و همه جوانان منطقه علاقه بسیاری به او دارند. پیروزی در جنگ ۳۳ روزه برای لبنان و جریان شیعی یک اتفاق بزرگ بود و این امر سبب تحریک جریان­های تکفیری متعصب در لبنان شد و آن‌ها به‌شدت به موفقیت‌های شیعه غبطه ‌خوردند و از آن مهم‌تر، این بود که گرایش به تشیع در عموم جهان عرب و به‌ویژه در محافل خاص آن‌ها شکل گرفت تا جایی که پسر آقای قذافی شیعه شد و اشعار عاشقانه برای شیعه­ ها‌سرود و این موضوع در آن دوران باعث ناراحتی قذافی و حسادت وی شد.

 

به اذعان برخی از علمای عرب در منطقه، مشکل برخی بنیادگراها با شیعیان این است که شیعه دائماً در منطقه پیروز می‌شود و حکومت دینی بر اساس آن چیزی که خودش اعتقاد دارند، تشکیل می­دهند؛ ولی برخی از جریانهای عربی و مدعی در منطقه دچار رخوت و سکون شده­ اند.

 

آنها معتقدند که برخی اعراب منطقه حکومت‌های خودشان را قبول ندارند و توانایی درگیری ندارند که حتی با دشمنان خود مقابله کنند، چه برسد به اینکه بخواهیم پیروز هم بشویم.

 

لذا این جوش و خروش حزب­ الله و مدیریت تحولات منطقه، باعث شده که یک احساس حقارت و حساسیت در بین بسیاری از گروه­های تندرو و رادیکال عرب در منطقه ایجاد شود و این احساس حقارت باعث دشمنی شود.

 

برخی از تحلیگران عرب معتقدند؛ یکی از دلایل شکل‌گیری داعش، همین احساس حقارت بوده است و داعش به نوعی واکنش افراط­ گرایان منطقه به روحیه جهاد و موفقیت جریان حزب­الله بوده است.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب