امروز ۲۰ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » یادداشت و تحلیل » داعش و شبکه‌های اجتماعی
کد خبر : 24875
تاریخ انتشار : ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵در ۸:۴۲ ق.ظ

داعش و شبکه‌های اجتماعی

خدمات بی نظیر و ویژه‌ی توییتر، فیس‌بوک و یوتیوب به تروریست‌های تکفیری با تمام امکانات ادامه دارد و دست‌پرورده‌های صهیونیسم و وهابیت هر روز با وقاحت بیشتری از امکانات رسانه‌ای ویژه‌ی حامیانشان برای تخریب چهره‌ی اسلام استفاده می­کنند.

به گزارش جام روز، به نقل از دانا رضوی، تروریست‌های اسلام­گرا که هدف احیای «خلافت اسلامی» را در سر دارند، از تکنیک‌ها و ابزارهای نوینی نظیر شبکه‌های اجتماعی برای پیش‌برد اهداف خود بهره می‌گیرند. گروه تروریستی داعش فیلمهایی را از جنایات هولناک خود، به منظور جنگ روانی در عراق و سوریه منتشر می­ کند. در این فیلم­ها، تروریست‌های داعش پس از انتقال اسرا به حفره‌ای در صحرا، با شلیک گلوله به سرشان و یا بریدن گلوی آنها، در نهایت بی‌رحمی تک‌تک آن‌ها را به قتل می‌رسانند.

در همین حال، خدمات بی نظیر و ویژه‌ی توییتر، فیس‌بوک و یوتیوب به تروریست‌های تکفیری با تمام امکانات ادامه دارد و دست‌پرورده‌های صهیونیسم و وهابیت هر روز با وقاحت بیشتری از امکانات رسانه‌ای ویژه‌ی حامیانشان برای تخریب چهره‌ی اسلام استفاده می­کنند.

رسانه‌های مختلف عربی نیز بعضاً این فیلم­ها را به منظور جنگ روانی در فضا مجازی انتشار می­دهند. در این فیلم­ها عناصر داعش پس از آن که اسرای خود را به قتل می­رسانند، برای اطمینان از کشته شدن آنها، دوباره آنان را هدف قرار می­دهند.

همچنین مجله آتلانتیک در گزارشی که پیرامون فعالیت‌های آنلاین گروه داعش منتشر کرده، از انتشار اپلیکیشن ویژه‌ای برای توییتر توسط این گروه خبر داد. تاکنون صدها کاربر با استفاده از آن روی گوشی‌های اندروید، اطلاعات خصوصی‌شان را دراختیار طراحان آن قرار داده‌اند. این اپلیکیشن که«فجرالبشائر» نام دارد، به صورت اتوماتیک توییت‌ها را از طریق اکانت شما منتشر می‌کند؛ توییت‌هایی که توسط نیروهای زبردست داعش در امور شبکه‌های اجتماعی آماده‌ی انتشار می‌شوند.

آن‌ها از این طریق از گزند الگوریتم‌های کشف اسپم‌های توییتر هم در امان می‌مانند، چون کاربران داوطلب به صورت معمول توییت‌ها را روی صفحه‌هایشان ارسال می‌کنند و راه ساده‌ای برای مسدود کردن آن‌ها وجود ندارد.

از طرفی پس از افزایش شدید انتقادها و اعتراض‌ها به شبکه‌های اجتماعی فضای مجازی، به ویژه توییتر و فیس‌بوک به علت ارائه خدمات ویژه به گروه‌های تروریستی تکفیری، یکی از مدیران بلند پایه  توییتر فاش کرد که بر اساس دستورالعمل سیا، آن‌ها اجازه حذف کردن این صفحات را ندارند. وی گفت بر اساس مقررات امنیتی، به ویژه قوانین پاتریوت، ما ناچاریم با سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی همکاری کنیم و آن‌ها تقریباً به تمام داشته‌های ما دسترسی نامحدود دارند؛ اما گاهی کار از این هم فراتر می‌رود و ما دستورات و توصیه‌هایی از برخی نهادهای دولتی و سازمان‌های اطلاعاتی ما دریافت می‌کنیم. سازمان اطلاعاتی تأکید می‌کنند که از اطلاعات توییتر یا سایر شبکه‌ها برای مبارزه با تروریستم استفاده می‌کنند. به عنوان مثال می‌توانند از روی ip کاربر نشانی او را به دست آورند. آن‌ها این اقدام را یک تاکتیک ویژه می‌دانند و می‌گویند که همین صفحات اطلاعات بسیار گران‌بهایی از تروریست‌ها در اختیار ما می‌گذارند.

رفتار دوگانه غرب با داعش

در راستای پروژه صهیونیسم، فیس‌بوک و شبکه‌های اجتماعی رفتارهای کاملاً دوگانه با کاربران فلسطینی و صهیونیست‌ها دارند به طوری که حساب کاربری فلسطینی‌هایی که هرگونه مطلبی علیه جنایات صهیونیست‌ها منتشر کنند و خواستار مقابله با اشغالگران شوند، توسط مدیران فیس‌بوک مسدود می‌شود (این نکته دقیقاً مقابل قوانین یوتیوب و فیس‌بوک است)؛ اما هم زمان صهیونیست‌ها به راحتی در فیس‌بوک به انتشار مطالب تحریک آمیز و تروریستی علیه فلسطینی‌ها مشغولند.

در ماه‎‌های گذشته حساب کاربری بسیاری از فلسطینی‌ها در فیس‌بوک مسدود شده است. علت مسدود شدن این صفحات، محتوای خشنونت آمیز و ضدصهیونیستی آن‌ها اعلام شده است. اما مسئولان فیس‌بوک در یک رفتار کاملاً دوگانه و تبعیض‌آمیز، خشن‌ترین و محرک‌ترین صفحات صهیونیست‌ها و حامیان کشتار فلسطینی‌ها را بازگذاشته‌اند. حتی صفحاتی که در آن مطالبی حاوی ضرورت قتل عام فلسطینی‌ها نیز منتشر می‌شود، کاملاً باز است و از برخورد مدیران فیس‌بوک خبری نیست. به عنوان مثال، اخیراً یکی از کاربران صهونیست، صفحه‌ای در فیس‌بوک راه‌اندازی کرده کرده که نام و موضوع آن ضرورت کشتن هر فلسطینی در هر ساعت است. تاکنون ۱۶هزار صهیونیست نیز از این صفحه حمایت کرده‌اند.

نهایت سخن این که شبکه‌های اجتماعی به عنوان ابزاری در خدمت گروهک‌های تروریستی و صهیونیستی است و نگاه جانبدارانه صاحبان این رسانه حکایت از این موضوع دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب