امروز ۱۹ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اخبار تربت جام , یادداشت و تحلیل » جوانان صالح آباد در آرزوی ازدواج آسان و تشکیل خانواده!
کد خبر : 20332
تاریخ انتشار : ۷ بهمن ۱۳۹۴در ۸:۰۶ ق.ظ

جوانان صالح آباد در آرزوی ازدواج آسان و تشکیل خانواده!

مشکلات اقتصادی و عرفها و هزینه های غلط تحمیلی، ازدواج آسان جوانان منطقه محروم صالح آباد را سخت دچار مشکل کرده و افزون بر بالا رفتن سن شرعی و قانونی ، در برخی موارد باعث بی تفاوتی آنها نسبت به این امر مهم (تشکیل خانواده) شده است.
ازدواج

به گزارش جام روز؛ مشکلات اقتصادی و عرفها و هزینه های غلط تحمیلی، ازدواج آسان جوانان منطقه محروم صالح آباد را سخت دچار مشکل کرده و افزون بر بالا رفتن سن شرعی و قانونی ، در برخی موارد باعث بی تفاوتی آنها نسبت به این امر مهم (تشکیل خانواده) شده است.

یک شهروند صالح آبادی می گوید: خشکسالیهای پی در پی ، محرومیت منطقه ، نبود درآمدکافی و پایدار و گرانیهای سرسام آور اوضاع را طوری رقم زده که اولیا جوانان دم بخت و یا از بخت گذشته از آینده اقتصادی فرزندانشان سخت بیمناکند وکمتر کسی به فکر ازدواج می افتد.

وی افزود : دولت باید همان طوری که برای رونق بازار خودروسازان که تعداد محدودی هستند دغدغه دارد و با اختصاص وام خودرو که جزو نیازهای ثالثی مردم است تدبیر می کند برای تشکیل مقدس ترین نهاد اجتماعی که در اسلام همان خانواده است اهمیت قایل شود.

وی تصریح کرد : آیا با این گرانی کالاها و خدمات و وام اندک ازدواج ، یک یا دوکالای جهیزیه را بیشتر می توان تهیه وخرید کرد؟! آن هم در صورتی که خوش شانس و صبور باشی و با مراجعه به بانکها دلسرد نشده و پس از مدتها در نوبت قرار گرفتن و التماس به آرزوی خود نایل شوی.

جوان دیگری هم می گوید: ما از وزارت ورزش و جوانان فقط و فقط نامش را شنیده ایم نه در بخش ورزش و نه در بخش جوانان برای این منطقه کار خاصی انجام نشده در حالی که باید با توجه به محرومیت این منطقه و همجواری با دو کشور مساله دار افغانستان و ترکمنستان این منطقه در اولویت اول کاری باشد.

وی معتقد است که عرف شدن هزینه های غیرضرور ازدواج در برخی مناطق شهری و روستایی صالح آباد مانعی جدی برای تسهیل ازدواج جوانان در این منطقه محروم است اما وجود برخی آداب و رسوم پر هزینه در مجالس عروسی این منطقه به یک فرهنگ غلط تبدیل شده است که باید اصلاح شود.

وی می افزاید: پدیده « چشم و هم چشمی » و برخی آداب و رسوم غلط در مجالس عروسی باعث هزینه های تحمیلی و مضاعف ازدواج جوانان در صالح آباد شده که یکی از این هزینه های کمرشکن ازدواج ، « شیربها » ی سنگین است که در مواقعی این فرهنگ غلط برای ازدواج جوانان مشکل ایجاد می کند.

وی خاطرنشان کرد: طولانی شدن دوره نامزدی و یا تحمیل برگزاری مجلس سنگین عروسی و از آن بدتر سفارش « ساز و دهل » و یا « ارگ » به بهانه گرم کردن مجلس عروسی بارزترین نماد اسراف و باب شدن هزینه های زایدی است که مشکل ازدواج جوانان این دیار را دو چندان می کند.

به اعتقاد وی هزینه بالای آرایشگاه و تامین لباس گرانقیمت برای عروس و همراهان ، گرفتاری بزرگ دیگری برای ازدواج آسان جوانان این خطه مرزی است که باید تسهیل شود و ترویج ازدواج آسان به عنوان یک راهکار برای رهایی از ازدواجهای پر هزینه مورد تاکید قرارگیرد.

یک شهروند دیگر هم گفت : هزینه حاشیه ای ازدواج برخی جوانان این منطقه عرفهایی غلط است که بخشی برای مراسم کشتی گیری و در نظرگرفتن قند اول ، دوم و … برای جایزه کشتی گیران برنده هزینه می شودکه این خود حکایت تلخ دیگری است.

وی افزود: انتظارات و توقعات خاصی برای ازدواج جوانان این منطقه تحمیل و باب شده است که خانواده ها با وجود مشکلات اقتصادی ناگزیر به اجرای آن هستند در حالی که این آداب و رسوم با شرایط بد اقتصادی امروز هرگز سازگار نیست.

وی معتقد است : متاسفانه برخی جوانان پس از مراسم پرهزینه ازدواج خود ، برای جبران بخشی از این هزینه ها ناگزیر به ترک کانون خانواده و سفر به مناطق و سایر شهرستانها برای کار می شوند تا بتواند بخشی از هزینه های ازدواج خود را جبران کنند.

یک فرهنگی هم با اشاره به اینکه نزدخداوند هیچ نهادی مهمتر از تشکیل خانواده نیست ،گفت : اگر به این مهم اعتقاد داریم باید همه سازمانها ، نهادها و دستگاهها در خدمت شکل گیری خانواده باشند تا با ازدواج آسان دغدغه جوانان نیز در این خصوص رفع شود .

وی افزود: ازدواج آسان باید در خانواده ها ترویج شود زیرا هدف اصلی از انجام این سنت حسنه رسیدن به آرامش هردو جوان است و متاسفانه در همه نشست ها از ملزومات ازدواج حرف زده می شود اما از معیار اصلی و مهم ازدواج که آرامش دین و دنیاست سخنی به میان نمی آید .

وی با تاکید بر آموزش والدین در خصوص فراهم کردن بستر مناسب ازدواج گفت : با آگاهی دادن به خانواده ها ، معضلات و اثرات منفی آن در جامعه به حداقل خواهد رسید و از همه مهمتر دغدغه و نگرانی طلاق رفع خواهد شد.

جوان دیگری نیز می گوید: بالا رفتن مهریه و جهیزیه های سنگین از دیگر موانع سر راه ازدواج جوانان این منطقه است که ایجاب می کند که پدران و مادران این سنت نبوی را آسان بگیرند و از سختگیری و سنگ اندازیهای بی مورد خودداری کنند.

وی خاطرنشان کرد: خانواده ها باید با صرفه جویی ، پس انداز و اندوخته ناشی از حذف هزینه های غیر ضروری ازدواج را صرف تامین ملزومات مهم زندگی از جمله خرید مسکن و سایر نیاز های واقعی جوانان کنند.

وی دلیل دیر ازدواج کردن و یا ازدواج نکردن جوانان را در جامعه فقط مساله معیشتی نمی داند بلکه یک مشکل و ضعف اجتماعی و فرهنگی قلمداد می کندکه باید بیش از پیش برای کاهش هزینه ها و مصارف غیرضرور فرهنگ سازی شود.

یک طلبه روحانی هم گفت: یکی از موانع مهم ازدواج آسان جوانان ، نداشتن برنامه اقتصادی با حساب وکتاب و نادیده گرفتن سنت های حسنه وآسان به روش سیره نبوی است که باید جوانان این مهم را الگو و سرلوحه زندگی خود قرار دهند تا در دنیا وآخرت خوشبخت شوند.

وی تصریح کرد : اگر جوانان می خواهند ازدواج آسان را پیشه کنند مصداق واقعی آن ازدواج آسمانی حضرت علی « ع » و حضرت فاطمه « س » است که باید با الگوپذیری از اهل بیت خود را بیمه کرده و از هیچ مساله ای بیم نداشته و اصلاً نگران آینده نباشند زیرا خداوند در امر ازدواج ضمانت همکاری کرده است.

ابوالحسن صاحبی

انتهای پیام/

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب