امروز ۲۱ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اخبار ایران و جهان , سیاسی » جزئیات رای هیئت حل اختلاف درباره پرونده ابطال آرای مینو خالقی
کد خبر : 24764
تاریخ انتشار : ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵در ۶:۱۶ ق.ظ

جزئیات رای هیئت حل اختلاف درباره پرونده ابطال آرای مینو خالقی

طبق قواعد حقوق اساسی جمهوری ا سلامی رای هیئت حل اختلاف قوا فقط مشورتی می باشد و تایید این رای از سوی مقام معظم رهبری، مهر تاییدی بر صلاحیت قانونی شورای نگهبان در بررسی صلاحیت های داوطلبان انتخابات مجلس در هرمرحله ای پیش از تایید انتخابات می باشد
به گزارش جام روز، به نقل از گروه سیاسی- رجانیوز: روز سه شنبه اعلام شد که هیئت حل اختلاف در موضوع ابطال آرای مینو خالقی نظر شورای نگهبان را پذیرفته است. دراین باره برخی رسانه ها اظهار داشته اند که طرح موضوع «ابطال آرا» مینو خالقی از سوی رئیس جمهور و وزارت کشور صورت گرفته است. علی مطهری روز گذشته در جریان یک سخنرانی اعلام کرد که علی لاریجانی، رئیس مجلس، در نامه ای به مقام معظم رهبری خواستار حل موضوع مینو خالقی و شکسته شدن نظر شورای نگهبان شده است. مقام معظم رهبری نیز نامه علی لاریجانی را به هیئت حل اختلاف ارسال کردند.
همچنین خبرنگار رجانیوز گزارش داد هیئت حل اختلاف قوا ابتدا تصمیم به ورود به این موضوع را نداشته است. استدلال این هیئت وضوح مسئله و عدم وجود سمت قانونی ریاست مجلس برای طرح موضوع بوده است.بااین حال با توجه به ارجاع نامه از سوی رهبر انقلاب به این شورا، وارد دستور شد و با توجه به اتقان نظارت استصوابی، به صحت اقدام شورای نگهبان رای داده است.
این گزارش می افزاید، علی رغم اظهارات حسن روحانی مبنی بر پیگیری موضوع مینو خالقی و بیان این نکته  از سوی رئیس جمهورکه همهء امور در اختیار رئیس قوه مجریه نیست، آقای روحانی هیچ پیگیری قانونی در موضوع مینو خالقی نداشته است.
قابل ذکر است طبق قواعد حقوق اساسی جمهوری اسلامی رای هیئت حل اختلاف قوا فقط مشورتی می باشد و  تایید این رای از سوی مقام معظم رهبری، مهر تاییدی بر صلاحیت قانونی شورای نگهبان در بررسی صلاحیت های داوطلبان انتخابات مجلس در هرمرحله ای پیش از تایید انتخابات می باشد.
انتهای پیام/

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب