امروز ۱۷ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اخبار تربت جام » ثبت جهانی مجموعه مزار شیخ احمد جامی تربت جام در یونسکو
کد خبر : 31885
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۳۹۶در ۵:۰۰ ب.ظ

ثبت جهانی مجموعه مزار شیخ احمد جامی تربت جام در یونسکو

معاون اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: مسئولان اجرایی تربت جام فقط دوماه برای ثبت جهانی مجموعه مزار شیخ احمد جامی ا برای ارسال به یونسکو فرصت دارند.

به گزارش جام روز، حسین اصغری معاون اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی در جلسه هماهنگی ثبت جهانی مجموعه مزار شیخ احمد جامی که با حضورجمعی از نخبگان و اعضای شورای اسلامی شهر و منتخبین پنجمین دوره شورا در محل شورای اسلامی شهر تربت جام برگزار شد گفت: مسئولان اجرایی تربت جام فقط دوماه برای ثبت جهانی مجموعه مزار شیخ احمد جامی فرصت دارند که باید با تلاش مضاعف پرونده را برای ارسال به یونسکو برا اساس شاخصه ها تکمیل کنند.

اصغری افزود: سازمان یونسکو امسال دو سهمیه برای جمهوری اسلامی در نظر گرفته و  همه تکلیف داریم به صورت جهادی در جهت آماده سازی پرونده مجموعه مزار شیخ احمد جامی تلاش کنیم و این یک فرصت استثنایی برای شهرستان تربت جام در جهت اعتبار جذب گردشگری می باشد.

وی اضافه کرد: برای تکمیل پرونده تا کنون پنج میلیارد ریال هزینه شده و نیاز مبرم به چهار میلیارد ریال اعتبار دیگر است که شورای اسلامی شهربا همکاری سایر نهادها سریعا این مبلغ را فراهم تا پرونده برای ثبت یونسکو آماده شود.

معاون مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی با اشاره به مرمت اضطراری بنا های تاریخی که امکان ریزش دارد خطر نشان کرد: برای مرمت اضطراری و نگهداری بناهای تاریخی و خرید زمین ها و منازل حریم آثار مبلغ ۷۵۰ میلیارد تومان اعتبارمورد نیاز است.

در ادامه جلسه رئیس شورای اسلامی شهر تربت جام با ابراز گلایه از عدم حضور فرماندار در این جلسه گفت: باهماهنگی و دعوت قبلی متاسفانه فرماندار شهرستان در این جلسه مهم شرکت نکرد که جای گلایه دارد.

حسن جانثار احمدی افزود: ثبت جهانی مزار شیخ جام کاری به مذهب و احزاب ندارد و اینجا پرچم اسلام، ایران و تربت جام با عنوان عمران و آبادانی بالا می رود و ما به دنبال منافع ملی ومحلی هستیم.

وی از همگان خواست: همه مدیران و دست اندرکاران همکاری و مساعدت کنند نگذارند این فرصت طلایی که برای تربت جام بوجود آمده از دست برود.

رئیس شورای اسلامی تربت جام ادامه داد: پس از ثبت جهانی مجموعه مزار شیخ احمد جامی هر گردشگری که وارد ایران شود تاثیرات مثبت خود را به لحاظ مسائل فرهنگی واقتصادی در سطح ملی و محلی خواهد گذاشت.

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب