امروز ۲۲ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اخبار تربت جام » توقف طرح شبکه فاضلاب شهرتربت جام پس از5 سال
کد خبر : 20036
تاریخ انتشار : ۱۹ دی ۱۳۹۴در ۱۰:۱۰ ق.ظ

توقف طرح شبکه فاضلاب شهرتربت جام پس از5 سال

با گذشت 5 سال ازطرح شبکه فاضلاب شهر تربت جام وپیشرفت 11 درصدی به خاطرتخصیص نیافتن اعتبار ضمن توقف آن؛ رها سازی پساب های خانگی در معابر عمومی به یک معضل بهداشتی وزیست محیطی تبدیل شده است.

به گزارش جام روز؛رها سازی فاضلاب خانگی در کوچه و خیابان ها یکی از معضلاتی است که متاسفانه بسیاری ازمحلات شهر تربت جام گرفتار آن هستند .
در برخی مواقع مشاهده  می شود که برخی از شهروندان به صورت کاملا غیرقانونی حقوق دیگران را زیر پا می گذارند واقدام به رها سازی فاضلاب های خانگی خود درمعابر عمومی می کنند.
این مسئله علاوه برمسائل زیست محیطی و بهداشتی که به وجود می آورد ، موجب اذیت و آزارهمسایه ها شده که باید به این مسئله توجه ویژه ای شود و سازمان های مربوط به این مسئله رسیدگی کنند.
«عطایی» یکی از شهروندان تربت جامی با اشاره به هدایت پساب های خانگی  توسط برخی شهروندان به داخل معابرعمومی گفت: رها سازی فاضلاب خانگی در داخل معابرعمومی تبعات زیست محیطی و بهداشتی دارد،مسئولان مربوطه باید از این اقدام ناپسند برخی شهروندان جلوگیری کنند.
«عباس قنبری» یکی دیگر از شهروندان اظهارداشت: طرح فاضلاب شهری در شهر اجرا نشده است بنابراین شهروندان فاضلاب خانگی را به سوی معابرعمومی هدایت نکنند چرا که این آب ها به راحتی به بیرون از شهر هدایت نمی شود بلکه به مرورزمان نیز باعث آلودگی زیست محیطی می شود و بسیار خطرناک است.
وی افزود: این مسائل باعث ایجاد بوی نامطبوع فاضلاب در برخی معابر شهری و درپی آن سبب نارضایتی شهروندان شده و به تهدیدی برای سلامت همگان تبدیل شده است.
بیش از300 فقره بازدید و130اخطار بهداشتی صادرشد
سرپرست دانشکده علوم پزشکی تربت جام با اشاره به معضل بهداشتی رها سازی پساب های خانگی درمعابر عمومی این شهرگفت: رها سازی پساب های خانگی منازل به داخل معابر عمومی موجب زشتی وآلودگی محیط شهر می شود.
دکترسید محمود نظری افزود :شهروندان بدون توجه به خطرات بهداشتی اقدام به رهاسازی پساب های خانگی منازل خود درمعابرعمومی و کانال های جمع آوری آب های سطحی می کنند که موجب اعتراض سایر شهروندان هم می شود.
وی اضافه کرد :یکی از مسائل  مهم  بهداشتی که همیشه در تمام جلسه های شورای سلامت و امنیت غذایی و کارگروه های تخصصی این شهرمطرح می شود، بحث رها سازی پساب های خانگی در داخل معابر عمومی است که باید از این اقدام برخی شهروندان جلوگیری شود و در صورت رعایت نکردن با متخلفان برخورد قانونی صورت گیرد.
وی ادامه داد:بازرسان بهداشت محیط به صورت مستمر از نقاط مختلف شهر بازدید می‌کنند و ضمن آموزش های لازم اخطار های بهداشتی را نیز به متخلفان می دهند.وی اضافه کرد: از ابتدای امسال بیش از300 فقره بازدید انجام و130 اخطار بهداشتی برای متخلفان صادر شده است.
وی اظهار کرد: شهروندان تربت جام در زمینه مشکل رها سازی پساب های خانگی باید توجه کنند که ابتدا خود از رها سازی پساب های فاضلاب متضررمی‌شوند.
وی تاکید کرد:شهروندان برای حفظ زیبایی و نظافت شهر و محل سکونت خود باید مشارکت بیشتری کنند و از رها سازی پساب های خانگی درمعابر عمومی جدا بپرهیزند.
سرپرست دانشکده علوم پزشکی تصریح کرد :سایر دستگاه های اجرایی وخدماتی موثر شهری نیز باید در این زمینه فعال تر باشند.
برای برخورد با متخلفان کارگروه تشکیل شد
شهردار تربت جام  نیز با اشاره به معضل پساب های خانگی در این شهر گفت:برابر ماده 168 مجازات اسلامی ، پیگیری و برخورد با متخلفان پساب های خانگی برعهده بهداشت محیط دانشکده علوم پزشکی است که در این راستا تاکنون اقدامات خوبی انجام شده است .
محمد یوسف بدری احمدی افزود :در طی سال های اخیر بر اثر خشکسالی ، مهاجرت روستاییان و سکونت در حاشیه شهر وهمچنین در برخی  از محلات به دلیل  فقر فرهنگی ، همچنان شاهد رها سازی پساب های خانگی در معابرعمومی هستیم.
وی ادامه داد:برخی از شهروندان که پساب های خانگی را به داخل معابرعمومی هدایت می کنند چاه فاضلاب ندارند.
وی خاطرنشان کرد: برای برخورد با متخلفان کارگروهی با حضور نمایندگان دانشکده علوم پزشکی، شهرداری و نیروی انتظامی تشکیل و با مراجعه به در منازل شهروندان ، توصیه های بهداشتی به آنان ارائه می شود ولی متاسفانه عده ای با بی توجهی به معضلات بهداشتی همچنان پساب های خانگی را به داخل معابر عمومی هدایت می کنند که باید با آنان برخورد قضایی صورت گیرد .
وی تصریح کرد : فاضلاب های رها شده به داخل خیابان معمولا به انتهای شهر هدایت می شود و برای جلوگیری از آلودگی زیست محیطی به ناچار کانال سر پوشیده ای در خیابان های «المهدی» ،«شیخ الاسلام احمد جامی» و«استقلال» ایجاد کردیم که این پروژه همچنان ادامه دارد .

بعدازگذشت 5 سال وپیشرفت11درصدی؛طرح فاضلاب شهری متوقف شد!
رئیس آبفای شهری تربت جام نیز با اشاره به اجرای پروژه جمع آوری فاضلاب شهری گفت: مطالعات پروژه شبکه جمع آوری فاضلاب خانگی با هزینه 800 میلیون ریال در سال 87 به پایان رسید وعملیات اجرایی پروژه اواخر سال 88 با اعتباری به مبلغ 10 میلیارد و 500 میلیون تومان شروع شد.
جنیدی افزود:با تخصیص اعتبار ، این پروژه در سال 89،  پنج هزار و 110 متر، سال 90 به میزان 11 هزار  و 400 متر و طی سال های 91 و 92 پنج هزار و 487 متر اجرا شد.
وی اضافه کرد:در سال های 93و94 نیز حدود150 متر این طرح اجرا شد که هم‌اکنون در مجموع با اجرای 23 هزار و 160 متر پروژه شبکه فاضلاب به دلیل تخصیص نیافتن اعتبارملی متوقف شده است.
وی ادامه داد : تاکنون بیش از 61 میلیارد ریال هزینه شده که برای تکمیل این پروژه بیش از 730 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است.
وی با اشاره به پیشرفت فیزیکی پروژه تصریح کرد: هم اکنون این پروژه با گذشت پنج سال از شروع عملیات اجرایی ، حدود 11 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
رئیس آبفای شهری خاطرنشان کرد:طول پروژه شبکه فاضلاب تربت جام 204 کیلومتر است که تا کنون 24 کیلومتر اجرا شده و 180 کیلومتر از این طرح باقی مانده است.
جنیدی گفت: برای احداث ایستگاه تصفیه خانه ، زمینی به مساحت 18 هکتار تملک شده که با نصب و راه اندازی ایستگاه تصفیه روزانه معادل 28 هزار متر مکعب آب تصفیه خواهد شد که برای  بخش صنعت و کشاورزی استفاده می شود.
وی تاکید کرد:با شروع  بهره برداری از طرح جمع آوری فاضلاب شهری برداشت بی رویه آب های زیر زمینی کاهش می یابد و چاه های جذبی آلودگی زیست محیطی  نیزجمع آوری می شود.

محمد رضا حقدادی

انتهای پیام/

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب