امروز ۲۲ اسفند ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اجتماعی , خواندنی‌ها » تشنگی دام های تربت جام را نظاره می کند!؟
کد خبر : 34703
تاریخ انتشار : ۲ اسفند ۱۳۹۶در ۱۲:۰۰ ب.ظ

تشنگی دام های تربت جام را نظاره می کند!؟

تشنگی دام های سبک تربت جام به دلیل هوشمند سازی و نصب کنتورهای حجمی چاه های کشاورزی و عدم دریافت سهمیه آب وضعیت نگران کننده ای دارند.

به گزارش جام روز، شهرستان تربت جام در فاصله ۱۶۰ کیلومتری از مشهد مقدس و ۳۵ کیلومتری با مرز افغانستان بزرگترین شهرستان مرزی و سومین از حاظ وسعت جغرافیایی در استان خراسان رضوی است.

شغل غالب این منطقه کشاورزی و دامپروری است که در کشاورزی رتبه اول در تولید محصولات گندم و خربزه را دارد و به گفته مدیران آستانی و محلی قطب کشاورزی استان خراسان رضوی محسوب می شود.

در حوزه دامپروری در چند سال اخیر به دلیل خشکسالی ها متوالی چراگاههای و مراتع دامپروری خشک شده است و از همین رو شاهد کاهش پرورش دام سبک در منطقه هستید.

دام های تربت جام سهمیه آب ندارند

در جلسه رفع موانع تولید تربت جام که در فرمانداری برگزار شده بود ابدالی یک نفر از دامداران گوسفند بخش بالاجام به خبرنگار ما گفت: آب منطقه ای برای گوسفند داران سهمیه آب در نظر نگرفته است و به چاهای کشاورزی اجازه تامین آب دام را نداده که این موضوع باعث فشار به تولید کنندگان شده است.

وی ادامه داد: آب منطقه ای می خواهد برداشت آب را مدیریت کنند یا هدفش نابودی دام و خسارت رسیدن به سرمایه ملی است.

ابدالی بیان داشت: بعد از اجرا شدن کنترهای حجمی اکثر دامداران به دام ها از ناچاری  آب شرب تصویه که برای آن زحمت بسیاری و هزینه بالا پرداخت شده می دهند که خسارت به سرمایه های ملی است.

وی عنوان کرد: چرا آب منطقه ای حاضر نمی شود سهمیه دام را روی کارت آب کشاورزان شارژ کند تا دامدار و شرکت آبفای روستای خسارت نبیند.

دامداران تربت جام به زودی توان تولید نیاز منطقه را نخواهد داشت

در این حخصوص اصغر خوشخو مدیر جهاد کشاورزی تربت جام به خبرنگار ما گفت: متاسفانه در اجرای قانون کنتور هوشمند آب دام های روسائیان و دامپروران دیده نشده است.

خوشخو افزود: با توجه به اینکه دامپروری سبک به صورت سنتی اداره می شود و گله ها از مراتع و زمین های کشاورزی استفاده می کنند اختصاص ندادن سهمیه دام ها باعث فشار به کشاورزی و دامپروران می شود.

وی تصریح کرد: کشاورزان سهمیه آبی که دارند در سالهای کم باران مثل امسال کفایت بخش کشاورزی خودشان را نمی کند و اگر بخواهند آب به دام ها بدهند مشکلات آنها چندین برابر می شود.

مدیر جهاد کشاورزی ادامه داد: عده ای از مردم در داخل روستا تعدادی دام دارند که به ناچار از آب شرب به آنها می دهند و با توجه به اینکه آبفای روستایی براساس سهمیه روستا آب شرب را تامین می کنند استفاده دام باعث کاهش آب مردم شده است.

خوشخو عنوان کرد: لیست تعداد دام و میزان مصرف آن به تفکیک هر روستا برای تخصیص سهمیه به آب منطقه ای ارسال شده که تا کنون کاری صورت نگرفته است.

وی تاکید کرد: وضعیت دامپروری در تربت جام به دلیل خشکسالی ها مداوم خوب نیست و اگر قرار باشد فشارهای دیگری به آن اضافه شود به زودی دامداری این شهرستان توان تولید نیاز منطقه را نخواهد داشت.

مهاجرت نیروی کار به شهرها

ادامه این روند باعث افزایش بیکاری و پیشامدهای اجتماعی دیگر می شود و مردم روستا که بیکار شدن اقدام به مهاجرت برای کار به مرکز استان و دیگر شهرهای کشور می کنند که این امر باعث ایجاد مشکلات بسیاری در منطقه و شهرهای هدف داشته است.

مدیران آب منطقه ای خراسان رضوی به گونه آب را برای نسل آینده حفظ کنند که مردم در حال حاضر دچار بحران نشوند.

اختری مدیر آب منطقه ای تربت جام در جلسه رفع موانع تولید در فرمانداری بیان داشت: سهمیه آب برای کشاورزان و صنایع به اندازه مجوز های دریافتی در مرکز استان تصمیم گیری می شود و شهرستان ها فقط مدارک را دریافت و ارسال می کنند.

وی ادامه داد: در حوزه اختیارات آب منطقه ای شهرستان نیست که میزان حجم کنتور های هوشمند را افزایش یا کاهش دهد و بیشتر وظیفه نظارتی و برخورد با متخلفان را دارد.

نمی توان پشت درهای بسته برای مصرف کنندگان آب تصمیم گیری کرد

کاظم جم مدیر روابط عمومی آب منطقه ای خراسان رضوی ،در حاشیه سفر به تربت جام به خبرنگار ما گفت: مدیریت آب منطقه نمی تواند پشت درهای بسته برای مصرف کنندگان آب تصمیم گیری کند و برای حفظ و صیانت از منابع آبی همه دستگاه ها همچون یک پازل به یگدیگر کمک کنند.

جم افزود: خشکسالی در شرق کشور ۱۸ ساله شده و بسیاری از دشت های استان در وضعیت بحران هستند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر  ۹۸درصد از چاههای کشاورزی مجهز به کنتور هوشمند هستند و دو درصد دیگر تا پایان سال مجهز خواهند شد تا توزیع عادلانه آب محقق شود.

مدیر روابط عمومی آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به کمک رسانه ها در پشت سر گذاشت بحران آب عنوان داشت: نقش رسانه به عنوان یک جایگاه مردمی می تواند در فرهنگ سازی در مصرف آب و بحران دشتهای استان کمک کند.

جم تاکید کرد: مدیران دستگاهای اجرایی لازم است در کاهش افت منابع آبی استان بیشتر تلاش کنند تا بحران آب را به حداقل برسانیم.

آنچه مشخص است در آینده نزدیک تامین غذای شهرستان با بیش ۳۰۰هزار جمعیت همسایه مشهد الرضا(ع) پایتخت مذهبی جهان اسلام با بحران مواجه می شود و نیاز نگاه ویژه مدیران استانی و کشوری است.

انتهای پیام/

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب