امروز ۲۱ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » بین‌المللی » تشدید لابی ها در آمریکا در آستانه توافق هسته ای
کد خبر : 14002
تاریخ انتشار : ۲۴ خرداد ۱۳۹۴در ۱۲:۴۰ ق.ظ

تشدید لابی ها در آمریکا در آستانه توافق هسته ای

با نزدیک شدن پایان ضرب الاجل سی ام ژوئن برای امضای توافق هسته ای نهایی با ایران ، مخالفان و موافقان این توافق ، تلاش های خود را برای تاثیر گذاشتن بر نتیجه مذاکرات تشدید کرده اند.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در گزارشی با عنوان “درحالیکه به توافق هسته ای ایران نزدیک می شویم، لابی های مخالفان و موافقان شدت گرفته است” نوشت: با نزدیک شدن پایان ضرب الاجل سی ام ژوئن برای امضای توافق هسته ای نهایی با ایران ، مخالفان و موافقان این توافق ، تلاش های خود را برای تاثیر گذاشتن بر نتیجه مذاکرات تشدید کرده اند.

این روزنامه آمریکایی امروز در پایگاه اینترنتی خود در مقاله ای به قلم “کارن دیانگ” نوشت: «استیون فولاپ (Steven Fulop)، شهردار جرسی در ایالت نیوجرسی آمریکا هفته گذشته در سخنانی که بخش زیادی از آن در مورد مذاکرات بر سر توافق هسته ای با ایران بود، مخاطبان خود را متعجب کرد.این شهردار دموکرات پنج شرط برای قابل قبول بودن توافق هسته ای با تهران مطرح کرد.
روزنامه محلی جرسی ژورنال (Jersey Journal) گزارش داد این اقدامی غیرمعمول از جانب شهردار بود و این اولین مرتبه بود که فولاپ به خود جسارت دارد در عرصه سیاست خارجی وارد شود.»

واشنگتن پست در ادامه نوشت: «شهردار شهر جرسی در سخنرانی خود شرایط خود را اینگونه بیان کرد که باید ناظران بتوانند آزادانه به سایت های هسته ای ایران بروند، توضیح کامل ایران در مورد تلاش برای ساخت سلاح هسته ای، کاهش تحریم ها فقط پس از متعهد بودن ایران، ممانعت بلند مدت از بلند پروازی های هسته ای ایران و پیاده کردن کامل همه زیرساخت های هسته ای. در واقع همه این شروط فراتر از پارامتر هایی است که دولت باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در مورد آنها در حال مذاکره با ایران است.»

این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشت: «با توجه به این که زمان اندکی برای تاثیر گذاشتن بر نتیجه مذاکرات باقی مانده است، موافقان و مخالفان به شدت تلاش می کنند واکنش مردم و کنگره را به توافق نهایی تغییر دهند. یک مقام کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل موسوم به آیپک که خواست نامش فاش نشود گفت این کمیته در مخالفت با توافق هسته ای به کمیته یهودیان آمریکا و اندیشکده ها و گروه های سیاسی حامی جمهوری خواهان ملحق شده است. کاخ سفید نیز به شدت در حال لابی کردن به خصوص در کنگره است و یکی از مقامات بلند پایه دولت گفته است بیش از 200 تماس تلفنی و جلسه از دوم آوریل که چارچوب توافق هسته ای نهایی تعیین شد انجام شده است.»

واشنگتن پست در پایان نوشت: «یک مقام بلند پایه آمریکایی گفت ضرب الاجل سی ام ژوئن همچنان هدف اصلی دولت آمریکا است. وی افزود: «ما می دانیم که توافق در این تاریخ سخت خواهد بود و کارهای زیادی باید انجام شود. ما به مذاکرات بعد از سی ام ژوئن نمی اندیشیم و خواستار واکنش منفی و نامطلوبی از جانب کنگره نیستیم به همین علت تلاش می کنیم تا حمایت مردم و کنگره را به دست آوریم.»

501

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب