امروز ۱۹ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » یادداشت و تحلیل » ترک میز مذاکره، بازی از پیش باخته آمریکا
کد خبر : 14908
تاریخ انتشار : ۲۱ تیر ۱۳۹۴در ۵:۵۹ ب.ظ

ترک میز مذاکره، بازی از پیش باخته آمریکا

یکی از اهداف آمریکایی‌ها از تهدید به ترک میز مذاکره تحمیل توافق بد یا روشی برای اعمال فشار به تیم مذاکره‌کننده ایران است؛ آن‌ها بر این باورند که ایران نیازمند مذاکرات و توافق است غافل از اینکه دست آمریکایی ها برای ملت ایران رو شده است.
میز مذاکرات

 به گزارش جام روز چالش هسته‌ای دوازده ساله ایران با غرب و گفت‌وگوهای نزدیک به دو سال اخیر، در آستانه ورود به آخرین گام مرحله نهایی است. فشرده شدن، سخت شدن و کُند شدن روند مذاکرات بیانگر حساسیت بالای این مرحله از مذاکرات است. طبیعی است که طرفین مذاکره تلاش کنند در این مرحله تمام توان خود را برای گرفتن امتیاز بیشتر به کار گیرند؛ اما مردم ایران به خوبی می دانند که بحث هسته ای بهانه است وآمریکایی ها با اصل جمهوری اسلامی ایران مشکل دارند و به دنبال براندازی جمهوری اسلامی نه تنها درایران بلکه در کل جهان هستند.

در حال حاضر مذاکرات هسته‌ای به حساس‌ترین مقطع خود رسیده است این در حالی است که برکسی پوشیده نیست که آمریکایی ها بیشتر از هرکسی دیگر نیازمند توافق هستند ولی در مذاکرات به‌گونه‌ای رفتار می‌کنند و این‌گونه به عموم مردم القاء می‌کنند که ایران نیازمند توافق است.

شاید بتوان گفت صحبت‌های بی‌تدبیر برخی از مسئولین و سیاسیون کشور ما درست درزمانی که باید به غربی‌ها و کسانی که خواهان تضعیف و اعمال فشار به ایران است تا از حق مسلم خود دست‌بردارند بهانه را به آمریکاها داد که این‌گونه تصور کنند که ایران نیاز شدید به توافق در مذاکرات دارد زیرا رفع تمام مشکلات پیش روی ایران را از بین رفتن تحریم‌ها می‌دانند.

اخیراً شاهد تهدید وزیر امور خارجه آمریکا به ترک میز مذاکرات درست در لحظات پایانی بودیم.

این برما روشن است که این تهدید آمریکا دلیلی جز این ندارد که به تیم مذاکره‌کننده ایران و افکار عمومی سرتاسر جهان این‌گونه القاء کنند که این جمهوری اسلامی ایران توافق نیاز دارد و با این ترفند دردقایق آخر بتواند امتیازاتی را از تیم مذاکره‌کننده ایران بگیرد که در طول مذاکرات و بده بستان‌های گذشته نتوانسته‌اند به دست بیاورند.

ما اگر به تبیین وضعیت طرف مذاکره‌کننده در مذاکرات بپردازیم به این نتیجه می‌رسیم که آن‌ها در مقابل ایران چند گزینه پیش رودارند:

تحریم: یکی از ابزاری که آمریکایی‌ها برای رسیدن به اهداف خود در همه مقاطع تاریخ از آن استفاده می‌کند تحریم است؛ همه می‌دانند که تحریم ایران هیچ‌گاه نتوانسته راهی را برای تأمین اهداف آمریکا به سمت جلو بردارد هرچند این تحریم‌ها در اقتصاد ایران مشکلاتی را به همراه داشته اما آنچه آمریکاها به‌عنوان هدف اعمال تحریم‌ها اعمال می‌کردند جلوگیری از پیشرفت‌های هسته‌ای ایران بود. بااین‌حال در دوران همین تحریم‌های به مثلاً فلج‌کننده بود که ایران به غنی‌سازی 20 درصدی دست‌یافت،  تعداد ماشین‌های سانتریفیوژ نسل یک را چندین برابر کرد و به فناوری ساخت و تولید سانتریفیوژهای پیشرفته نیز دست‌یافت

این موضوع به‌قدری روشن بود که رئیس‌جمهور آمریکا تأکید کرد تحریم‌ها نتوانست برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کند.

چندی پیش نشریه معتبر اقتصادی دنیا در گزارشی خاطرنشان کرد «ایران هفدهمین اقتصاد بزرگ دنیا بر سر چهارراه اقتصادی است و چنین اقتصاد بزرگی قابل تحریم نیست». تحریم با همه رنج‌ها و اذیت‌ها، اگر ما را متوجه دارایی‌ها و ظرفیت‌های کم‌نظیر خود کند، یک فرصت استراتژیک است، پس آمریکایی‌ها باید بدانند که این آن‌ها هستند که به مذاکرات نیاز دارند و جمهوری اسلامی ایران هیچ نیازی به مذاکرات و توافق به هر قیمتی ندارد.

جنگ نظامی: تجربه تاریخی به‌خوبی بیانگر این است که گزینه جنگ به‌هیچ‌وجه به نفع آمریکا نبوده و گزینه واقعی آمریکا در شرایط کنونی برای تأمین اهداف خود و برای رسیدن به اهداف آمریکا نیست.

این موضوع را بارها و بارها کارشناسان آمریکایی و مشاوران امنیت ملی آمریکا در تریبون‌های مختلف اعلام کردند.

باکمی تأمل می‌توان به این نتیجه رسید که با توجه به تقابل ماهوی انقلاب اسلامی ایران با رژیم استکباری آمریکا، درصورتی‌که این رژیم جنگ‌طلب توانایی فروپاشی ایران اسلامی از طریق گزینه نظامی را داشت، حتی یک ثانیه در اعمال آن خویشتن‌داری نمی‌کرد.

درخواست اخیر آمریکایی‌ها مبنی بر بازدید از مراکز نظامی ما بیانگر این موضوع است که آنان در پی برآوردن قدرت نظامی جمهوری اسلامی ایران هستند تا در صورت امکان بدون هیچ صرف زمانی با حمله نظامی به ایران آن را از بین ببرند.

بنابراین به‌سادگی می‌توان به این نتیجه رسید که آمریکایی‌ها هیچ گزینه‌ای جز مذاکره و توافق با جمهوری اسلامی ایران ندارند.

مردم ایران به‌خوبی فهمیده‌اند که هدف آمریکایی‌ها از تحریم و فشار به ایران موضوع هسته‌ای نیست آن‌ها با اعمال تحریم‌ها به دنبال زمینه‌سازی برای اعتراضات اجتماعی، گسترش نارضایتی و درنهایت فروپاشی نظام از درون هستند؛ اگر کمی به عقب برگردیم خواهیم دید که آمریکایی‌ها بعد از مذاکرات ژنو، تحریم را کاهش نداده و یا متوقف نکردند، بلکه ناجوانمردانه تحریم‌های جدیدی را نیز اعمال و بر برخی شرکت‌ها که وارد تعاملات جدیدی با جمهوری اسلامی‌شده بودند، جرائم سنگینی تحمیل کردند. به‌علاوه علی‌رغم تظاهر به توافق سر میز مذاکره، بعد از هر مرحله در فضای رسانه‌ای مغایر آنچه وعده داده بودند، به طرح مطالبات جدید و زیاده‌خواهی برآمدند تا ضمن تخریب تیم مذاکره‌کننده، به‌تحقیر جامعه ایران نیز بپردازند؛ اما این جنگ روانی و شیطنت شیطان بزرگ با برخورد با تدابیر و هوشیاری مردم خنثی شد.

انتهای پیام/

یادداشت: رضا البرز

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب