امروز ۱۹ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اجتماعی » تالار فرهنگ شهر تربت جام دیگر سینما نیست و مجوز پخش فیلم ندارد
کد خبر : 33064
تاریخ انتشار : ۳ مرداد ۱۳۹۶در ۵:۰۰ ب.ظ

تالار فرهنگ شهر تربت جام دیگر سینما نیست و مجوز پخش فیلم ندارد

رئيس اداره ارشاد اسلامي تربت جام بيان داشت: سينماي وحدت تربت جام که در سال 85 تعطيل شد وشهرداری بدون هماهنگي و گرفتن مجوز براي سينما اقدام به مرمت و بازسازي کرده و آنچه مشخص است اين مکان ديگر سينما نيست و استاندارد خاص آن را ندارد.

شهر تربت جام با جمعیت ۱۷۰ هزار نفری از کمبود شدید مراکز تفریحی برای سپری کردن اوقات فراقت جوانان و خانواده رنج می برد و آنان منتظر افتتاح مجدد تنها سینمای شهر بودن که با کم کاری مسئولان خبرهای خوبی به مردم مخابره نمی شود.

این موضوع در شبکه اجتماعی با واکنش تند هنرمندان، فرهیختگان هنری و اقشار مردم واقع شده است که به نظر می رسد مسئولان شهرستان و استان باید نگاه ویژه ای به مناطق کمتر برخوردارداشته باشند.

این ساختمان که به نام تالار فرهنگ شهر نام گذاری شده قرار است همزمان با همایش هاتفی خرگردی در پنجم مرداد مورد بهره برداری قرار گیرد.

چندی پیش یوسف بدری احمدی شهردار تربت جام در جمع خبرنگاران اعلام کرده بود: این سالن چندمنظوره برای استفاده سینمایی، اجرای تئاتر و همایش‌ها قابل‌استفاده خواهد بود و تمام سعی برای بازسازی مطلوب با تجهیزات جدید است تا بتواند بار بخشی از ظرفیت‌های فرهنگی و هنری این منطقه را به‌دوش بکشد و برای آیندگان به یادگار بماند.

در این خصوص نعمت الله فیاض رئیس اداره ارشاد اسلامی تربت جام در گفتگو باخبرنگار جام روز با انتقاد از عدم هماهنگی شهرداری با این اداره در خصوص بازسازی تنها سینمای شهر و تبدیل آن به خانه فرهنگ شهر بیان داشت: سینمای وحدت تربت جام که در سال ۸۵ بنابه دلایلی تعطیل شد و شهرداری بدون هماهنگی و گرفتن مجوز برای سینما با صرف هزینه ۱۰ میلیارد ریال اقدام به مرمت و بازسازی به سالنی با کاربری چند منظوره شده و آنچه مشخص است این مکان دیگر سینما نیست و استاندارد خاص آن را ندارد.

فیاض تصریح کرد: قشر جوان شهرستان مطالبه سینما را دارند و باید برای تنویر افکار عمومی اعلام شود که چرا تربت جام باید از داشتن سینما محروم باشد؛ در هیچ کجای کشور سینما را به سالن چند منظوره تبدیل نمی کنند؛ مسلماً وجود سینما در شهرستانی با جمعیت ۳۰۰ هزار نفر، یک ضرورت و نیاز مبرم فرهنگی است.

وی ادامه داد: مردم به دنبال مکانی مطمئن برای با هم بودن و دیدن فیلم هستند؛ شاهداین ادعا استقبال چشمگیر مردم از اکران فیلم «یتیم‌خانه ایران» بود که با امکانات معمولی، چندی پیش در سالن ارشاد این شهر پخش شد.

رئیس اداره ارشاد اسلامی تربت جام افزود: وجود سینما و فعالیت مرتب و به‌روز آن می‌تواند به رشد فرهنگی، کاهش آسیب‌های اجتماعی، کاهش استفاده از رسانه‌ها و شبکه‌های غیرقانونی، غنی‌سازی اوقات فراغت خانواده‌ها، رشد و افزایش انگیزه در فیلم‌سازی بومی کمک کند.

فیاض در این خصوص بابیان اینکه فقر فضای فرهنگی و هنری نسبت به غنای آن در این شهرستان مشهود است گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی این اداره نبود فضای فیزیکی برای اجرا و ارائه آثار فاخر هنری است.

وی خاطرنشان کرد: اداره کل ارشاد در بازدید از سینما سابق شهر قول داده بود در صورتی که استاندارد های سینما در بازسازی دیده شود تجهیزات به ارزش ۱۰ میلیارد در اختیار متولیان قرار دهد که متاسفانه به دلیل رعایت نکردن ضوابط ساخت و ساز این وعده قابل محقق شدن نیست.

فیاض با اشاره به معطل ماندن دو پروژه مهم فرهنگی و هنری شهر خاطر نشان کرد: ساخت مجتمع فرهنگی هنری و پژوهشکده موسیقی تربت‌جام که از تعهدات وزارت راه و شهرسازی بود، از سال ۸۸ آغازشده است، اما بعد از گذشت هشت سال فقط حدود ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در چند سال اخیر عملیات ساخت به‌طور کامل متوقف است

 

 

 

 

کلیدواژه ها :

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب