امروز ۱۸ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اجتماعی » بُرد پاسخ ایران به حمله نظامی +نقشه
کد خبر : 14322
تاریخ انتشار : ۲۷ خرداد ۱۳۹۴در ۸:۱۰ ب.ظ

بُرد پاسخ ایران به حمله نظامی +نقشه

استراتژیست های آمریکایی از این نگرانند که "حتی پس از امضای توافق هسته ای، ایران به مدد موشک های دوربرد خود دارای قدرت بازدارندگی بالایی است". با این اوصاف، باز کردن درهای مراکز نظامی کشور به روی جاسوسان دشمن چه معنایی خواهد داشت؟

مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل آمریکا (CSIS) در بیانیه اخیر خود به توان موشکی ایران و علت هراس استراتژیست های نظامی ایالات متحده از این موشک ها پرداخته است.

این گزارش با انتشار دو نقشه، توان موشک های کوتاه برد و دوربرد ایران را به تصویر کشیده و درباره میزان بازدارندگی این موشک ها می نویسد: عدم توانایی ما در پیش بینی اینکه “ایران چگونه و چه زمان از موشک های دوربرد خود استفاده می کند”، “این موشک ها با چه سرعتی به سیستم های دقیق تر و کشنده تر تکامل خواهند یافت” و “میزان تاثیر عملیاتی موشک های ایران تا چه حد است” به موشک های دوربرد ایران، ارزش بازدارندگی داده و آن ها را به سلاح هایی هراسناک و تهدیدآمیز تبدیل کرده است.

پایگاه آمریکایی بیزینس اینسایدر در مطلبی زیر عنوان “این نقشه ها نشان می دهند که چگونه موشک های بالستیک ایران، یک برگ برنده رام نشدنی در خاورمیانه هستند” به گزاش مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل پرداخته که خلاصه ای از آن در پی می آید:

««احتمالا، ایران و گروه 1+5 به رهبری آمریکا به نهایی ساختن توافقی درباره برنامه هسته ای تهران نزدیک شده اند. اما حتی پس از امضای توافق، ایران به سلاح های دوربردی دسترسی خواهد داشت که تهدیدی بالقوه به حساب می آیند. این سلاح ها در قالب زرادخانه موشک های بالستیک این کشور هستند که همواره در حال توسعه می باشند.

مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل آمریکا (CSIS) در بیانیه ای خطاب به کمیته خاورمیانه و آفریقای شمالی مجلس نمایندگان کشور، جزئیات آنچه “تهدید پایدار موشکی از سوی ایران” می خواند را تبیین کرده است.

این بیانیه، توانایی های کنونی موشکی ایران را در کنار چالش هایی که تهران باید به منظور تولید موشک های بالستیک بین قاره ای بر آن ها غلبه کند، بررسی می کند.

طبق این گزارش، موشک های کوتاه برد ایران می توانند، حملات آتشین گسترده ای را علیه اهداف تاکتیکی نزدیک انجام دهند و موشک های دوربرد این کشور می توانند به سادگی پادشاهی های عرب در آن سوی خلیج فارس را هدف قرار دهند که در میان آنها بعضی از رقبای کلیدی و استراتژیک ایران در خاورمیانه قرار دارند.

با این وجود، تهدید واقعی از سوی قابلیت های بالقوه آینده در زرادخانه های ایران تحمیل می شود و ایران در آینده نزدیک می تواند دقت موشک های بلند برد خود را افزایش داده و آنها را به سلاح های موثرتری تبدیل سازد.

این گزارش، موشک های دوربرد ایران را به عنوان “یک خانواده دائما درحال تکامل از موشک هایی که می توانند تقریبا هر هدفی در اسرائیل، سوریه، خلیج فارس، شبه جزیره عربستان، ترکیه، پاکستان، بخشی از آسیای مرکزی، شمال روسیه و اروپا را هدف قرار دهند” توصیف کرده است.

این گزارش همچنین اعلام کرده که ایران همکاری هایی را با کره شمالی انجام می دهد و در همین حال زرادخانه های تهران احتمالا در آینده نزدیک به روز می شوند چراکه این کشور مذاکراتی را با روسیه جهت خرید سیستم دفاع موشکی پیشرفته S-300 به پیش برده است.

نقشه های زیر، بهترین تخمین ها از برد کنونی موشک های ایران را نشان می دهند. آن ها نشان می دهند که گزینه های ایران درصورت رویارویی مستقیم با رقبای منطقه ای تا چه حد گسترده خواهد بود.

اما یکی از نگران کننده ترین جنبه های برنامه موشکی ایران، عدم شفافیت درباره موضع استراتژیک این کشور و همچنین نبود اطلاعات کافی درباره دکترین ایران در مورد استفاده از این سلاح هاست.

گزارش مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل دراین باره می نویسد: عدم توانایی ما در پیش بینی اینکه “ایران چگونه و چه زمان از موشک های دوربرد خود استفاده می کند”، “این موشک ها با چه سرعتی به سیستم های دقیق تر و کشنده تر تکامل خواهند یافت” و “میزان تاثیر عملیاتی موشک های ایران تا چه حد است” به موشک های دوربرد ایران، ارزش بازدارندگی داده و آن ها را به سلاح هایی هراسناک و تهدیدآمیز تبدیل کرده است.»»

توان تخمینی موشک های کوتاه برد ایران

توان تخمینی موشک های دوربرد ایران

منبع:جام نیوز

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب