امروز ۲۴ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اخبار تربت جام » اقتصاد کشاورزی تربت جام با برداشت گندم و خربزه رونق گرفت
کد خبر : 32345
تاریخ انتشار : ۱ تیر ۱۳۹۶در ۵:۱۴ ب.ظ

اقتصاد کشاورزی تربت جام با برداشت گندم و خربزه رونق گرفت

مدیرجهاد کشاورزی تربت جام گفت: این شهرستان به عنوان قطب تولید گندم و خربزه می باشد که با آغاز فصل برداشت این دو محصول اقتصاد کشاورزی رونق می گیرد.

 

جعفر جوادی مدیر جهاد کشاورزی تربت جام در گفتگو با خبرنگار جام روز گفت: کار برداشت محصولات خربزه و گندم از قطب تولید استان خراسان رضوی از سطح ۳۴ هزار هکتار از اراضی زیر کشت این شهرستان آغاز شد.

وی ادامه داد: برادشت گندم آبی در سطح ۱۸ هزار هکتار اراضی و خربزه از سطح ۱۶ هزار هکتار زیر کشت آغاز شده که باعث رونق اقتصاد کشاورزی در منطقه شده است.

جوادی افزود: شهرستان تربت جام بزرگترین تولید کننده خربزه در سطح کشور و استان می باشد که پیش بینی می شود امسال بالغ بر ۳۴۰ هزار تن خربزه برداشت شود.

وی ادامه داد: به ازای هر هکتار زیر کشت خربزه در طول دوره کاشت، داشت و برداشت به طور میانگین ۳۵ نفر روز اشتغال ایجاد می شود که در طول فصل خربزه بالغ بر ۵۰۰ هزار نفر در شهرستان اشتغال زایی دارد.

مدیر جهاد کشاورزی تربت جام تصریح کرد: در راستای تولید محصول سالم با کاهش مصرف سموم بالغ بر ۷۰ هزار تن از محصول تولیدی خربزه به صورت سالم در کشور و کشورهای همسایه عرضه و صادر می شود.

جوادی خاطرنشان کرد: خربزه به عنوان محصولی بهاره با کمترین نیاز آبی و دوره کشت کوتاه دارای مطلوبیت بالایی در بین محصولات منطقه می باشد و با اجرای طرح آبیاری قطره در برخی مزارع میزان مصرف آب ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به خواص خربزه بیان داشت: خربزه گیاهی از خانواده کدوئیان که دارای میوه ای درشت، آبدار ،شیرین و دارای ویتامین های A و C است.

مدیر جهاد کشاورزی تربت جام با اشاره به تولید ۷۵ هزار تن محصول گندم در شهرستان افزود: ۵۵ هزارتن محصول مازاد بر مصرف کشاورزان به سیلوها تحویل می شود.

جوادی ابراز داشت: تربت جام بزرگترین تولید کننده گندم در استان خراسان رضوی است به طوری که رتبه اول را در تولید این محصول استراتژیک دارد.

وی ادامه داد: متوسط برداشت گندم از مزارع شهرستان بین ۳/۵ تا ۵ تن در هر هکتار می باشد که امسال به جهت کاهش بارندگی و همچنین نصب کنترهای حجمی، با کاهش ۱۰ درصدی تولید مواجه هستیم.

مدیرجهادکشاورزی تربت جام با اشاره به قیمت تضمینی خرید گندم بیان داشت: کار خرید تضمینی گندم توسط چهار مرکز و با قیمت مصوب ۱۳هزار ریال به ازاء هرکیلوگرم آغاز شده و با تامین نیازمصرف گندم شهرستان، گندم مازاد بر مصرف به شهرستان های دیگر تحویل‌می شود.

 

جوادی خاطر نشان کرد: گندم به خاطر نقش مهمی که در عرصه سیاسی و اقتصادی کشور به خصوص کشورهای درحال توسعه ایفا می کند، یک محصول استراتژیک در تمام دنیا به حساب می آید.

وی با اشاره به اهمیت اقتصادی این محصول نیز گفت: گندم چه از نظر تولید و چه از نظر تغذیه در دنیا بیش از سایر محصولات کشاورزی است، حتی در مناطقی که به علت متغیر بودن شرایط اقلیمی و یا خشکی محیط امکان تولید نباتی نباشد ، می توان گندم را کاشت کرد.

مدیرجهادکشاورزی تربت جام اظهار داشت: گندم از نظر تولید و سطح زیرکشت مهم ترین محصول کشاورزی ایران است و افزایش محصول آن روز به روز مورد توجه قرار گرفته و از نظر اقتصادی و تامین غذای از اهمیت بسیاری برخوردار است.

جوادی به دیگر محصولات کشاورزی اشاره و عنوان کرد: کار برداشت محصول زیره سبز از سطح ۸۰۰ هکتار اراضی تربت جام از ابتدایی خرداد ماه شروع و با پایان یافتن فصل برداشت ۶۰۰ تن زیر سبز تولید شد.

وی گفت: کارشناسان جهاد کشاورز با نظارت کامل بر مراحل کاشت داشت و برداشت محصول زیره سبز باعث افزایش ۱۵ درصدی این محصول در سال زراعی جاری شدند.

مدیر جهاد کشاورزی تربت جام ادامه داد: برداشت محصول جو از سطح هفت هزار و ۸۰۰ هکتار اراضی تربت جام آغاز شد و
به دلیل نصب کنتورهای حجمی که حدودا پنج ماه باید چاه های کشاورزی خاموش باشند کاهش ۱۰درصدی سطح زیر کشت نسبت به سال گذشته را داشته ایم.

جوادی خاطر نشان کرد: پیش بینی می شود ۳۰هزار تن محصول جو برداشت شود و مراکز خرید تعاونی، روستایی، با قیمت هر کیلو ۱۰ هزار و ۳۰۰ ریال تضمینی از کشاورزان خریداری می شود.

وی افزود: خدمات ارائه‌شده به کشاورزان شامل تحویل بذر اصلاح‌شده، کود شیمیایی، آموزش مناسب کشاورزان، توصیه کشاورزان به مبارزه علیه سن و علف‌های هرز، اعلام قیمت تضمینی خرید گندم در ابتدای فصل کاشت، برگزاری جلسات توجیهی ازجمله مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته توسط کارشناسان این مدیریت در سال زراعی جاری می باشد.

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب