امروز ۱۸ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اجتماعی » اعلام رضایت مردم از سرعت بازسازی منازل تخریب شده توسط زلزله/۷۸ درصد پیشرفت فیزیکی ساخت و ساز منازل مسکونی محقق شده است
کد خبر : 33815
تاریخ انتشار : ۲۰ مهر ۱۳۹۶در ۸:۰۰ ق.ظ

اعلام رضایت مردم از سرعت بازسازی منازل تخریب شده توسط زلزله/۷۸ درصد پیشرفت فیزیکی ساخت و ساز منازل مسکونی محقق شده است

کمک مقام معظم رهبری و نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی باعث سرعت گرفتن ساخت و سازها واحد های مسکونی و رضایتمند مردم شده است.

به گزارش جام روز، با توجه به پیش بینی سازمان هواشناسی و احتمال سرمای زود رس در کشور به سراغ روستا های زلزله دهستان موسی آباد تربت جام که در زلزله فرودین ماه امسال تخریب شده بودند رفته و با چند تن از روستائیان هم صحبت شدیم.

مقدم عضو شورای روستای قلعه سرخ بخش مرکزی تربت جام که در زلزله امسال بیشترین خسارت را دیده بود در گفتگو با خبرنگار جام روز گفت: بعد از اسکان موقت توسط اکیپ های هلال احمر روند بازسازی به خوبی آغاز شد و تاکنون برابر برنامه ریزی ها انجام و ساخت منازل پیش رفته است.

وی افزود: مردم برای گرفتن تسهیلات در ابتدا مشکلاتی داشتند که بامساعدت مسئولان شهرستانی و قبول ضامنت افراد به صورت چرخشی رفع شد.

عضو شورای روستای قلعه سرخ بخش مرکزی تربت جام تصریح کرد: رسیدگی مسئولان به مردم بسیار خوب انجام شده اما متاسفانه در بازسازی فضاهای عمومی مانند مسجد کاری صورت نگرفته و در حد قول مانده است.

مهدی روانستان دهیار روستای چامزار سفلی که دومین روستا تخریب شده در زلزله بود بیان داشت: به لطف خدا باهمکاری مردم و همت مسئولان روند بازسازی به صورت خوبی پیگیری شده است.

وی ادامه داد: علت تاخیر در بازسازی ها سخت گیری در آزادسازی اعتبارات بود که با پیگیری مسئولان در شهرستان مقداری این روند تسهیل شده است.

در ادمه نیازی مولوی روستای دوسنگ بخش مرکزی تربت جام عنوان داشت: مسئولان نگاهشان در خدمت رسانی به روستاهای اهل سنت بدون تعصبات مذهبی انجام و روند بازسازی تا کنون خوب انجام شده است.

وی ابراز داشت: تمام امکانات برای زندگی در مناطق از روز ابتدایی حادثه تا کنون به خوبی انجام و نیازهای حیاتی افراد تامین شده است.

در بررسی روستاهای منطقه زلزله زده دهستان موسی آباد تربت جام آنچه مشاهده می شد عدم ساخت و ساز در بعضی از روستاها که در روزهای اول حادثه بیشترین کمک رسانی به آنها صورت گرفته بود مانند روستاهای موسی آباد، تیمنک سفلی و…. بازسازی ها را براساس اصول مهندسی در دستور کار خود قرار نداده و شاهد بازسازی به اندازه در خواست های کمک نبودیم.

آنچه در سخنان مردم مطرح می شد حاکی برآن است که تسهیلات پرداختی دولت برای تکمیل ساختمان ها کافی نبوده و زلزله زدگان از کمک های مقام معظم رهبری و آیت الله علم الهدی تقدیر و علت سرعت گرفتن ساخت وساز ها را کمک های این بزرگان و پیگیری ها بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای ساخت منازل مسکونی در این شهرستان می دانستند که قابل تقدیر است.

سپس امیر ذاکری دبیر ستاد بحران شهرستان تربت جام در خصوص آخرین وضعیت روستاها در گفتگو با خبرنگار جام روز گفت: فاز اول بازسازی منازل زلزله زده ساخت ۶۵۰ واحد مسکونی تا پایان شهریور ماه بود که با حدوده یک ماه تاخیر به دلیل کمکاری مردم در تشکیل پرونده و سختگبری بانک ها در آزادسازی تسهیلات که با جلسه به آنان تا حدود بسیاری مشکل ها حل شد.

ذاکری افزود: در روستا های زلزله در گام نخست خاکبرداری از ۶۰۴ واحد بصورت رایگان توسط بنیاد مسکن آواربرداری  و صدور پروانه ساخت توسط دهیاران روستاها به صورت رایگان صادر و افراد از پرداخت هزینه نظارت مهندسی معاف شدند.

وی با اشاره روند ساخت منازل تصریح کرد: از مجموع ۶۵۰ واحد مسکونی فاز اول ۶۰۴ پرونده تکمیل شده و مراحل ساخت را آغاز کردند که از این تعداد ۱۷ واحد در مرحله بتن ریزی، ۱۰۴ واحد اجرای اسکلت و ۴۸۳ واحد با اجرای سقف ودیوار تکمیل و تا کنون در فاز اول ۷۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

دبیر ستاد بحران شهرستان تربت جام با اشاره به آسیب های رسیده از زلزله به دامداران خاطر نشان کرد: برای ۴۰۰واحد دامی خسارت دیده تسهیلات از ۶ میلیون تومان تا ۳۰ میلیون ت با کمک سیستم بانکی در حال پرداخت است.

ذاکری با اشاره به پرداخت تسهیلات بلاعوض عنوان داشت: ۱۸ میلیارد و ۱۲۰ میلیون ریال تسهیلات بلاعوض به ۶۰۴ واحد مسکونی تا کنون پرداخت شده است که با تکمیل بنا ۱۲ میلیارد و۸۰ میلیون ریال دیگر پرداخت خواهد شد.

وی با اشاره به کمک های مقام معظم رهبری و آیت الله علم الهدی نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی تصریح کرد: کمک مقام معظم رهبری برای ساخت واحد مسکونی زلزله زدگان ۸۰ پاکت سیمان برای ۶۰۴ واحد در حال ساخت که بیش از ۴۸ هزار پاکت سیمان به ارزش تقریب پنج میلیارد و ۲۸۰ میلیون ریال است.

وی ادامه داد: اهدای ۶۰ تیرچه بلوک سقفی برای ۶۰۴ واحد مسکونی از طرف آیت الله علم الهدی که بیش از ۳۶ هزار تیرچه بلوک سقفی به ارزش تقریبی پنج میلیارد ریال به مناطق زلزله زده کمک شد که باعث سرعت بخشیدن به ساخت و ساز ها شده است.

اگر چه روحیه بالای مردم زلزله باعث شده است برای خدمت های انجام شده از خدمتگزاران تقدیر کنند اما بنا به برنامه اعلامی علی رستمی رئیس ستاد بحران شهرستان قرار بود ۸۰۰ واحد مسکونی تا پایان شهریور ماه سال جاری اتمام یابد که این امر محقق نشده و نیاز است دولت با توان بیشتر روند بازسازی را ادامه تا قبل رسیدن سرمای زمستانی تمام منازل تخریب شده آماده بهره برداری قرار گیرد.

نداشتن اطلاعات کافی مردم از روند مراحل بازسازی تا حدودی باعث کند شدن ساخت و سازها شده بود و برنامه های اعلامی را با تاخیر مواجه ساخته است و اگر روند در سیستم اداری تسهیل می شد امکان ساخت ۸۰۰ واحد سهمیه شهرستان در فاز اول بودیم.

انتهای پیام/

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب